Hedeflerinde Kısıklı vardı: Yargıtay'dan 25 Aralık kumpasına 'darbe' tescili!

Yargıtay'da terör davalarının incelemesini yapan 3. Ceza Dairesi, FETÖ'nün 25 Aralık kumpas soruşturması hakkında kesin kararı verdi.

GİRİŞ 26.06.2023 07:56 GÜNCELLEME 26.06.2023 09:12
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

FETÖ'nün 17 Aralık yargı- polis kumpası sürecinin ikinci dalga operasyon ayağı olan 25 Aralık'ta yaşananlarla ilgili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 65 sanıklı davada 10 sanığa ağır müebbet, diğer sanıklara çeşirli oranlarda hapis cezaları verilmişti. Terör davalarının incelemesini yapan Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, 25 Aralık davasında verilen cezaları onadı, 25 Aralık kumpasının hükümete darbe olduğunu tescilledi.

OPERASYONLARINI HÜKÜMET ÇEVİRDİLER

Yargıtay, 17 Aralık ve 25 Aralık sanıklarının eylemlerinin ve hizmet ettikleri amaçların benzer ve aynı olduğuna dikkat çekerek, sanıkların Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırma saikiyle hareket ettiklerini bildirerek; amaçlarının direnç oluşturduğunu kabul ettikleri kişi ve kurumları etkisizleştirmek ve ortadan kaldırmak, bu amaçla pek çok operasyon ve denemeden sonra operasyonlarını en büyük direnç noktası olarak gördükleri mevcut hükumete çevirdiklerini vurguladı.

Kararda, FETÖ/PDY terör örgütü tarafından yargı ve emniyetteki mensupları eliyle hükûmeti yıkma kastı ile 25 Aralık darbe girişiminin uygulamaya konulduğu, 17 Aralık darbe girişiminin etkileri devam ederken kamuoyu nezdinde oluşturulan yolsuzluk algısını devam ettirmek amacıyla örgüt mensubu Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş tarafından ikinci operasyon için düğmeye basıldığı belirtildi.

HEDEF KISIKLI'YI BASMAKTI

17 Aralık'ta 4 bakanın oğulları, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, işadamları Ali Ağaoğlu, Reza Zarrab ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de aralarında yer aldığı 89 kişiyi FETÖ'cü savcıların yolsuzluk soruşturması gereçkesiyle gözaltına aldığı sürecin devamı 25 Aralık'ta devam ettirilmek istendi.

İkinci operasyon için düğmeye basan Akkaş'ın hedefinde bu kez Recep Tayyip Erdoğan'ın Kısıklı'daki evi vardı. Bilal Erdoğan'ın ifadeye çağırılmasıyla emniyet içinde yaşanan tartışmalar bu kirli kumpasa engel oldu.

"BU DOSYA ONLARI GÖTÜRECEK"

Delil olarak dosyaya giren bir gizli tanığın ifadeleri dikkat çekici. Gizli tanık Fatih, soruşturmada Emniyet bir kişiyi dinlemek istediği zaman suçu olsun olmasın, dinleme kararı alabildiklerini, Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'tan gece vakti bile dinleme talebi alabildiklerini belirtti. Ayrıca, telefon numaralarında suç unsuru olan bir konuşma varmış gibi bir rapor tuttuklarını kaydetti.

Gizli tanık, dinlenilen kişilerin Başbakan ve Bakanlar olduğunu, bunun sıkıntı olabileceğini üstlerine söylediğinde kendisine "Korkma böyle bir dosyada çalışmak herkese nasip olmaz, bu dosya bunları götürür bir sıkıntı yok" dediğini kaydetti.

KAYNAK: SABAH / İLKER TURAK
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 44
 • SAİD 7 ay önce Şikayet Et
  bu millet bu tiplere izin vermez, bu millet birini sevdimi ölümüne sever.
  Cevapla
 • medo 7 ay önce Şikayet Et
  İnsanla hayvanın farkı akıldır, muhakeme yeteneğidir. Bir insan kendi aklını kapatıp, bütün iradesini bir merkeze teslim ederse, hangi örgüt olursa olsun artık zombi gibidir, düğmesine basıldı mı her şeyi yapabilir. Bu tiplere kesinlikle göz açtırmamak lazım, infazsa infaz, hapisse hapis, takipse takip.
  Cevapla
 • misafir 7 ay önce Şikayet Et
  bunlar hayatında hiç hacca gitmemiş hacı olamayıp iki defa vatikana gidip hacı olana tapıyorlar. neymiş hristyanlar ve yahudiler de cennete girecekmiş de.(bunu söyleyen anında müslümanlıktan çıkar. tevbe etmesi lazım) inanan kitle az değil. bunun peşinden giden ebedi cehenneme hazır olsun.
  Cevapla
 • neco 7 ay önce Şikayet Et
  Allah kafirlere fırsat vermesin
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Bunların vatanlarına aidiyet diye bir duyguları yok ! Varsa yoksa emir komuta zinciri üzerine abd'ye bağlılar neden bunu yapıyoruz diyen yok tek dertleri komutanlarını ülkeye geri getirmeye odaklanan ve bunun için masum insanlara bile iftira atan bir örgüt olduklarını dahi anlamalarına izin verilmeyen bir topluluk! Maalesef görüldüğü gibi 3 kuşak bunların değirmenine su çekecek gibi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ali Yeşildağ'ın Türkiye'ye iadesine karar verildi
Tanju Özcan'dan İYİ Parti'ye "oyları bölüyor" suçlaması! CHP'nin oy oranı...