YÖK Başkanı Özvar'dan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!

Son dakika haberi... YÖK Başkanı Özvar, 3 Nisan itibarıyla üniversitelerde uzaktan öğretimle birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebileceğini açıkladı.

GİRİŞ 30.03.2023 16:27 GÜNCELLEME 30.03.2023 16:54
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin başlayan uzaktan eğitim süreciyle ilgili alınan yeni kararları açıkladı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM 3 NİSAN'DA BAŞLIYOR

Buna göre 3 Nisan itibarıyla üniversitelerde uzaktan eğitimle birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebilecek. Bahar dönemindeki ara sınavlar şeffaflık ve denetlenebilirlik ilkesi esas alınarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi yapılacak.

YÖK Başkanı Özvar'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"ÜNİVERSİTELERİMİZ DEPREMZEDELERE BARINMA, YEMEK VE SAĞLIK HİZMETLERİ SAĞLAMIŞTIR" 

Üniversitelerimizin yurtlarını depremin hemen sonrasında depremden zarar gören vatandaşlarımıza tahsis ettik. Yurtlarımız bu aşamada gerek barınmada gerekse de diğer temel ihtiyaçların karşılanmasında çok önemli bir hizmet sunmuş ve depremin ilk etkilerini ortadan kaldırmada önemli işlevler görmüştür.

Bugüne kadar deprem bölgesindeki ve çevre illerdeki üniversitelerimiz AFAD ile koordineli bir şekilde depremzedelere barınma, yemek ve sağlık hizmetleri sağlamıştır. Yurtların yanı sıra üniversitelerimizin diğer imkanları da depremzedelerimizin acil ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli roller oynamıştır. Belirli üniversitelerimizde de depremzedelerimizin barınma ve temel ihtiyaçlarına yönelik destekler sürmeye devam etmektedir.

Deprem sonrasında kentlerimizin yeniden inşa edilmesinde ve toplumun rehabilitasyonunda bilim insanlarımızın çok kritik rolleri vardır. Yükseköğretim kurumlarımız bu zor dönemde üzerine düşen sorumluluğun gereklerini yerine getirmeye devam etmektedir.

"HER 6 ÖĞRENCİMİZDEN BİRİNİN DEPREMDEN DOĞRUDAN ETKİLENDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM"

Üniversitelerimizin, öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin güncel durumunu da bu vesileyle sizlerle paylaşmak isterim. Türkiye'de açık öğretim hariç toplam 4 milyon 187 bin yükseköğretim öğrencisinin yaklaşık 676 bini deprem illerinde ikamet etmekte veya o illerde kayıtlı durumdadır. Dolayısıyla yükseköğretim sistemindeki her 6 öğrencimizden birinin depremden doğrudan etkilendiğini söyleyebilirim. Öğrencilerimizle birlikte bölgede yer alan ve depremden doğrudan zarar gören 18 üniversitemizde görev yapan yaklaşık 17 bin akademisyenin de yaşanan felaketten doğrudan etkilendiğini hatırlatmam gerekir. Deprem bölgesinde bulunan üniversitelerimizde görev yapan idari personel sayısı ise yaklaşık 30 bin civarındadır.

1589 ÖĞRENCİ VE 148 PERSONEL HAYATINI KAYBETTİ 

Toplam 1589 öğrencimizi yaşanan bu büyük felakette kaybetmiş olduğumuzu üzülerek sizlerle paylaşıyorum. Depremde 148 akademik ve idari personelimiz de hayatını yitirmiştir. Vefat eden tüm öğrencilerimize ve tüm personelimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.

30 Mart itibarıyla 11 ilde bulunan 18 üniversitemizin yerleşkelerindeki bina hasar durumlarına bakıldığında ise 4 binanın yıkık, 127 binanın ağır hasarlı, 427 binanın orta ve az hasarlı ve 642 binanın hasarsız olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte kampüslerimiz genel olarak şehirlerdeki diğer birçok kurum binalarına göre daha iyi durumdadır ve birçok yerde kamu hizmetleri bu kampüslerimiz aracılığıyla koordine edilmektedir.

Bildiğiniz üzere Yükseköğretim Kurulu olarak devletin diğer kurumlarıyla birlikte depremin etkilerini azaltmak ve yaraları iyileştirmek için büyük çaba göstererek birtakım tedbirler aldık. Yükseköğretim Kurulu olarak 17 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 2022-2023 akademik yılı bahar döneminde eğitim öğretimin uzaktan öğretim yöntemiyle yürütülmesine, nisan ayında konunun yeniden değerlendirilerek kamuoyuyla paylaşılmasına karar vermiştik.

