Fahrettin Koca: Deprem bölgesinde herhangi salgın söz konusu değil

Deprem bölgesinde salgın hastalığın baş gösterdiği iddialarına ilişkin konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Deprem felaketini yaşamış illerimizin hiçbirinde şu ana kadar herhangi bir salgın söz konusu değildir" dedi.

Fahrettin Koca: Deprem bölgesinde herhangi salgın söz konusu değil
Fahrettin Koca: Deprem bölgesinde herhangi salgın söz konusu değil
GİRİŞ 22.03.2023 18:47 GÜNCELLEME 22.03.2023 18:48
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldı. Felakette 50 bini aşkın yurttaş hayatını kaybetti, binlerce kişi de evsiz kaldı.

Son olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgesindeki salgın hastalık iddialarına ilişkin konuştu.

Bakan Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

-  Deprem bölgesinde, koruyucu ve temel sağlık hizmetlerinin hakkıyla sürdürülmesi için, tüm gücümüzle çalışıyoruz. 1.064 Aile Sağlığı Merkezimizi faal hale getirmiş durumdayız. Çadır kent, konteyner kent gibi toplu yaşam merkezlerinde 176 Birinci Basamak Sağlık Ünitesi hizmete alındı. 45 günde 4 Milyon 800 Bin kişiye sağlık hizmeti sunuldu. Yerleşik sağlık hizmeti imkânı bulunmayan yerlere sunulan mobil hizmet ziyaret sayısı ise 24 bin 500'ü geçti. Bu kapsamda 780 binden fazla kişinin ayağına gidildi. Afetin ilk gününden bugüne bölgede 23 Bin 678 bebek doğdu. Bu zor günlerde dünyaya gözlerini açan bebeklerimizin yenidoğan taramaları, aşıları büyük bir ciddiyetle takip edilmektedir. Aşılama düzeyimiz yüzde 98-99 seviyelerindedir. Bu oranın, afet bölgesi dışındaki bölgelerimizden daha yüksek olduğunu ifade etmek isterim.

"ŞU AN HERHANGİ BİR SALGIN HASTALIK SÖZ KONUSU DEĞİL"

- Depremden hemen sonra, çalışmalarına başlayan Deprem Sonrası Halk Sağlığı Komisyonumuz, son toplantısını iki gün önce gerçekleştirdi. Bölgeden alınan verilerin titizlikle incelendiğini, tedbirlerin merkezi olarak planlandığını ifade etmek isterim. Salgın hastalık olduğu şeklinde bir tespitin, ancak ve ancak belirli kriterlerle yapılabileceği, kesinlikle unutulmamalıdır. Salgından ne zaman bahsedilebilir? Belirli bir yerde, belirli bir zamanda, beklenen vaka sayısından daha fazla vaka görülmesi veya daha önce ülkede görülmemiş olan bir hastalığa dair vakaların görülmesi ya da uluslararası sağlık tehdidi olarak kabul edilen bir hastalığa dair, vaka görülmesi halinde salgından bahsedilebilir. Bilindiği gibi, bölgedeki tüm illerimizden düzenli olarak numune alınıyor. 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren incelenen ve farklı zamanlarda ishal şikâyetiyle başvuran, hastalardan alınan numunelerde Nörovirus, Escherichia Coli, Rotavirus, Campylobacter ve Adenovirus gibi etkenler tespit edilmiştir.  Bu etkenler, salgın tanımına uyacak şekilde, belirli bir yerde, belirli bir zaman aralığında, vaka kümelenmesi şeklinde ve beklenenden fazla sayıda değildir. Bir kez daha söylüyorum: Elimizde, salgın tanımıyla örtüşen, ona işaret eden veri kesinlikle yoktur. Dolayısıyla, açıkça ifade etmek isterim ki, deprem felaketini yaşamış illerimizin hiç birinde şu ana kadar herhangi bir salgın söz konusu değildir.

