2023 Hıdırellez ne zaman? Hıdırellezde ne yapılır? İslam’da Hıdırellez var mı?

Hz. Hızır ve Hz. İlyas peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilen Hıdırellez merasimi, Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada kutlanıyor. İslam dünyasının her yerinde kutlanmasa da Türk dünyasında mevsimlik bayram olarak kabul ediliyor...

2023 Hıdırellez ne zaman? Hıdırellezde ne yapılır? İslam’da Hıdırellez var mı?
2023 Hıdırellez ne zaman? Hıdırellezde ne yapılır? İslam’da Hıdırellez var mı?
GİRİŞ 21.09.2023 15:53 GÜNCELLEME 21.09.2023 15:54
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

İslâm folklorunda Hz. Hızır ile Hz. İlyas hakkında çok zengin inanç ve efsaneler literatürü ve bu ikisinin yılda bir defa görüştüğü inancı mevcut olsa da günü netleşmiş değildir; hatta Türk dünyasının her tarafında 6 Mayıs kutlama günü olarak bilinmez. Fakat muhakkak olan şudur ki, İslâm dünyasının önemli bir kısmında ve bu arada Türkler arasında her zaman hıdIrellez adı altında olmasa da Hz. Hızır ile Hz. İlyas’ın birleştiği günün hâtırası çok eskiden beri değişik günlerde ve biçimlerde kutlanmaktadır.

2023 HIDIRELLEZ NE ZAMAN?

Hıdırellez bayramı her yıl 5-6 Mayıs tarihlerine denk gelip geleneksel bir kutlama olarak kabul ediliyor. Bu yıl ise Hıdırellez Cuma akşam saatlerinde başlayacak ve 6 Mayıs Cumartesi akşam saatlerine değin sürecek.

HIDIRELLEZ RİTÜELLERİ NEDİR?

Büyük şehirlerde daha az rastlanmak üzere, kasaba ve köylerde hıdrellez için önceden hazırlıklar yapıldığı görülür. Bu hazırlıklar, evin temizliği, üst-baş temizliği, yiyecek-içeceklerle ilgili hazırlıklardır. Hıdrellez gününden önce evler baştan aşağı temizlenir. Çünkü temiz olmayan evlere Hızır’ın uğramayacağı düşünülür. Hıdrellez günü giyilmek üzere yeni elbise ve ayakkabılar alınır.

Hıdırellez akşamı asılan paralar ve dilekler 6 Mayıs sabahı erkenden geri toplanır. Para cüzdana konulur ve yıl boyunca o para harcanmaz. Hıdırellez parası kişiye o yıl boyunca darlık ve parasızlık yüzü göstermez.

HIDIRELLEZ DİLEKLERİ

Bursa ve birçok kentte, bolluk getireceği inancıyla kapı önleri Hıdırellez sabahı evin yönüne doğru süpürülüyor. Üzerine çeşitli dilekler, niyetler yazılan kağıtlar açık olarak ve yavaşça bir akarsuya bırakılıyor. Kağıtlar, yazıları üste gelecek şekilde suya düşerse dileklerin kabul olacağına inanılıyor.

Balıkesir ve Çanakkale'de bazı yörelerde Hıdırellez günü, güneş doğmadan su kenarlarına gidiliyor ve bu suyla kadınlar, ellerini, yüzlerini yıkıyor.

Çanakkale'de Hıdırellez öncesi akşam gül ağacının dibine fasulye gömülüyor ve bu sabaha kadar yeşerirse tutulan dileğin gerçekleşeceğine inanılıyor.

HIDIRELLEZ İSLAM’DA VAR MI?

XVI. yüzyılda İstanbul’a yerleşen Yesevi tarikatına mensup Türkistanlı müellif Hazînî, bu tarikatla ilgili çok önemli bir kaynak olan Cevâhirü’l-ebrâr min emvâci’l-bihâr adlı eserinde (s. 196), başta Buhara ve Semerkant olmak üzere bütün Mâverâünnehir’de Hızır-İlyâs adına şenlikler yapıldığını kaydeder. Ayrıca Türkiye’deki Alevîler ve İran’daki Kızılbaş Karakoyunlu Türkmenleri (Çihiltenler) arasında şubat ayı ortalarına doğru “Hızır nebî bayramı” adıyla hıdrellezden ayrı ve oruçla geçirilen bir bayramın kutlandığı bilinir. Nevruz’dan altı hafta öncesine rastlayan bu bayram, eski on iki hayvanlı Türk takvimindeki yılbaşına tekabül etmekteydi (Mélikoff, VI [1975], s. 60-61).

Sadece Anadolu, Balkanlar, Kırım, Irak ve Suriye Türkleri’ne mahsus bir halk şenliği olan Hıdrellezin bu bölgelerde özellikle 6 Mayıs tarihinde kutlanması iklim ve tabiat şartlarıyla bağlıdır. Bu tarih, sözü edilen bölgelerde ilkbahardan yaz mevsimine geçişi belirlemekte olup hicrî takvim sistemiyle hiçbir ilgisi yoktur.

KAYNAK: TDV İSLAM ANSİKLOPEDİSİ
Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 18
 • MACKALI 61 6 ay önce Şikayet Et
  Dilek tutmak agaca bez baglamak bu ve benzer adetler hep hiristiyanlikdan islama gecmi$tir..Mesela karadeniz yöresindede hidrellez kutlanir ve tamamen rumlardan kalma bir ali$kanlikdir..KURANDA YERI YOKTUR.O kaaa.
  Cevapla
 • Yılbaşı gibi 6 ay önce Şikayet Et
  Yılbaşı kutlaması gibi kimi hristiyan Türk adetleri ne yazık ki İslam için uygun olmadığını pek çok hocalar dile getirdi ama nerdeee?
  Cevapla
 • Ddd 6 ay önce Şikayet Et
  Kültürel olarak hoş ama dilek dilemek, gül ağacının altına kağıt gömmek, uğurlu para inancı... bunlar hep hurafedir , dine de aykırı. Kadiri mutlak Allah varken gülden, Paradan hatta peygamberden bile himmet beklenmez..
  Cevapla
 • hhüseyin 6 ay önce Şikayet Et
  İslamın dine aykırı olmayan örf adet gelenek ve göreneklere bir engeli yoktur, bunu herkes bilir
  Cevapla
 • zafergülten 6 ay önce Şikayet Et
  çevreme bakıyorumda,gerçek islamı bilen ve uygulayan çok az. mesala kadın başına türban takmış ama altında daracık pantolon,ayağında zenne(dansöz)ayakkabısı,tırnaklar ojeli,yüzde aşırı makyaj.ve türbansızlara bakıyorum,çoğu aşırı makyaj yapıp,altına vucut hatlarını belli eden dar pantolan giymemiş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamas, tüm dünyaya ilan etti! İsrail'e tek şart koştular!
Kolombiya'dan tüm dünyaya İsrail çıkışı! Devlet Başkanı Petro açıkladı