Hakan Bayrakçı, 14 Mayıs anketini açıkladı! İşte SONAR'dan çıkan oy oranları...

SONAR Araştırma sahibi Hakan Bayrakçı 14 Mayıs anket sonuçlarını açıkladı. Seçimi 1. turda Başkan Erdoğan'ın önde götürdüğünü belirten Bayrakçı, ilk turda Erdoğan'ın galibiyetiyle sonuçlanması ihtimalinin yarı yarıya olduğunu söyledi.

GİRİŞ 04.05.2023 01:04 GÜNCELLEME 04.05.2023 01:56
Bu Habere 236 Yorum Yapılmış

SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı CNN Türk ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında yaptığı anketin sonuçlarını yayınladı.

Ünlü anketçi Hakan Bayrakçı'nın açıklamaları şöyle:

"2 partide biraz yoğunlaşma oldu. AK Parti ve CHP'ye bir yöneliş oldu. AK Parti 40'ın ya altı ya da üstü civarına geldi. CHP de 30'un biraz üstü yada altına geldi. MHP dendiği kadar az oy almayacak. Yeniden Refah'ın da 2'ye kadar katkısı var.

DSP'de bazıları çok eleştirdi ama 400-500 bine yakın oy ki bu da yüzde 1'e tekabül eder. Cumhur İttifakı ile ilgili barıştırdı diyebilirim.

Millet İttifakı'nda durum CHP'de oy artışı var adayın Kılıçdaroğlu olmasından dolayı. DEVA'nın 1 puan, Gelecek'in daha az bir katkısı var Saadet ile birlikte 3 puan bir katkı oluyor. Ankara 1. bölgede adaylar nedeniyle sıkıntı çekecek ama Erzincan'da Sarıgül sebebiyle vekil çıkaracaklar. İyi Parti iyi bir çıkıştaydı ve duraksamaya geçti. Kendi ölçülerinde gücünü koruyor.

SONAR'ın tespiti bu. Sinan Oğan yükseldi. Eğer seçmende 2'li polarizasyon olmasaydı Muharrem İnce 8-9'dan aşağı olmazdı. Bizim rakamlarımız 1, 1,5 olarak aşağı ve yukarı da oynayabilir. Ben bu rakamlara kefilim. Aksini söyleyen herkesle de hesaplaşmaya hazırım. İstatistikte bir kural vardır. Az rakamlar daha az, çok rakamlar daha çok çıkar. Dün bile anketi yapıldı bunun. 42 ilde yapıldı. Burada anketörümüzü anketi yaparken dinleyebiliyoruz. Hepsini canlı da dinledim. 

YURT DIŞI OYLARININ ETKİSİ

Yurt dışı oyları yüzde 0,6 boyutunda Erdoğan lehine bir avantaj getirebilir. Tabi yurt dışı oylarında bir değişim yoksa. Yurt dışı Kemal Bey'e artı vermez. Bu ankete göre Kılıçdaroğlu'nun ilk turda kazanması mümkün değil. Muharrem İnce'yi 31 demiştim 31 aldı ve tam bilmiştim.

SEÇİM İKİNCİ TURA GELİRSE NE OLUR?

Her seçim kendi ölçüleri içinde yeniden kuruluyor. Erdoğan en güçlü zamanında yüzde 52 almış. Nasıl bu ortamda alacak denirse, her seçim kendi kuralları içinde yeniden oluşuyor. Kemal Bey'in adaylığı bu seçimi muhalefet için zora sokmuştur."

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 236
 • Eskiizmir 6 ay önce Şikayet Et
  rabbim ülkemi,vatanımı ,milletimi ,halkımı camel(kamel)kıçıdaroğlunun eline düşürmesin INŞALLAH AMIN...
  Cevapla
 • misafir 6 ay önce Şikayet Et
  yiğidi öldür ama hakkını yeme demişler reis her şeyi hal etti yalnız ne adaleti nede eşitliği sağlayamadı kamuda eşitsizlik hat safada ama gene canı sağ olsun oylar reise
  Cevapla
 • Ali ÇELENK 6 ay önce Şikayet Et
  Reis ilk turda işi bitirir.
  Cevapla
 • kemal BALCI 6 ay önce Şikayet Et
  Müslümanın dini dünyasından dünyasıda dininden bağımsız değildir
  Cevapla
 • Murat çukurlu 6 ay önce Şikayet Et
  Kemale oy verenler hiç bakmıyor mu allah alkına ne vaddediyor ve kimden akıl alıyor diye reisin asaleti yeter
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Filipinler'de şiddetli deprem! Tsunami uyarısı yapıldı
Erdoğan'dan çarpıcı Yunanistan çıkışı: Bizi onlar birbirimize düşürüyor!