Oy pusulalarındaki sandık kurulu mührü hakkında karar çıktı

Oy pusulalarına vurulan sandık mührüyle ilgili bazı partilerin başvuruları Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tarafından karara bağlandı.

GİRİŞ 14.05.2023 14:23 GÜNCELLEME 14.05.2023 15:10
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bazı partiler, bazı sandıklarda cumhurbaşkanı pusulasının ön yüzüne sandık kurulu mührü vurulduğu, ayrıca bazı pusulaların arkası mühürlenirken bu mührün mürekkep lekesi nedeniyle pusulanın ön yüzünde de görüldüğüne ilişkin verileri YSK'ye iletti.

YSK, başvuruların incelenmesinin ardından karar aldı. Kararda, "Söz konusu pusulalar hakkında oy sayım ve döküm esnasında 298 sayılı Kanun'un 98 ve 101'inci ile Sandık Kurullarının Oluşumu, Görev ve Yetkilerini Gösterir 135 Sayılı Genelge'nin 41.maddeleri uyarınca işlem yapılması gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ MADDELER

YSK kararında atıfta bulunulan 298 sayılı Kanun'un 98'inci maddesi, "Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan, tamamı yırtılmış olan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır. Ancak, üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır." hükmünü içeriyor.

YSK'nin kararında yer verilen aynı kanunun 101'inci maddesi ile Sandık Kurullarının Oluşumu, Görev ve Yetkilerini Gösterir 135 Sayılı Genelge'nin "Zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü" başlıklı 41'inci maddesinde ise "Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır. Yapılacak şikayet ve itirazlar, işi durdurmaz." hükmü yer alıyor.

KAYNAK: AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 5
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan kağıttı mühür dü bu kadarmı zor orjinal bir şey yapmak, yapın bir oy pusulası filigranlı seri nolu basılı para gibi piyango bileti gibi hangi adaya oy verceksek kazı altındaki yaldızı olsun bitsin yeter be yok mühür vurdu yok dışarı kaydı yok parti temsilcisi işaret koydu zarf şöyle ne lan bu saçmalık bu eski kafayı bırakın yeni 1 sistem bulun kimsenin müdahalesine açık olmasın
  Cevapla
 • ALPEREN 24 1 yıl önce Şikayet Et
  CHP liler ellerinden gelen çirkef ligi yapıyorlar
  Cevapla
 • Ben de haklıyım 1 yıl önce Şikayet Et
  Bana verilen Cumhurbaşkanı oy pusulasının ön yüzünde yukarı tarafta, İnce ile Kılıçdaroğlu'nun arasına denk gelecek şekilde bir mühür vardı. Geçersiz mi olur acaba? YSK'nın açıklaması yeterince aydınlatıcı değil.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yoruma birisi sonuçta ne demiş YSK diye bakan varsa oy geçerli sayılacak demek istemiş.
  Cevapla
 • Cehalet zor 1 yıl önce Şikayet Et
  Hic yorum yapılmamış daha malum seçmen haber yazısını okudu ama anlamadı iyi bişey mi kötü bişey mi yazıyor dıye
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Partide tanıştığı genç kızı evinde alıkoydu! Hasan Can Kaya’ya polis baskını
Almanya'da futbol şöleni: EURO 2024 bugün başlıyor!