Oruç Baba Türbesi'ne gelenlerden tuhaf gelenek

İstanbul'da Ramazan ayının ilk iftarını Oruç Baba Türbesi'nde açmak isteyenler saatler öncesinden Türbe'ye gelmeye başladı. Bazı ziyaretçiler ise türbenin mermer taşına tesbihler astı, cüzdan ve ev anahtarlarını sürerek, dilek diledi.

Oruç Baba Türbesi'ne gelenlerden tuhaf gelenek
Oruç Baba Türbesi'ne gelenlerden tuhaf gelenek
GİRİŞ 23.03.2023 18:35 GÜNCELLEME 23.03.2023 18:35
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Ramazan ayının ilk iftarını Fatih'te bulunan 'Oruç Baba Türbesi'nde açmak isteyenler, bu sene de iftara saatler kala türbeye gelmeye başladı. İftar açmak için türbenin önüne gelenler, geleneksel olarak sirke ve şeker dağıtıp, dua etti. Gelenlerin bir kısmı ise türbenin mermer taşına tesbihler astı, cüzdan ve ev anahtarlarını sürerek, dilek diledi.

"EKMEĞİMİZİN ÜZERİNE SİRKE DAMLATIP BURADA ORUCUMUZU AÇIYORUZ"

Türbeye ilk kez geldiğini belirten Çiğdem Ateş, "Annem ve yeğenlerimle geldim. Sirke getirdim, dağıttım ve insanlardan aldım. Bu sirkeyi bir yıl kullanmamız gerekiyormuş. Bu sene en çok ülkemizde bir daha böyle bir deprem felaketi yaşanmasın diye dua ettim" dedi. 

Serap Soyer ise, "Biz sandalyelerimizi alarak hazırlıklı geldik. Burada pandemi döneminden önce, eskiden masa ve sandalyeler olurdu. O dönem kaldırıldı, bizde 2-3 senedir gelemiyorduk. Bunun dışında her sene geliyorduk. Ekmeğimizin üzerine sirke damlatıp, burada orucumuzu açıyoruz. Zamanında burada Oruç Baba da aynısını yapmış ve gelenek haline gelmiş" dedi.

KAYNAK: DHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 26
 • Sencer K. 8 ay önce Şikayet Et
  Allah cc kendine ortak koşanların ne olacağına dair net bilgiyi KURAN da belirtiyor açıkça. Bunun anlaşılmayacak bir yanı da yok. Açılıp tercümesinden rahatlıkla bakılabilir. Baksınlar okusunlar. Vah hallerine . Vay hallerine... Allah ıslah etsin.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  birisi demiş diyanet akp den çekiniyor diye. erbakan döneminde de vardı bu cahillik atatürk döneminde de.
  Cevapla
 • murah han 8 ay önce Şikayet Et
  Off offf . cahil olunca müslüman böyle şeyler hep yaşanacak. bikere sirke bile doğal değil . Ekmek zaten hic biri doğal değil. sacmalığa devam . cok seviyorsan fatihanı oku ac iftarını dilek nedir yahu .
  Cevapla
 • usta 8 ay önce Şikayet Et
  iyice sıyırdılar. cahilliğe bak.
  Cevapla
 • Cem kozan 8 ay önce Şikayet Et
  Topkapı suriçi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hukukçu Mehmet Ali Bal yazdı: İsrail-Filistin savaşlarının psikopolitiği
Derbide 3 penaltı! Yayıncı kuruluşta son noktayı koydular!