Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklamaları: Bunu hiçbir zaman unutmayacağız...

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen 14. Geleneksel AK Parti Büyükelçiler İftar Programı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 04.04.2023 20:47 GÜNCELLEME 04.04.2023 21:32
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Türkiye'de yaşanan deprem felaketinin ardından birçok ülkenin yaptığı yardımlara ilişkin konuşan Erdoğan, "Milletçe bize uzatılan yardım elini hiçbir zaman unutmayacağımızın bilinmesini istiyorum." dedi.

14 Mayıs seçimleri için mesaj veren Erdoğan "Dalga dalga büyüyen bir zaferin ayak seslerini duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Hayatımızı kaybeden kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Aralarında sizlerin vatandaşların da olduğu müteveffa tüm misafirlerimiz için sabır ve başsağlığı dileklerimi tekrarlıyorum. Depremin ilk gününden itibaren millet devlet elele tüm kurumlarımızla, kararlı mücadele yürütüyoruz.

"TÜM DOST VE KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Bu zor günlerde dost ve kardeş ülkelerin güçlü desteğini yanımızda görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Arama kurtarma ekipleriniz yüzlerce vatandaşlarımızın enkaz altından çıkarılmasına yardımcı oldu. Bölgede kurduğunuz sahra hastaneleri yaralılarımızın tedavisine katkıda bulundu.

Bu yardımların yanısıra telefonla aramak, mesaj göndermek hatta bizzat ziyaretimize gelmek suretiyle acımızı paylaşan tüm dost ve kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

"MAZLUMA, MAĞDURA, BAŞI DARA DÜŞENE YARDIMDA BULUNDUK"

Türkiye olarak nerede mazlum varsa kimliğine bakmadan yardımına koşan bir ülkeyiz. Dünyanın en fazla yardım yapan ülkesi olmayı milletimiz adına bir şeref payesi olarak yıllardır gururla paylaşıyoruz. Bugüne kadar hep mazlumun, mağdurun, başı dara düşenin yardımında bulunduk.

Kimi dostlarımız milletimiz için dua etti, kimisi yardım kampanyaları düzenledi, kimisi uçaklar dolusu yardım malzemesi gönderdi. Kimisi kıt imkanlarına rağmen elindeki avucundakileri seferber etti.

Bir dönem elinden tuttuğumuz, yaralarını sarmasına destek verdiğimiz hiçbir dostumuz bizi yalnız bırakmadı. Rabbim herkesten, tüm kara gün dostlarımızdan razı olsun diyorum.

"BİZE UZATILAN YARDIM ELİNİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ"

Milletçe bize uzatılan yardım elini hiçbir zaman unutmayacağımızın bilinmesini istiyorum. Tarih boyunca sayısız imtihandan geçmiş milletiz. Nice saldırıyı, işgal girişimini, badireyi alnımızın akıyla atlattık. Zorluklar karşısında yılmadık, engellere aldırmadık. Bağımsızlık iradesinin kırılmasına izin vermedik.

Gerektiğinde 250 bin evladımızı kara toprağa verme pahasına istiklal ve istikbalimize sahip çıktık. Tıpkı bir anka kuşu gibi küllerimizden doğmayı başardık. Asrın felaketi ile mücadelemizde aynı sarsılmaz azmi gösteriyoruz.

Cumhur İttifakı olarak beraberce dolaştık. Gittiğim illerin tamamında aziz milletimizin metanetine, hayata yeniden başlama kararlılığına gerçekten hayran kaldım. Devlet kurumları, belediyesi, sivil toplumu, gönüllüsüyle birlikte 85 milyon olarak yaralarımızı hızla sarıyoruz. Hasar tespit çalışmalarımız neticelenmek üzere. Enkaz kaldırma mücadelemiz süratle devam ediyor.

"70 BİN KONUT VE KÖY EVİNİN YAPIM SÜRECİ BAŞLADI"

Dün itibariyle 70 bin konut ve köy evinin yapım süreci başladı. Bu sayılar her gün yukarı yönlü güncelleniyor. Deprem bölgesinde 650 bin ilk 1 yıl içinde 319 bin konut ve köy evinin inşasını tamamlıyoruz.

"SEÇİM SÜRECİNİN ÇALIŞMALARI YAVAŞLATMASINA İZİN VERİLMEYECEK"

Seçim sürecinin bu çalışmalarımızı yavaşlatmasına izin vermeyeceğiz. 11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı etkileyen deprem felaketine rağmen seçimleri erteleme yoluna gitmedik. Türkiye'nin kapasitesine, demokrasimizin gücüne ve milletimizin dayanışma ruhuna güveniyoruz.