İÇME SUYU UYARISI

- Halk sağlığının korunmasına yönelik en önemli konu, içme suyunun güvenirliğidir. İçme sularının güvenle kullanılabilir hale gelmesi, temel önceliklerimizdendir. Bu bakımdan, su analizlerine düzenli olarak devam ediyoruz. Adıyaman'da şebeke suyunun halen içme suyu olarak kullanılması uygun değildir. Yapılan 2 bin 176 su analizinden 481'i uygunsuz sonuç vermiştir. Hatay'da; Antakya, Defne, İskenderun, Samandağ ve Kırıkhan ilçelerimizde şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılması uygun değildir. Hatay'da yapılan 3 bin 861 su analizinin 517'si güvenli bulunmamıştır. Şanlıurfa'da ise merkez Haliliye, Eyübiye ve Karaköprü'de şebeke suyu içme suyu olarak kullanılmamalıdır. Yapılan 6 bin 32 analizin 120'si uygunsuz bulunmuştur. Şebeke suyunun içime suyu olarak kullanılmasından kaçınalım. Bu konuda tekrar uyarıda bulunmak istiyorum: Şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılması için valilik ve kaymakamlıkların duyurularına uygun hareket edilmelidir. Risk almayalım, birbirimizi riske davet etmeyelim.

ANKARA VE İSTANBUL'DAKİ ESKİ HASTANELER YENİLENİYOR

- Yaşadığımız felaketin sebep olduğu yıkım bir takım acil tedbirlerin uygulamaya konmasını, önceden aldığımız kararları hayata geçirmemizin elzem olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu bakımdan, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere bütün illerimizde, geçmişten miras aldığımız hastanelerimizin, dayanıklılık kontrollerini yaptırmaya ve tedbirleri uygulamaya devam ediyoruz. Ankara'da daha önce riskli durumları gündeme gelen ve kadrosunu kısmen seyrelttiğimiz Dr. Sami Ulus Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni tahliye ediyoruz. Sami Ulus'un yerine yapılacak 300 yataklı, Dışkapı'nın yerine yapılacak 600 yataklı yeni hastaneler ile birlikte Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yanına inşa edeceğimiz 600 yataklı hastane projelerimiz tamamlandı. 28 Nisan'da yapım ihalelerini gerçekleştireceğiz.

- İstanbul'da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'ya bağlı Haseki Kardiyoloji Enstitüsü, Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanemizde ayrılan mekanda hizmet vermeye devam edecektir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin sağlık hizmet faaliyetini güvence altına alacak şekilde Prof. Dr. Murat Dilmener  Acil Durum Hastanesi'i kullanılacaktır. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin B ve C bloklarındaki kadın hastalıkları ve doğum ile çocuk sağlığı ve hastalıkları klinikleri tahliye edilerek, Bahçelievler Devlet Hastanesi ve İstanbul Fizik Tedavi Hastanesi'ne taşınacaktır. Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin B ve C bloklarında halihazırda yürütülmekte olan hizmetler, aynı kampüste bulunan Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Prof. Dr. Asaf Ataseven ek binası ile Sultanbeyli Devlet Hastanesi'nde sürdürülecektir. İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ihtiyacını karşılamak için Gümüşsuyu Ek Binasında ilave kapasite oluşturulacaktır.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 6
 • KÖKSAL YÜCEL 2 ay önce Şikayet Et
  HASTALIKLI MUHALEFET SALGINI VAR... Sayın bakanım önlem alırsanız seviniriz...
  Cevapla
 • Ek göstergemağduru 2 ay önce Şikayet Et
  Sağlık çalışanları arasında ek gösterge adaletsizliği var acilen seçim öncesi 3600 ek gösterge düzenlemesi yapılmalıdır bu seçim çok önemli sayın bakan 3600 ek gösterge yeniden düzenleme şart.
  Cevapla
 • TürkiyeM 2 ay önce Şikayet Et
  Cerrahpaşa kardiyoloji enstitüsü nde hizmet sıfır memurundan asistanı dan
  Cevapla
 • hasan 2 ay önce Şikayet Et
  sizde capaya gidin kardesim sakura sehir hastanesine gidin algi yapmayin
  Cevapla
 • Tekniker cemile 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakan sağlık teknikeri 3600 ek gösterge alırken biz elektieik elktornik teknikeri 2800 ek gösterge de kaldı varmi bu konu ile ilgili bir çalışma.
  Cevapla
 • haha 2 ay önce Şikayet Et
  chp astrologları salgın uyarısı yapıyor chpliler de bunu gerçek haber sanıyor anlaşılan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Mehmet Şimşek görevi Nureddin Nebati'den devraldı
İşte 2023'ün en çok satan otomobil modelleri