YÖK olarak 30 Mart itibarıyla 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemine ilişkin aldığımız yeni kararları bugün sizlerle paylaşmak üzere tekrar huzurlarınızdayız. Bu kararları alırken hem şu ana kadar aldığımız kararları hem de ülkemizin mevcut koşullarını paydaşlarımızın ve öğrencilerimizin taleplerini dikkate alarak gerçekleştirdiğimizi ifade etmek isterim. Ayrıca depremin doğrudan etkilediği illerdeki üniversitelerimizin hususiyetleri ve şartlarının gerektirdiği esneklikleri de tanıdık.

"ÖĞRENCİLERİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR ETMEK İSTERİM" 

Burada gerek deprem felaketinin ardından göstermiş oldukları fedakarlıklar, gerekse de uzaktan eğitim sürecinde gösterdikleri özveri ve sabır ile bizleri gururlandıran öğrencilerimize de bu vesileyle çok teşekkür etmek isterim. Şimdi aldığımız kararları sizlerle paylaşıyorum.

 • Halihazırda uygulanmakta olan uzaktan öğretim ile birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebilmesine,
 • Yükseköğretim kurumlarının bir dersin hem uzaktan öğretim ile hem de yüz yüze verilebilmesine ilişkin kararları ilgili kurullarında alarak gerekli düzenlemeleri yapmalarına,
 • Yürürlükte olan “Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar”ın 6'ncı maddesinde yer verilen bir yarıyıldaki derslerin AKTS kredilerine göre en fazla yüzde 30’unun uzaktan öğretim yoluyla verilebileceği” yönündeki kısıtlamanın uygulanmamasına,
 • Özel öğrenci olarak başka bir yükseköğretim kurumunda eğitime devam etmekte olan öğrencilerin bu eğitimlerini aynı şekilde sürdürebilmelerine,
 • Nisan ayına ertelenmiş olan “derslere ait uygulamalar”ın, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının alacağı kararlar ile ödev, proje vb. şekilde veya bahar dönemi içinde, yaz döneminde ya da bir sonraki eğitim ve öğretim döneminde yüz yüze yapılabilmesine,
 • Bahar dönemindeki ara sınavların (özel öğrencilik hakkı verilen uygulama eğitimi içeren programlar hariç) "şeffaflık ve denetlenebilirlik" ilkesi esas alınarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi yapılmasına,
 • Yapılacak değerlendirmelerde; açık uçlu ya da çoktan seçmeli çevrimiçi sınavlar, ödevler, çevrimiçi kısa sınavlar, projeler, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) etkinlikleri, ÖYS kullanım analitikleri ve benzeri uygulamaların kullanılabilmesine,
 • Yarıyıl sonu, tek ders, tez izleme, yeterlilik sınavı gibi sınavların ise ne zaman ve nasıl yapılacağının yükseköğretim kurumlarının yetkili kurulları tarafından belirlenmesine karar verilmiştir.
KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 55
 • Uzman 1 yıl önce Şikayet Et
  üniversite hocası olarak soruyorum, uzaktan eğitimde derse katılmayan öğrenciler kalkıp bu derslere mi gelecek? güldürmeyin lütfen... YÖK nezdinde ve üniversitelerdeki ders vermeyen yöneticilerin (senato, rektörlük) aldığı kararlar isabetsiz maalesef. hocaya kitle ama öğrenciye opsiyon sun, esnafa şirin gözük, eğitimden verim bekle! boş uğraşlar. Ya yüzyüze yapın yada full online devam.
  Cevapla
 • Veli 1 yıl önce Şikayet Et
  6 lı masaya sus payı, illede gelmek isteyen gelsin yüzyüze yapsın olayıdır. Online öğretimi, iktidarı zora sokmak için kullanıyorlardı. Üniversiteler kapatılmasın hesabı kaşıyorlardı, insanımız anlasın durumu
  Cevapla
 • Rize 53 1 yıl önce Şikayet Et
  50 yaş üzeri acık öğretim öğrencilerine uzaktan online eğitim verilsin!
  Cevapla
 • anadolu 1 yıl önce Şikayet Et
  bu seçimde bir tarafta vatan severler bir tarafta batıyla pkk ile işbirliği yapan hainler arasında olaçaktır. söz konusu vatan iken yök ün aldığı kararla veya başka konularda alınan kararlara göre oy karararı vereçek değiliz . bu secim hilal ile haçlı zihniyetinin, mazlum ile zalimin, hak ile batılın mücadele secimidir
  Cevapla
 • Yanlış karar 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne berbat karar. Vizeler tm evden online zorunluluk yok ya finaller ne olacak .finaller yüzyüze olacak mecburen. Kalmış 1,5 ay. Madem bitireydiniz dönemi . Eylülde Ekim'de yüzyüze baslasaydi . Nerde kalcak bu çocuklar KYK ların çoğu dolu. ne yicek ne içecek aileyede çocuklara da külfet sıkıntı. Yanlış ve berbat karar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ali Koç transfer şartını açıklamıştı! Dünya devi Ferdi Kadıoğlu için temaslara başladı
Hizbullah'tan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne "İsrail" uyarısı