İstanbul için susuz yaz tehlikesi

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, Türkiye'nin ılık bir kış geçirdiğini belirterek, "İstanbul'da baraj doluluk oranı yüzde 81'den 49'a indi. Ankara'da aynı kaldı. İstanbul daha sıkıntılı bir yaz dönemi geçirecek" dedi.

GİRİŞ 28.05.2023 10:39 GÜNCELLEME 28.05.2023 11:41
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Kış mevsiminin sona ermesiyle birlikte yazın kavurucu sıcaklıkları etkisini göstermeye başladı. Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, Türkiye'nin ılık bir kış geçirdiğini belirterek yağışlar ve barajlara etkisiyle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Kış mevsiminin, sadece şubat ayı döneminde mevsim normallerinin üzerine çıktığını, genel olarak mevsim normallerinde seyrettiğini belirten Çukurçayır; Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi ve Şanlıurfa ve Isparta'nın, en fazla yağışı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde aldığını aktardı.

Çukurçayır, baraj doluluk oranlarıyla ilgili olarak, "Ankara'da baraj doluluk oranı geçen sene ile aynı düzeyde. Hatta bu sene barajlardaki doluluk oranı biraz daha iyi seviyede. Ankara'da bir ara şehre daha fazla su veriliyordu, depremzedelerden dolayı artan nüfustan dolayı. Eğer böyle giderse bu yılın sonuna en az sıkıntıyla ulaşırız" dedi.

İSTANBUL'DA YARI YARIYA AZALDI

İstanbul'da baraj doluluk oranının, geçen sene mayıs ayında yüzde 81 olduğunu aktaran Çukurçayı, "Bugüne baktığınız zaman İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 49. Nerdeyse yarı yarıya azalma olmuş. Bu sadece barajlardaki suların rakamsal değeri. Bunun tarım açısından da etkileri var. İstanbul da göç alan şehir ve bu nedenle de şehre daha fazla su verilmek durumunda kalınıyor. Yani barajlarımız aynı kalıyor ancak barajlardaki su seviyesi düşüyor. Bu da demektir ki İstanbul daha sıkıntılı bir yaz dönemi geçirecek" ifadelerini kullandı.

Yağışların bir miktar daha devam etmesinin beklendiğini söyleyen Çukurçayır, "Ama bu yağışlar, barajları asla yüzde 81 seviyelerine getirmez" dedi.

SU KRİZİ BAŞ GÖSTEREBİLİR: SON 9 YILIN DİBİ

Kurak geçen kışın ardından İstanbul'a su sağlayan barajlar çok ciddi alarm veriyor. Barajlardaki son ölçümlere göre son 9 yılın en düşük doluluk seviyesi gözlemlendi. Uzmanlar, kuraklığın devam etmesi, tüketimin bu şekilde devam etmesi durumunda su krizinin baş göstereceğini söylüyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YAŞANIYOR

Çukurçayır, dünyanın bir iklim değişikliği yaşadığını belirterek, "Meteorolojik olayların artık aynı dönemlerde yaşanması beklenemez. Bunun sebebi ise iklim değişikliği. Çünkü dünyanın en sıcak 20 yılı son 20 yılda, en sıcak 5 yılı da son 5 yılda yaşandı. Dolayısıyla bu sıcaklık rekorları her yıl daha da egale ediliyor" şeklinde konuştu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 35
 • Türkoğlu 11 ay önce Şikayet Et
  Herşey güzel olacak dendiği günden beri her şey beter oluyor ama anlayan İstanbul az anlayacaklar ama işişten geçince
  Cevapla
 • AHMET ATEŞ 11 ay önce Şikayet Et
  eko işin yapsın diyar diyar gezmesin
  Cevapla
 • Ali 11 ay önce Şikayet Et
  İstanbullular ekrem başkanları çözer şu sorununu. Mesela oy veren İstanbul yarisi abdest almaz olur biter.....
  Cevapla
 • HHH 11 ay önce Şikayet Et
  Sahtekâr yalancı vatandaşı azarlayan kibirli başkan olursa eee bununda sonucu olur.
  Cevapla
 • hünnap 11 ay önce Şikayet Et
  herşey güzel olacak sürünsünler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Atama kararları Resmi Gazete'de
ABD ve İsrail'in 'Refah' oyununda yeni perde! Beyaz Saray: İsrail savunmasız...