Yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan ilk değerlendirme!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinede İçişleri Bakanı olarak görevlendirdiği Ali Yerlikaya sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

GİRİŞ 03.06.2023 23:03 GÜNCELLEME 04.06.2023 13:59
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen yeni kabineyi açıkladı. Eski kabineden sadece iki isim yeni Bakanlar Kurulu'nda da görevlerine devam ederken, birçok sürpriz yaşandı.

YENİ İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA

Açıklanan kabinede değişen bakanlardan birisi de Süleyman Soylu oldu. 2016 yılından bu yana İçişleri Bakanı olarak görev yapan Süleyman Soylu, yeni kabinede yer almadı. Soylu'nun yerine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İçişleri Bakanı olarak atandı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya kimdir ve nerelidir? Ali Yerlikaya'nın eğitimi ve biyografisiİçişleri Bakanı Ali Yerlikaya kimdir ve nerelidir? Ali Yerlikaya'nın eğitimi ve biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinede İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Ali Yerlikaya, teşekkür paylaşımında bulundu.

"ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM"

Yeni İçişleri Bakanı Yerlikaya yaptığı sosyal medya paylaşımında, “26 Ekim 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atandığım İstanbul’umuza 4 yıl 8 ay hizmet etme şerefine nail oldum. Bu akşam Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek tensipleriyle İçişleri Bakanı olarak atanmış bulunmaktayım. Sayın Cumhurbaşkanımıza tensip ve takdirleri için şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

SÜLEYMAN SOYLU: SAYIN ALİ YERLİKAYA ARKADAŞIMIZI KUTLUYORUM

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede İçişleri Bakanı olarak yer alan Ali Yerlikaya’yı sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla tebrik etti.

Soylu yaptığı sosyal medya paylaşımında şu sözlere yer verdi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye Yüzyılı Kabinesi'ni tebrik ediyorum. Bizlere, beraber çalışma onurunu takdir eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a; büyük bir demokrasi zaferine imza attığımız Cumhur İttifakı’na; birlikte çalıştığımız tüm mesai arkadaşlarımıza ve hizmetkarı olduğumuz Aziz Milletimize minnettarım. Bu kutlu göreve getirilen İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya arkadaşımızı kutluyorum. Rıza-i ilahisine talip olduğumuz Allah’a hamdolsun.”

ALİ YERLİKAYA KİMDİR?

İkinci turu 28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ardından kurulan kabinede İçişleri Bakanı olan Yerlikaya, 11 Ekim 1968’de Konya'da dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise eğitimini Konya'da tamamlayan Yerlikaya, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi "Kamu Yönetimi" bölümünden mezun oldu.

1990'da kaymakam adayı olan Yerlikaya, Kayseri’nin Felahiye Şanlıurfa’nın Hilvan ve Yozgat’ın Sarıkaya ilçelerinde kaymakamlık görevlerinde bulundu.

İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliğine 2003’te, Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevine 2004'te atanan Yerlikaya, 2007-2018'de Şırnak, Ağrı, Tekirdağ ve Gaziantep Valisi olarak görev yaptı.

İstanbul Valiliği'ne 26 Ekim 2018’de atanan Yerlikaya, evli ve 4 çocuk babası.

 

KAYNAK: AA, İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • Esat AKKUŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Gayesi Rıza-i ilahi olanın yardımcısı her daim Rabbü'l alemindir. İnsana güven veren bir tablo.
  Cevapla
 • Esat AKKUŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Gayesi Rıza-i ilahi olanın yardımcısı her daim Rabbü'l alemindir. İnsana güven veren bir tablo.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  mevlüt Çavuşoğlu kalmalıydı ayrılmamalıydı..
  Cevapla
 • hmd 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanımızdan ibb ye operasyon bekliyoruz, ibb nin işi gücü algı ve reklam...maliyeden emekli olmuş vergi memurlarını sadece hdp li oldukları için mufettiş olarak hukuksuz bir şekilde atadılar...2019 yılindan sonra ibb teftiş kuruluna ve ibb ye ataması yapılan tüm personel mercek altına alınmalıdır
  Cevapla
 • bacanak 1 yıl önce Şikayet Et
  Önmli olan terörist ve terör sevicilere göz açtırmasın ayrıca bağlı bütün kurumlarında şucu bucu yapılanmalarına izin vermesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kadıköy'de dehşet! Hem yayaların üzerine sürdü hem yaşlı kadını motorla ezdi
İsrail basını yazdı! Ateşkes anlaşmasında Türkiye detayı