YTB Başkanı Eren: Uluslararası öğrenci sayısı son 11 yılda 15 kat arttı

İstanbul Medeniyet Üniversitesindeki iftar programında konuşan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısının son 11 yılda 15 kat arttığını söyledi.

YTB Başkanı Eren: Uluslararası öğrenci sayısı son 11 yılda 15 kat arttı
YTB Başkanı Eren: Uluslararası öğrenci sayısı son 11 yılda 15 kat arttı
GİRİŞ 18.04.2023 23:21 GÜNCELLEME 19.04.2023 00:35

Eren, "2011'in sonlarında 20-21 bin civarında olan öğrenci sayımız, üniversite sayımızın günden güne artması, Türkiye'nin bölgesinde ve küresel ölçekte cazibe merkezi haline gelmesi gibi sebeplerle son 10 yılda 20 binlerden bugün 300 binlere geldi. Türkiye'de 206 üniversite var, bunların 122'si devlet üniversitesi. Hemen hemen her üniversitede uluslararası öğrencilerimiz var. Biz sizleri Türkiye'de ağırlamaktan çok mutluyuz." diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük bir felaketin yaşandığını ifade eden Eren, sözlerini şöyle tamamladı:

"O bölgede 1280 civarında öğrencimiz vardı. Çok büyük kısmı Suriyeli idi. Maalesef 5 öğrencimizi deprem şehidi olarak verdik. O bölgedeki arkadaşlarımızın ihtiyaç ve sorunlarıyla ilgilendik. Türkiye burslarıyla ülkemizde bulunan öğrencilerimizin hepsi bize ailelerinin emanetidir. Sizler mezun olduktan sonra ülkelerinize dönüp siyasetçi, bürokrat, iş insanı, akademisyen, bilim insanı gibi birçok farklı alanda kariyer sahibi olacaksınız. Sizlerden beklentimiz var. Mezun olduktan sonra Türkiye'yi unutmayın. Türkiye ile ülkeleriniz arasındaki ilişkileri geliştirmeye gayret edin."

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik de öğrencileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Irak Cumhurbaşkanı Reşid'in eşinden Türkiye’ye hadsiz çıkış
Real Madrid'de Arda Güler sevgisi sınır tanımadı! Mbappe ile yarışıyor