"DALGA DALGA BÜYÜYEN ZAFERİN AYAK SESLERİNİ DUYUYORUZ"

14 Mayıs seçimlerinde insanımızın sandıkta yine en doğru kararı vereceğinden şüphemiz yok. Meydanların dilini çok iyi bilen, son 20 yılda girdiği 15 seçimin hepsinde milletin teveccühü kazanan bir siyasetçi olarak dalga dalga büyüyen zaferin ayak seslerini duyuyoruz.

"HEPİMİZ BÜYÜK İNSANLIK AİLESİNİN BİRER FERDİYİZ"

Türkiye Yüzyılı'nın cemresi sandığa şimdiden düşmüştür. Yurt dışındaki vatandaşlarımız da oy kullanabiliyor. 14 Mayıs seçimleri yurt dışında yaşayan kardeşlerimizin bulundukları yerden oy kullanacağı altıncı seçim olacaktır.

Özellikle bölücü örgüt yandaşlarının baskı, zorbalıkla seçimlere gölge düşürmesine müsaade etmeyeceğinize yürekten inanıyorum. Felaketlerin bize hatırlattığı en çarpıcı hakikat dünya hayatının faniliği yanında tüm insanların aynı kaderi paylaştığıdır. Hangi inanca, kültüre mensup olursak olalım hepimiz büyük insanlık ailesinin birer ferdiyiz. 

Fikir ayrılıklarımız, önceliklerimiz, çoğu zaman çıkarlarımız farklı olsa da her birimizin ortak paydası insandır. Türkiye olarak girişimci ve insani vasıflarıyla öne çıkan bu ülkeler çerçevesinde yürütmek zorundayız. Çevremizde yaşanan trajedilere sırtımızı dönmüyoruz. Mazlum ve mağdurların feryatlarına kulaklarımızı tıkamıyoruz.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Nerede yangın varsa söndürmenin, insanı dram varsa durdurmanın, kriz varsa çözüm bulmanın peşindeyiz. Ukrayna savaşında tutumumuz, kolaylaştırıcı ve arabulucu rolümüz bunun en son örneğidir. Türkiye iki komşusu arasındaki krize çözüm üretmenin derdinde olmuştur.

Karadeniz tahıl girişimi muhataplarımızın da desteğiyle elde ettiğimiz diplomatik başarıyla küresel gıda krizinin önüne geçtik. Mart ayında mutabakatın devam etmesini temin edecek çabaları yine aynı hüsnüniyetle sürdürdük. Esir takaslarıyla pekçok aileyi buluşturmanın mutluluğunu yaşadık.

Hemen hemen her hafta sayın Putin ve Zelensky ile görüşüyorum. Çatışmaların durması için samimiyetle gayret gösteriyorum. Adil bir barışın mümkün olduğuna inanıyorum. Sadece Rusya-Ukrayna krizi değil Suriye, Filistin, Afganistan, Yemen, Somali'de derinleşen krizler sorun bekliyor.

"DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR" MESAJINI YİNELEDİ

Bir süredir dünya beşten büyüktür diyerek adaletsizliğe ve çarpıklığa dikkat çekiyoruz. Güçlüyü koruyan, zayıfı yok sayan insanlığın kaderini 5 ülkenin iki dudağının arasına hapsedilen mevcut düzen sürdürülebilir değildir. Bu konuda adım atmakta geç kaldığımız her gürün cemeresini maalesef hiçbir günahı olmayan masumlar çekiyor.

"BUNA 'DUR' DEMENİN VAKTİ ÇOKTAN GELDİ"

Birçoğumuz ömrümüzün önemli bir kısmını soğuk savaş şartlarında, iki kutuplu dünyada geçirdik. Milyonlarca insanın hayatına malolan çatışma, kriz, gerilimleri yaşadık. Göz göre göre ölüme sürüklenen çocukları, bebekleri gördük. Buna 'dur' demenin vaktinin çoktan geldiğine inanıyorum.

Bu hasbi çağrımıza tüm ülkelerin destek vermesini bekliyoruz. Bir başka alan terörle mücadeledir. Terörü insanlığın gündeminden çıkarmak temel vazifelerimiz arasındadır. Bu şiarla PKK, PYD, YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere terörün her türlüsüne karşı ayrım yapmadan mücadelemizi sürdürüyoruz.

Kelime oyunlarıyla terör örgütlerini palazlandırma girişimlerini biliyor tek tek takip ediyoruz. Vakti saati gelince elbette muhataplarımızın önüne bunu koyacağız. Vatanımıza yönelik terör tehditlerini kaynağında bertaraf etme stratejisine devam edeceğiz.

"GELECEĞİMİZ BAKIMINDAN ENDİŞE VERİCİ"

Balkanların istikrarı ve huzuruna katkı sağlayan adımları her zaman olduğu gibi destekliyoruz. Maruz kaldığımız onca haksızlığa rağmen AB üyeliği stratejik hedefimiz olmayı sürdürüyor. Ancak kimi Avrupa ülkelerinde İslam düşmanlığı eylemlerine göz yumulması geleceğimiz bakımından endişe vericidir.

