İnsanlar hâlâ enkaz altındayken... CHP'li Zeydan Karalar'ın skandal kararı ortaya çıktı

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar'ın Kahramanmaraş'ta meydana gelen Hatay'da da büyük yıkıma neden olan çifte depremin ardından enkaz altında insanlar kurtarılmayı beklerken kaçak yıkıma gittiği iddia edildi.

GİRİŞ 06.06.2023 11:42 GÜNCELLEME 06.06.2023 12:09
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Son dakika haberine göre CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, büyük bir skandala imza attı. Devletin tüm kurumları afetzedelerin yardımına koşarken, insanlar enkazlarda kurtarılmayı beklerken Karalar, galeri sahibi arkadaşı Halef G. ile kardeşinin yardımına koştu. Karalar, galeri sahibinin yıllardır kavgalı olduğu hemen bitişikteki yan yatmış yurt binasını depremi fırsat bilerek yıkımını sağladı.

6 Şubat'ta yaşanan ve 11 kenti vuran asrın deprem felaketinde büyük yara alan Hatay'da akıl almaz bir skandal yaşandı. Yargıya taşınan olay, SABAH'ın ulaştığı suç duyurusu dilekçesine göre şöyle gelişti:

Antakya-İskenderun yolunda, Güzelburç mevkiinde bulunan, boş haldeki Hatay Özel Kız Öğrenci Yurdu'nun sahipleri ile hemen yanındaki oto galerinin sahipleri arasında uzun süreden beri anlaşmazlık vardı.

Bu süreçte iki işyeri arasına istinat duvarı da örüldü. Depremde ağır hasar alan yurt binası istinat duvarı nedeniyle esneyemeyince yıkılmadı ancak yan yattı. İddiaya göre bunu fırsat bilen galeri sahipleri Halef G. ile kardeşi Adnan G., yurt binasını apar topar yıktırmak istedi.

Bunun için de CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile CHP'li Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'tan yardım istedi.

Arkadaşının "yardım talebine" kayıtsız kalmayan Zeydan Karalar, belediyeye ait iş makinelerini Hatay'a gönderdi. Aynı şekilde Hatay Büyükşehir de desteğini esirgemedi.

Deprem sırasında yurtdışında bulunan Kerem K., daha ilk saatlerde memleketine dönerek yardım çalışmalarına katıldı. Kerem K., yurdu ziyaret ettiği sırada ise yıkılmaya çalıştığını görünce büyük şok yaşadı.

Karalar kendisi de olay yerine gelerek insanlar kurtarılmayı beklerken yurt binasını hukuksuz ve izinsiz bir şekilde yıkılmasını izledi.

Depremin hemen ardından yurtdışında bulunan iş yeri sahipleri, yurt binasının da hasar aldığını öğrenince şirketin önemli evrak asıllarını kurtarmak için şirket merkezinin de bulunduğu kullanılmayan yurda geldi.

Şirketin önüne gelen işletme sahipleri, hemen yan tarafta Hatay Büyükşehir Belediyesinin logosu bulunan iş makinelerini gördü. Yurdun hemen yanında oto galericilik yapan A.G, yurdun sahiplerinin yanına gelerek binayı yıkmak istediklerini söyledi.

İzinlerinin olup olmadığını soran şirket sahibi resmi makamların bilgisi ve onayı olmadan yapılacak yıkıma müsaade etmeyeceğini kaydetti.

YURT BİNASININ SAHİPLERİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İddiaya göre A.G'nin ortağı H.G. kalabalık bir grupla gelerek şirket sahibinin etrafını sararak ağır küfürler ile tehdit etti.

Enkaz altında bulunan binlerce depremzedenin imdadına koşmak yerine iş makinelerini izinsiz ve hukuksuz bir yıkıma yönlendiren Adana ve Hatay Büyükşehir Belediyeleri, büyük bir skandala imza attıkları yetmezmiş gibi, yaşanan olaydan bir gün sonra yurt civarındaki iş makinelerinin sayısını arttırdı. Tüm çabalarına rağmen yurt binası hukuksuz bir şekilde yıkıldı. Şirketin hiçbir evrakı da kurtarılamadı.

