PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan 8 isme beraat!

Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan 8 sanığın, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapisle yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraatlerine karar verildi.

GİRİŞ 04.07.2023 23:58 GÜNCELLEME 05.07.2023 09:11
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada 6 tutuksuz sanık ve avukatları hazır bulunurken, sanık Suat Eren Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Duruşmada tanık olarak dinlenilen İrfan Arasan, soruşturmanın başlatıldığı dönemde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Başkanı olduğunu söyledi.

Kendisi de avukat olduğu için sanıkları tanıdığını ifade eden Arasan, yine aynı dönemde parti binasında polis tarafından arama yapıldığını, bu aramalarda ele geçirilen listelerde partinin hukuki yardım aldığı avukatların adlarının olduğunu belirtti.

Duruşmada söz alan sanık Baran Doğan, BDP parti binasında ele geçirilen listenin örgütsel olup olmadığına dair delil bulunmadığını iddia etti.

Kendisinin siyasette yer aldığını belirten Doğan, "Ben Kürt siyaseti içerisinde şurada, burada bulunan biriyim. Bu memlekette Kürt sorunu olduğunu söylüyoruz ve bunun çözülmesi için mücadele ediyoruz. HDP de BDP de böyle bir parti. Bu ürküntü veren bir şey değil. Bu listenin bir temsil değeri yok." diye konuştu.

Sanık Doğan, İmralı Adası'na giderek PKK elebaşı Öcalan'la yaptığı görüşmelerde avukatlık faaliyeti gerçekleştirdiğini savundu. Orada yaptığı görüşmelerin kayıt altına alındığını kaydeden Doğan, terör örgütünden haberi olmadığını öne sürerek beraat talebinde bulundu.

Sanık Suat Eren de cezalandırılması istenilen suça yönelik hakkında delil bulunmadığını iddia ederek, beraatini istedi.

Diğer sanıklar Ali Maden, İnan Akmeşe, Rezzan Sarıca ve Cengiz Yürekli de beraat talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından, "şüpheden sanık yararlanır" ilkesi gereğince tüm sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan beraatlerine karar verdi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, sanık avukatların PKK/KCK silahlı terör örgütünün "önderlik komitesi" içerisinde yer alan Abdullah Öcalan ile 12 Eylül ile 28 Kasım 2007 tarihlerinde İmralı Adası'nda görüşme yaptıklarının anlaşıldığı, Öcalan'ın bu görüşmelerde talimat verdiğinin görüldüğü ifade edilmişti.

Öcalan'ın sözde avukatlığını üstlenen sanıkların, sözde "avukat-müvekkil" ilişkisi adı altında örgüt elebaşının örgütün dışarıdaki açık alan yapılanmasına iletmek istediği örgütsel talimatları-mesajları örgütün dışarıdaki mensuplarına aktardıkları kaydedilen iddianamede, sanıklar Ali Maden, Baran Doğan, Cengiz Yürekli, İnan Akmeşe, Mahmut Taşçı, Mehmet Selim Okçuoğlu, Rezzan Sarıca ve Suat Eren hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15'er yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 35
 • YILMAZ 1 yıl önce Şikayet Et
  Delil yetersizliği diyorlar ya, şu bebek katiline avukatlık yapanların suç delili olarak "Biz sırtımızı YPG/PYD'ye dayadımışız" diyenleri barış ve özgürlük havarisi olara görmeleri yeter de artar. İspanyada, Batasuna, ETA terör örgütüne, terör örgütü diyemediği için kapatıldı. Bu alçaklar her gün terör örgütünü överken bizim yargımız ne gibi suç delili aramış ki bulalamış, akla ziyan.
  Cevapla
 • KESKİN 1 yıl önce Şikayet Et
  BAZI İŞLENEN SUÇ VE YAŞANTI HAREKETLER DELİL İSTEMEZ , HAİN HAİNDİR KİM OLURSA OLSUN ÖMÜR BOYU CEZA VERMELİ , kul kanunu sapıtır saptırır AMA İLAHİ KANUN ASLA SAPMAZ SAPTIRMAZ.
  Cevapla
 • Gerçekler 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizdeki demokrasi dünyanın hiçbiryerinde yok.50 bin kişinin katili cezaevinde vergilerimizle besleniyor
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Önemli değil, yarın birgün dağda asker polisle çatışırken, yada vatansever birini infaz ederken yakalanınca terörist oldukları ıspatlanmış olur,o zaman belki onları beraat ettirenlerin de yardım ve yataklık hikayeleri araştırılır, kim bilir....
  Cevapla
 • Oğuzhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Hey yavrum hey güzelim memleket bunların hakkından gelemiyorsa nerde yargı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alman devinden Türkiye yorumu: İndirim bekliyoruz
Ek zamlı emekli maaşı ne zaman yatacak? İşte yeni dul ve yetim aylığı