Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 28 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı diye araştırılıyor. 28 Mayıs seçimleri için seçmen kağıdını kaybedenler oy verme konusunda sıkıntı yaşamak istemiyor. Seçimlerde oy kullanacak vatandaşlara seçmen kağıdı dağıtımı tamamlandı. YSK tarafından Genel Seçim ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi detayları belli oldu. Peki seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 28 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 28 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?
Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 28 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?
GİRİŞ 28.05.2023 09:38 GÜNCELLEME 28.05.2023 09:38
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Seçmen kağıdı olmayanlar oy kullanılır mı? 28 Mayıs seçimleri için beklenen tarihe günler kaldı. Seçmen kağıdında nerede oy kullanılacağı ve sandık bilgileri yer alıyor. Peki seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 28 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?

SEÇMEN KAĞIDI OLMADAN OY KULLANILIR MI?

Vatandaşların seçimde oy kullanabilmeleri için her seçim döneminde kütüğe kayıtlı oldukları yerdeki belirlenen okula ve oy kullanacakları sandığa gitmeleri gerekiyor. Seçmenlere hangi bölgede, kaç numaralı sandıkta oy kullanacaklarını, sıra numaralarını ve okul adresi gibi bilgileri belirten seçmen kağıdı hazırlanıp adreslerine gönderilir.

28 MAYIS SEÇİMLERİ SEÇMEN KAĞIDI ZORUNLU MU?

Seçmen bilgi kağıdı, seçim takvimi öncesinde hazırlanarak belirli tarihlerde ilçe seçim kurulları tarafından seçmenlere gönderilir. Seçmen kağıdı kendisine ulaşmayan vatandaşlar, internetten e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak nerede oy kullanacaklarını görüntüleyebilir ve seçmen kağıdı çıkartabilir.

Vatandaşlar seçmen kağıdı olmadan 14 Mayıs seçimlerinde oy verebilecek. Ama oy verebilmeleri için yanlarında T.C Kimlik Numaralı; T.C Kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı vb. resimli ve resmi nitelikli belge oy verecek kişinin yanında olması gerekmektedir.

Nur Saydan Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Nur Saydan
YORUMLAR 4
 • Haberci 1 yıl önce Şikayet Et
  Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu üşenmeden okuyun ,ben okudum.İlgili maddelerin notlarını çıkardım .
  Cevapla
 • ziyaretçi 11 ay önce Şikayet Et
  Elbette çok şey öğrendi. Okumayan ilgi duymayan gün gelir başına gelirse cahil cahil bakar. Kanunları hakları hukukları bilmek vatandaş olarak bilgili olmak avantajlıdır. Para ile ilgili olsa atılır belki umursamaz insanlar. Bakın muhasebeci özel okulu zarar ettirirken uzmanı geldiğinde istisnalar teşvikler ile okulu kâra geçirebiliyor. O okunmayan kanun yönetmelikler işte böyle kıymetli
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  eye'ye cevaben, zahmet edip sende gir o siteye, oku ve öğren. Olur mu?
  Cevapla
 • efe 1 yıl önce Şikayet Et
  ee sonuç? Bizim bilmediğimiz ne öğrendin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İBB'nin 'Roma' gezisi muhalifler gazetecileri birbirine düşürdü!
Fransa ve Hollanda kırmızı bültenle arıyordu, İstanbul'da yakalandılar