CHP'li yönetim barajları da kuruttu! Nedeni ortaya çıktı

Reklam harcamalarına devasa bütçe ayıran CHP’li Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB'nin, İstanbul'daki barajlara su pompalayan regülatörleri çalıştırmadığı ortaya çıktı.

GİRİŞ 12.08.2023 17:36 GÜNCELLEME 13.08.2023 09:20
Bu Habere 153 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İstanbul’un su seviyesiyle ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu. İstanbul'daki barajların aktif doluluk oranının yüzde 64,8'den yüzde 36’nın altına düştüğünü ve CHP yönetimindeki İBB’nin herhangi bir yatırım yapmadığını belirten Bakan İbrahim Yumaklı, “Zamanında eğer İstanbul'daki barajlara gerekli aktarımlar yapılmış olsaydı, şu anda bu doluluk oranları sezona çok daha yüksek oranlarda geçmiş olacaktı” ifadesinde bulundu.

MELEN AKIYOR, İBB BAKIYOR

İstanbul’un barajlarda 900 milyon metreküp civarında su tutma kapasitesi bulunurken bu kapasite boru hatlarıyla beraber 1,6 milyar metreküpü buluyor. Barajlar bir yandan yağmurlarla su biriktirirken diğer taraftan Melen Çayı ve Yeşilçay’dan regülatörlerle dolduruluyor. Melen ve Yeşilçay'dan aktarılmayan su ise, Karadeniz’e dökülüyor.

Reklam harcamalarına devasa bir bütçe ayıran CHP’li Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB, elektrik masrafları gerekçesiyle İstanbul'daki barajları dolduran regülatörleri çalıştırmadığı ortaya çıktı.

YETERİNCE SU ÇEKİLMEDİ

İstanbul’daki baraj doluluk oranlarının düşük kalmasındaki en önemli nedenlerinden birinin, söz konusu regülatörlerin çalıştırılmaması ve barajlara su aktarılmaması olduğu öğrenildi.

2021 yılında İstanbullular 1 milyar 73 milyon metreküp su kullandı. Aynı yıl içerisinde 1 milyar 336 milyon metreküp kapasitesi bulunan Melen ve Yeşilçay sisteminden 625,5 milyon metreküp su kullanıldı.

2022’de ise İstanbul halkı 1 milyar 103 milyon metreküp su kullanırken, Melen ve Yeşilçay sisteminden bir önceki yıl pompalanan suyun yarısı kadar su aktarıldığı belirlendi. 2 milyar metreküp kapasitesi bulunan Melen ve Yeşilçay sisteminden sadece 351 milyon metreküp su barajlara aktarıldı.

İSTANBUL’U RAHATLATACAK PROJE BEKLEMEDE

AK Parti’li yönetimin 2018’de başlatıp Şubat 2023’te tamamlanması planlanan ve CHP’li yönetim tarafından hala tamamlanamayan Kağıthane-Bahçelievler ve Bahçelievler-Sefaköy İçme Suyu Tüneli Projesi hala beklemede bulunuyor. Melen suyunun İstanbul'un batısına kadar iletilmesini sağlayacak proje, hala yüzde 43 oranında tamamlanmış görünüyor.

2018 yılında AK Partili İBB tarafında yayınlanan faaliyet raporu

İSTANBUL’DA SU DEĞİL YÖNETİM KRİZİ VAR

AK Parti İstanbul Meclis Üyesi ve Çevre, Yenilenebilir Enerji ve İklim Değişikliği Komisyonu Başkanı Sadullah Hasanoğlu, konuyla ilgili Haber7’ye açıklamalarda bulunarak İBB’de yönetim krizi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanlığı ve AK Parti döneminde su çeşitliliğinin artırıldığına dikkat çeken Hasanoğlu, “İstanbul'da su yönetimi krizi yaşanıyor. Yyıllık 1,1 Milyar metreküp su kullanılan İstanbul'da su kaynakları Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğundan beri sürekli artırılıyor ve çeşitlendiriliyor. Neden sürekli su kaynakları çeşitlendiriliyor? Çünkü su, İstanbul için yaşam ve sağlık için olmazsa olmazdır.” dedi.

ÇOK BÜYÜK BECERİKSİZLİK

CHP’li İmamoğlu döneminde su yönetiminin kötüye gittiğini belirten Hasanoğlu, şunları söyledi:

“İstanbul'un su arz güvenliğini 2071 yılına kadar garanti altına alacak Melen Projesi ile aslında İstanbul için su konusu bir problem olmaktan çıkarıldı ve bir işletme konusu haline getirildi. Yani mevcut su kaynaklarını doğru ve verimli bir şekilde işletilmesi gerekiyor. Bunun yanında tabii ki yeni su kaynakları da üretilmesi gerekiyor. 2019 yılından bugüne İstanbul'da su yönetimi açısından gittikçe kötüye giden bir yönetim sergileniyor. Yeni su kaynağı üretme konusunda ise durum çok daha kötü. Ekrem İmamoğlu döneminde, son 4,5 yılda İstanbul'da 1 metreküp bile olsa yeni bir su kaynağı üretilemedi. Mevcut kaynakların yönetiminde ise çok büyük bir beceriksizlik söz konudur.”

POMPA BİLE ÇALIŞTIRAMAYIP SU TAŞIYAMAYAN BİR YÖNETİM VAR

CHP’li İBB yönetiminin hazır kurulu sistemi bile yönetemediğine vurgu yapan Hasanoğlu, “İstanbul'a en büyük suyu sağlayan Melen Sisteminden İstanbul'un yıllık ihtiyaç duyduğu suyun çok daha fazlası geçtiği halde o var olan suyu sadece pompa çalıştırıp İstanbul'a taşımak gerekirken o suyu istanbul'a taşıyamayan bir yönetim var.” ifadesinde bulundu.

REKLAMA PARA VAR, SUYA YOK

Reklam yüzlerce milyon lira harcayan İmamoğlu’nun barajları doldurmak için harcanacak paradan kaçındığını söyleyen Hasanoğlu, şu tepkide bulundu:

“İBB Başkanının kişisel reklamları için yüzlerce milyon lira bütçe harcanırken İstanbul'da barajlara su çekme konusunda elektrik gideri oluşmasın diye İstanbul'u su riskiyle karşı karşıya getiren bu yönetim ve anlayıştan İstanbullular 2024 Mart’ında hesabını soracaktır.”

ERDOĞAN, PROJEYİ HAYATA GEÇİRMESEYDİ İSTANBUL SUSUZ KALMIŞTI

Cumhurbaşkanımız Melen Projesini yapmasaydı, şu anda İstanbul'da sular akmıyordu.” diyen Hasanoğlu, şu ifadelerde bulundu:

“Melen Projesinin toplam yatırım bedeli 22,9 milyar lira. İBB'nin bugüne kadar Melen Projesi için ödediği para 5,9 milyar lira. İSKİ'nin Melen Projesi üzerinden sağladığı su satış geliri ise 35 milyar lira. Melen projesi sadece İstanbul’a su sağlamakla kalmıyor İSKİ'nin en büyük gelir kaynağı olarak da İSKİ'yi ayakta tutuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Melen Projesi’ni yapmasaydı şu anda İstanbul'da sular akmıyordu. Belki de bu yönetim işletme hataları, beceriksizlik ve liyakatsiz anlayışı yüzünden İstanbul'u susuzluğa doğru götürüyor.”

AK PARTİ İŞ BAŞINA GELİNCE TAMAMLAYACAK

İstanbul’u rahatlatacak Kağıthane-Bahçelievler ve Bahçelievler-Sefaköy İçme Suyu Tüneli projesini bekleten İBB yönetimine tepkide bulunan Hasanoğlu, “Bu proje kağıthaneye kadar gelen Melen suyunun İstanbul'un batısına kadar iletilmesini sağlayacak çok önemli bir projedir. AK Parti yönetimi 2018 yılında başlandığı projeyi Şubat 2023'te bitirmeyi planlamıştı. Şu an bitmesi gereken tarihten 6 ay geçmiş olmasına rağmen tamamlanma oranı yüzde 43 seviyesinde görünüyor. İnşallah, 2024 Mart'ta iş başına gelecek AK Partili yönetim, bu eksik ve yarım kalan tüm projeleri çok hızlı bir şekilde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunacaktır.” ifadesinde bulundu.

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 153
 • selahattin 10 ay önce Şikayet Et
  benların ayaklarının bastığı yeri kazımalı yerin bereketi gider çoraklaşır
  Cevapla
 • Vatandas 10 ay önce Şikayet Et
  Barajlar kurudu goller kurudu. Bunun siyaseti olmaz. Aklınızı başınıza alın.
  Cevapla
 • Erkan 10 ay önce Şikayet Et
  Bu Haberi nenden TV Anahaber de açıklanmıyor ??? İstanbulu Vatandaş seçtiği imansızoğlunun yaptığını öğrendim .
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Her zaman söylerim CHP nin elinin değdiği yerden hayır beklemem
  Cevapla
 • Sütcü 10 ay önce Şikayet Et
  Bu cehape bu cehape memleketi kurudu. Bizi aptalmı görüyorsunuz aptalamı yatıyorsunuz kendinizi bilgili bizi cahil mi görüyorsunuz terbiye yoksunları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te muhteşem açılış
Ankara'da sağanak ve dolu yağışı etkili oldu