İŞ MAKİNELERİ KURTARILMAYI BEKLEYEN CANLARIN YARDIMINA GİTMEDİ

Enkazda insanlar kurtarılmayı beklerken depremden sonra yapılan bu hukuksuz ve izinsiz yıkım sırasında kaç insanın yaşamını yitirdiğinin sorgulanmasını belirten şirket sahibi, şüphelilerin cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda birçok yakınını da depremden kaybeden yurt binası sahibi K.Ç, dilekçesinde "Kahramanmaraş merkez ve özellikle Hatay'ın merkez ilçesi Antakya bu depremden en fazla etkilenen yer olmuştur.

Resmi verilere göre deprem nedeniyle yaşanan kayıpların yarısından fazlası Antakya'da gerçekleşmiştir. Şehir incelendiğinde neredeyse ayakta duran sağlam bina kalmamıştır.

Bu deprem sonrasında şehrin dış dünyayla tüm iletişimi kesilmiş, olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok iş makinesi yardım ve ilk 2 gün şehre ulaşmakta büyük güçlük yaşamıştır.

Resmi verilere göre deprem nedeniyle yaşanan kayıpların yarısından fazlası Antakya'da gerçekleşmiştir. Şehir incelendiğinde neredeyse ayakta duran sağlam bina kalmamıştır.

Bu deprem sonrasında şehrin dış dünyayla tüm iletişimi kesilmiş, olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok iş makinesi yardım ve ilk 2 gün şehre ulaşmakta büyük güçlük yaşamıştır.

"TAKSİRLE ADAM ÖLDÜRME SUÇUNU GERÇEKLEŞTİRMIŞTİ"

Bizim iş makinelerinin enkaza gitmesinin söylemememize rağmen de ölümle tehdit edildik. Hem galeri sahipleri, hem de bu yıkıma göz yuman belediye yetkilileri bilinçli taksirle adam öldürme suçunu gerçekleştirmiştir" dedi.

KAYNAK: SABAH - İLKER TURAK
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 33
 • Deli dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar acilen derhal ters kelepçe ile tutuklanmalı..........
  Cevapla
 • Türkei 1 yıl önce Şikayet Et
  Depremde bile bir göründüler kayboldular deprem zedelere günde öyle aksam yemek sözü verdiler ilk gün verdiler birdaha görünmediler
  Cevapla
 • Adanalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz Adanalı olarak Zeydan can memnun olmadik . isteyen varsa alabilirsiniz
  Cevapla
 • İsminiz 1 yıl önce Şikayet Et
  İmamoğlunu almanızı tavsiye ederim o herşeyi bitiriyor. İstanbul bitti.
  Cevapla
 • Ertan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim kendi chplimiz var sağol.Ekrem başgan isterseniz onuda verek biz adanaya.
  Cevapla
 • Vatansever Adanalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamın hakkını yemeyin; PANDEMİ zamanında 1-2 gün içerisinde tıbbi hiç bir cihazın olmadığı hastahane yaptı; ama adamın şansından bir hasta bile müracaat etmedi! Şimdi kabahatli zeydan mı ?!!!.
  Cevapla
 • İsminiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabii değil, içinde tıbbi cihaz olmayan hastaneye gitmeyen vatandaş suçlu.
  Cevapla
 • Vatansever Adanalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletimizin önceliği canlar ; CHPKK lı Adana B.Şehir B.Başkanı Adananın gururu zeydan"nın önceliği arkadaşının mallar !!!!. Diğer CHPKK lılar gibi ; ne yapsınlar YAPILARI BÖYLE değişmezler ....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Diplomatik kaynaklardan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Esad açıklaması! İddialar yalanlandı
Dünyada en çok israf bu ülkelerde yaşanıyor! İşte Türkiye'nin sıralaması