Kuraklık riski sonrası sevindirici yağış haberi

Türkiye'nin birçok bölgesinde kurak ve yağışsız bir kış dönemi geride kalırken Mart ayının sonundan itibaren müjdeli haberler gelmeye başladı. Yurdun büyük bir kesiminde sağanak yağışlı bir yeni hava dalgası etkisini gösterecek.

GİRİŞ 23.03.2023 06:47 GÜNCELLEME 25.03.2023 06:30
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Son dönemin en çok korkutan ve endişelendiren konularından bir tanesi olan kuraklık konusunda bu kez umut veren gelişmeler yaşanıyor. Meteoroloji'den gelen son dakika verilerine göre Türkiye'nin neredeyse 81 ilinde yağış görülecek. Ramazan ayıyla birlikte bereketli bir yağış dalgası da etkisini gösterecek.

Marmara Bölgesi'nin tamamında yağmurun etkili olması beklenirken İzmir, Manisa, Muğla ve Antalya çevrelerinde de gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Hava sıcaklığı İstanbul'da 12 derece olması öngörülüyor.

RAMAZANLA BİRLİKTE YAĞMUR BEREKETİ BAŞLIYOR

Ramazan ayının ilk gününde Türkiye'nin her köşesinde yağmur bulutları gökyüzünü kaplayacak. İstanbul, Anlara, İzmir, Adana, Antalya, Trabzon, Bursa, Mersin, Kocaeli, Erzurum, Gaziantep başta olmak üzere neredeyse 81 ilde yağışlar etkili olacak.

Hava sıcaklıkları ise Türkiye genelinde ortalama 10-12 derece olacak.

YUVACIK BARAJI'NDAN MÜJDE

İstanbul'da beklenen yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle, kente su sağlayan barajlarda son 9 yılın en düşük seviyesi görüldü. Diğer yandan ise İstanbul'a komşu Kocaeli'deki Yuvacık Barajı'nda son yağışların ardından doluluk oranı yüzde 95 olarak ölçüldü. Barajın tam kapasite doluluğa yaklaşması ve yeni yağışların beklenmesinden dolayı kapaklar açılarak, Kirazdere yatağına su bırakılmaya başlandı.

SON 22 YILIN KURAK OCAK VE ŞUBAT AYI

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Türkiye'de son 22 yılın en kurak ocak ve şubat ayının yaşandığını belirterek, "İlkbaharda beklenen soğuklar ve yağışı almadığımız takdirde; yaz aylarında bizi daha önemli kuraklık, su sıkıntısı, tarımsal üretim, verim ve kalite sıkıntısı bekliyor" dedi.

80 GÜNLÜK SU KALDI

Dünya Su Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan Bursa Valisi Canbolat, kentin 80 günlük suyunun kaldığını söyledi.

Meteorolojik verilere göre birkaç il dışında yurt genelinde aşırı kuraklığın etkili olduğuna dikkati çeken Canbolat, şu bilgileri verdi:

"Bursa'nın su ihtiyacının yüzde 85'i Nilüfer ve Doğancı barajlarından, yüzde 15'i de durağan kaynaklardan sağlanmaktadır. Barajların yıllık su kapasitesine baktığımızda Nilüfer Barajı'nın 60 milyon, Doğancı Barajı'nın da 125 milyon metreküp olduğunu biliyoruz.

Bursa'da günlük 425 bin metreküp su tüketilmektedir. İçme suyu barajlarımızdaki doluluk oranı dikkate alındığında ve barajlara herhangi bir su girişi olmaması durumunda Bursa'nın bugün itibarıyla 80 günlük ihtiyacını karşılayacak su rezervi bulunmaktadır."

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 46
 • Berat 2 ay önce Şikayet Et
  Sadece Yağana bakın.Gerisi tahmini yalanlar olarak yağmakta. Yalanla bir yere varılsa Kemal Kılın zur oğlu varırdı.
  Cevapla
 • ADEM 2 ay önce Şikayet Et
  Bu bölgedeki barajları birbirine bağlayın. Kapak açmak yerine boş barajlara su pompalayın.
  Cevapla
 • Omer 2 ay önce Şikayet Et
  Barajlar yağış lar ile dolduğu için bölgesel Barajlar hepsi bir doluyor
  Cevapla
 • Fatih 2 ay önce Şikayet Et
  Denizlere su sökülmesin.
  Cevapla
 • Hakkı 2 ay önce Şikayet Et
  Ramazan bereketiyle geldi
  Cevapla
 • HAYYUL KAYYUM 2 ay önce Şikayet Et
  Biz şarıl şarıl tonlarca suyla arabalarımızı ve evlerimizin önünü yıkmaya ve bunun gibi bir çok gereksiz yere kullandığımız sularla daha çok bekleriz yağmuru.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Araç sahiplerine müjde! LPG’ye indirim geldi
Son dakika: NATO, Türkiye'den yardım talep etti, komando taburu harekete geçti!