Bakan Koca'dan CHP ve HDP'nin provokasyonuna cevap!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, E-Reçetem sistemine yabancı dillerin eklenmesi hakkında, “Kendi vatandaşlarımız için yabancı dilde reçete yazılması söz konusu değildir” dedi.

GİRİŞ 28.08.2023 22:33 GÜNCELLEME 29.08.2023 10:26
Bu Habere 177 Yorum Yapılmış

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, e-Reçetem sistemine 5 dilin ilave edilmesine turistler ve yabancı uyruklu hastalar için ihtiyaç duyulduğunu, sisteme vatandaşlık numarasıyla girildiğinde sadece Türkçe hizmet alınabildiğini belirtti.

Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, e-Reçetem sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça olmak üzere 5 dilin eklendiğini hatırlattı.

"e-Reçetem sistemine bu 5 dilin eklenmesine turistler ve yabancı uyruklu hastalar için ihtiyaç duyulmuştur." bilgisini veren Koca, Türk vatandaşları için bu dillerden birinde reçete yazılmasının söz konusu olmadığını vurguladı.

Bakan Koca, şunları kaydetti:

"Sisteme T.C. Kimlik Numarası ile girildiğinde ek uygulama devre dışı olmakta, sadece Türkçe hizmet alınabilmektedir. Türkiye, sağlık turizminde her duyarlı yurttaşının övünç duyacağı gelişmeler gösteriyor ve potansiyelini harekete geçirecek yatırımlar yapıyor. Yabancı hastalarımızın kendi dillerini konuşan hekimlerimizden hizmet alma imkanı artıyor. Bazı hastalar Türkiye'de muayene olup, ilaçlarını kendi ülkelerinde temin ediyor. e-Reçetem sistemine 5 yabancı dilin ilave edilmesi sağlık hizmetlerindeki uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyaçtır. Uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyacın büyük emeklerle çözüme kavuşturulması tartışma konusu edilebilir mi? Maalesef edenler var. Bilmediklerindendir."

CHP ve HDP'den 'Kürtçe e-Reçetem' algısı

HDP ve CHP'li bazı yöneticiler  "Kürtçe nerede, neden sisteme eklemediniz?" algısına girişti.

HDP'den yapılan açıklamada, "Hani Kürt sorunu yoktu, hani Kürtlere ayrımcılık yapmıyordunuz?" ifadeleri yer aldı.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, Sağlık Bakanı Koca'ya, "Rusça’nın, Arapça’nın olduğu bir sistemde neden Kürtçe yoktur?" diye sordu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Gece sorumlusu' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 177
 • Başkentli 2 ay önce Şikayet Et
  iyi niyetli ama şöyle lüzumsuz işleriniz yokmu...bunlara bu lafları söyletiyorsunuz ..ne olmuş yani o yabancılarda burda yaşıyorsa ÖĞRENECEK Türkçeyi şimdiye kadar reçetesini kendi diliylemi alıyordu ...yani bazen çok kızdırıyorsunuz insanı yapmanız gerekenleri yapayım derken yanlışlar cogalıyor ...dost tavsiyesi...
  Cevapla
 • meraci83 3 ay önce Şikayet Et
  Dil milletlerin millet olabilme anahtarıdır. Bizatihi kendiniz ve ağa babanız pkk terörist başınız demiyor mu Kürt halkı diye? Bu yüzden TC. nin resmi dili Türkçe'dir.. Hastanelerde resmi kurumlardır.
  Cevapla
 • H.Kuruömeroğlu 3 ay önce Şikayet Et
  Terörü, teröristleri, terörün duası aparatını ve terörist-sevicileri kim koruyor
  Cevapla
 • seyfo karadenizli 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakan reçetem sisteminde ilk önce sehven yazılan ilaçları kaç gündür silemiyoruz.Lütfen el atın da bu hata düzeltilsin.hasta ve doktor kaynaklı mağduriyetler oluşmaya başladı.
  Cevapla
 • lav edilmeli 3 ay önce Şikayet Et
  AYM hdp yi daha neden kapatmıyor hatta hdp nin kapatılma davası sonki hiç yokmuş gibi insanlara unutturuluyor esas AYM de lav edilmeli yerine yeni bir yüksek yarğı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mardin'de SİHA'lar takip etti, komando avladı! 'Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı'
Yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak?