Türkiye ve Irak orduları arasında yeni adım! Terör örgütü PKK/YPG kıskaç altında

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Irak Silahlı Kuvvetleri arasında karşılıklı bilgi ve tecrübe aktarımı yapılırken, savunma sanayii alanında iş birliği daha da geliştirilecek. İşte görüşmede ele alınan konuların detayları...

GİRİŞ 22.03.2023 00:09 GÜNCELLEME 22.03.2023 00:13
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak Savunma Bakanı Sabit Muhammed Said Rıza Al Abbasi ile görüştü.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es Sudani’nin resmi ziyareti kapsamında Türkiye'ye gelen Abbasi'yi Milli Savunma Bakanlığı'nda askeri törenle karşıladı. Abbasi'nin tören mangasını selamlaması, Şeref Defteri'ni imzalamasının ardından iki bakan bir görüşme gerçekleştirdi.

TARİHİ GEÇMİŞ VURGULANDI

İkili ve bölgesel savunma, güvenlik ve savunma sanayiinde iş birliği konularının ele alındığı görüşmede, Türkiye ve Irak arasındaki dostluk ve kardeşlik bağları ile yüzlerce yıllık tarihi geçmişe vurgu yapıldı.

Görüşmede Akar tarafından, terör örgütü PKK'nın hem Türkiye hem Irak için tehdit oluşturduğu, Türkiye'nin başta Irak olmak üzere tüm komşularının sınır ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hudutları ve halkını korumakla, terörü bitirmekteki kararlılığı dile getirildi.

ASKERİ İŞ BİRLİĞİ

Milli Savunma Bakanı Akar'ın ayrıca terörle mücadelede hak, hukuk ve karşılıklı saygı içinde gerçekleştirilecek iş birliğinin önemine, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Irak Silahlı Kuvvetleri arasında karşılıklı bilgi ve tecrübe aktarımı ile ortak eğitim ve tatbikatların artırılmasına, tedarik, lojistik, bakım ve onarım dahil savunma sanayii alanında iş birliğinin daha da geliştirilmesine vurgu yaptığı belirtildi.

Bunların yanı sıra Akar’ın "asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremlerin ardından Irak tarafından gösterilen dayanışmadan dolayı Abbasi’nin şahsında Irak halkına teşekkür ettiği öğrenildi.

KAYNAK: İHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan
YORUMLAR 6
 • Zonguldaklı 6 ay önce Şikayet Et
  Hiç bir şey olmaz. Irakta ordu mu var! Var mıydı!
  Cevapla
 • ÇOBAN 6 ay önce Şikayet Et
  Once amerikalilar iraka gitti hemen ardindan kukla ırak başkani Turkiyeye geldi !!! Bu adamciklara guvenilmeyecegini oğrenemedi bizim yoneticiler ve yorumcular-!-!-!
  Cevapla
 • Mehmet Akif 6 ay önce Şikayet Et
  Bu kaçıncı anlaşma bu konuda. Irak kendini koruyamıyor daha
  Cevapla
 • Talat 6 ay önce Şikayet Et
  Vurun ,40.000sehidimizin hatrina vurun.
  Cevapla
 • Hans 6 ay önce Şikayet Et
  Siz seçiminde goremiyeceksiniz dağ fareleri, geberin...!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye turizmden en çok para kazanan 7. ülke oldu
Karabağ'daki patlamada ürküten bilanço: Ölü sayısı 125'e yükseldi