Mushaf yakma eylemlerine ifade hürriyeti kisvesi altında izin verenler demokrasi ve özgürlük kavramlarının altını oymaktadır.

Kuran-ı Kerim'in yakılmasına kadar varan menfur girişimler hiçbir şekilde kabul edilemez, mazur görülemez. Bu, açık ve net bir nefret suçudur.

Yaklaşık 2 milyar insanı rencide etmekle kalmayıp öfkeye sürükleyen bu alçaklıklara artık son verilmesi gerekiyor.

LATİN AMERİKA VE AFRİKA AÇILIMLARI

Bu beklentilerimizin ilgili makamlarınıza, ülke kamuoyunuza gerektiği şekilde aktarılmasında sizlere güveniyorum. Yeniden Asya girişimimizi güçlendirirken Latin Amerika ve Afrika açılım politikalarımızın müsbet sonuçlarını her alanda görüyoruz.

"SIFIR ATIK" PROJESİ

Türkiye'de mukim diplomati temsilcili sayısının 302ye ulaşması bu çabalarımıza güç veriyor. Evlatlarımıza bizimkinen daha adil, barışçıl, yeşil dünya bırakmak mümkündür. Eşim Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi BM'de 105 ülkenin eş sunuculuğunda kabul edilen kararla küresel boyut kazandı.

30 Mart tarihi Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak ilan edildi. BM'de bu konuda özel bir oturum da düzenlendi. Bu konudaki destekleriniz dolayısıyla her birinize teşekkür ediyorum. Sözlerime son verirken ülkelerinize, halklarınıza, Türkiye ve halkımızın en kalbi selamlarını iletmenizi sizlerden rica ediyorum.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 44
 • Önce vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Öncelikle şu çok önemli once vatan insanlar sadece görmek istediği ni görür iyi yapılanları doğru olanları görmek istemeyenler siz ne derseniz deyin kabul etmezler evet eksikler var hatalarda var ama körü körüne terörle işbirliği yapanlar yapmak isteyenler şunu bilsin vatanını seven size bu memleketi yar etmez.daha çok çalışacağız çürük elmaları atacağız doğru olacağız güçlü olacagiz
  Cevapla
 • Hyr 1 yıl önce Şikayet Et
  70bin konut? Sade malatyada en az 50000 konut lazım. ???!!! En az....
  Cevapla
 • iyi Oku 1 yıl önce Şikayet Et
  Dün itibariyle 70 bin konut ve köy evinin yapım süreci başladı. Bu sayılar her gün yukarı yönlü güncelleniyor. Deprem bölgesinde 650 bin ilk 1 yıl içinde 319 bin konut ve köy evinin inşasını tamamlıyoruz.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu hğkümeti istemeyenlerin tek söylediği şey dolar ekonomi para maddiyattan başka birşey var mı gerçek müslümanların dünyasında maddiyat kesinlikle ilk sırada değildir o yüzden bizi anlamıyorlar hala neden desteklediğimizi ama biz onları anlıyoruz Herşeyi maddiyatta arayanların akılları gözlerine inmiştir göz ise maneviyatta kördür
  Cevapla
 • net 1 yıl önce Şikayet Et
  fransa pkknın destekçilerinden abd fransaya yaptırıyor pis işlerini. Tünelleri fransaya yaptırdı helikopteri fransaya sattırdı. Fransanın pkkya verdiği destekle mücadele edilmeli.
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu milletin basireti elbet tecelli edecek ve mühür ehline teslim edilecektir inşallah.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  MİSAFİR Sende beğenmiyorsan ,kandil ve imaralıdan gelecek ilhamlarla ne idüğü bilinmeyenlerin masasına oy ver.Kaç başkan ve yardımcıyla yönetecekseler artık
  Cevapla
 • eko 1 yıl önce Şikayet Et
  Dolar 1 tl olursa bütün şirketler ve ülke batar. kafan güzel mi misafir. Baybay kemal gelince de dolar düşmeyecek aksine faizi enflasyon oranının üstünde artıracakları ve IMFden kredi çekecekleri için dolar kuru fırlar.
  Cevapla
 • Boşnak 1 yıl önce Şikayet Et
  Misafir edebinle dur,kovandaki arı bir sene bal yapmadıysa arıya kovandan çık kara sinek girsin denilirmi arı arıdır
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ehil? Kerametiniz kendinizden menkul, bir ehliyetinizi görmedik. Ekonomi şahlanıyor, dış ilişkilerimiz süper, avrupa birliğine girdik, dolar da 1 tl oldu değil mi? Ehil miş. Size göre partiniz olmasa ülke yok olur, he canım he. Sen öyle san.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Köpekler üzerinden yeni kaos planı - 20 Temmuz günün gazete manşetleri
CHP yönetimindeki Antalya'da suya yüzde 446 zam