Son dakika: MEB yeni kararı duyurdu!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim faaliyeti yürüttüğünü iddia eden izinsiz yapılara göz açtırmamak için bir dizi önlemi hayata geçirdi. Bakanlık, izinsiz faaliyet yürüten kurslarla etkin mücadele için çevrim içi ihbar hattı kurdu.

GİRİŞ 06.09.2023 13:26 GÜNCELLEME 06.09.2023 14:34
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Valiliklerdeki ilgili komisyonların inceleme sonuçlarına göre bu yerler kapatılacak ve işletenlere para cezası verilecek.

KAPSAMLI ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, dün katıldığı AA Editör Masası'nda, açık liselerde okuyanların merdiven altı, denetimsiz kurslara devam ettiği yönünde bilgi edindiklerini, bu kursların bilhassa FETÖ kapsamıyla hem resmi hem de özel okullarda ilişiği kesilenlerin yönettiği bir sektör olduğunu bildirdi.

Bakan Tekin, yeni döneme ilişkin izinsiz kurslarla ilgili İçişleri Bakanlığı ile istişare halinde olduklarını ifade ederek, velilere, çocuklarını bu kurslara göndermemeleri konusunda uyarıda bulundu.

"Merdiven altı" olarak tabir edilen, Bakanlıktan ruhsatı olmadan faaliyet gösteren kurslarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığının çalışmaları kapsamlı şekilde yürütülüyor.

Öğrenci ve velilerin, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren özel kursların listesi bir süre önce "https://ookgm.meb.gov.tr/kurumlar.php?=kurs" adresinde yayımlandı.

Ardından valiliklere gönderilen yazıda, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği gereği kurum tabelalarında "karekod" uygulamasına yer vermeleri gerektiği belirtildi.

Bakanlık bu kapsamda, bütün özel öğretim kurumlarında karekod kimlik tanımlaması yaptı ve velilerin bu kodları okutarak bu kurumların izinli olup olmadıklarının rahatlıkla görülebilmesine imkan sağlandı.

Karekod uygulamasının içerisinde, özel öğretim kurumunun adı, kurum kodu, türü, açılma tarihi, adresi, adres kodu, kurucusunun kim olduğu, bina kontenjanı, uyguladığı program tür ve kontenjanları ve ücretlerine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Bakanlığın yazısında, karekod uygulamasına ilişkin "uygulama, özel öğretim kurumlarının Bakanlığımıza bağlı faaliyet gösteren yerler olduklarını ifade etmesi ve bu kurumlardan hizmet almak isteyenlerin kurum hakkında bilgi alabilmeleri açısından önem arz etmektedir." ifadeleri kullanıldı.

18 EYLÜL SON UYARI TARİHİ

Milli Eğitim Bakanlığı, valiliklere kurum girişinde karekodu bulunmayan tabelalar için özel öğretim kurumlarına 18 Eylül Pazartesi gününe kadar süre tanıyacak. Bu tarihe kadar yükümlülüğünü yerine getirmeyen özel öğretim kurumları hakkında gerekli işlemler başlatılacak.

Bakanlık, önlemlere ek olarak merdiven altı yapılarla ilgili yeni bir uygulama daha hayata geçirdi.

Bakanlığın illere gönderdiği 1 Eylül tarihli yeni yazıda, Türkiye'de her türlü eğitim ve öğretim faaliyetlerinin Bakanlığın izni ve denetimine tabi olduğunun altı çizildi.

Konunun önemi ve izinsiz faaliyet yürüten yerlerin tespitinde teknolojik imkanlardan yararlanabilmek için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü internet sayfasında "İzinsiz Eğitim Faaliyeti İhbarı" linkinin oluşturulduğu duyuruldu.

İzinsiz eğitim faaliyeti ihbarları, Özel Öğretim kurumları Genel Müdürlüğü'nün "http://ookgm.meb.gov.tr/izinsizegitim.php" adresine yapılabilecek.

Öte yandan valiliklerce oluşturulan izleme ve koordinasyon komisyonları, bu ihbarları değerlendirip inceleme ve soruşturma işlemlerini ivedilikle başlatacak.

Yapılan ihbarlara ilişkin süreçler, ilgili valiliklerce Bakanlığa bildirilecek. Bu yerler, kanun gereği kapatılacak ve bu yerleri işletenlere kanun gereği brüt asgari ücretin 20 katı kadar para cezası verilecek.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 47
 • Cemil kösen 8 ay önce Şikayet Et
  Fizik,kimya, biyoloji gibi fen bilimlerine haftada iki saat ders koymuş,mümkün değil bişey ogrenemezler iki saatle.Ulkenin bilimi teknolojisi iki saatlik dersleri gelişecek?
  Cevapla
 • mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  bakanımız ülkemizi eğitimde zirve ye taşıyacak inş
  Cevapla
 • Oyle biri 8 ay önce Şikayet Et
  Ya yapmayin ya ben 11 yasinda bi kiz cocugum ve hrseyi biliyorum normal okullarida imam hatipe cevirdiniz alın size dinli imanli ülke eslerini doven herseyi zorla yaptiran dinli imnali kisilere sesleniyorum 1. Sinifa 18 saat arapca ne ya 16 sat din dersi 16 saat din islemem ben ben imam hatipe gitmiyorum normal okullari sacma sapan biseye donusturmeyin nolur ya bakanim siz bize naptıniz
  Cevapla
 • Veli kumru 8 ay önce Şikayet Et
  Madem çok dindarlar neden okula Cübbeli ,sarıklı gençler alınmıyor? Eğitim öğretim hakkı gasp ediliyor cübbelilerin.Din derslerini çoğaltmaklada dindar olunmuyor işte,dindar hocaların hepsini fetöcü diye kovdular,ortam solculara,komünistlere kaldı
  Cevapla
 • Elanur 8 ay önce Şikayet Et
  Ben Türkiye Cumhuriyetinde bı öğrenciyim ve yaşadığım bazı durumlar dan bassetmek istiyorum. Öğretmelerimiz ünüversite okuyup mevzun ediyosunuz . Sadece para kazanmak için öğretmenlik okuyorlar ama çocukları sevmiyolar ve kötü davranıyolar . Ben okulumda olan 2 öğretmenden dolayı psikolojim çok kötü bozuldu lütfen milliyetim bakanî birşey yapsın çocukları sevmiyosan olma öğretmen .
  Cevapla
 • Jejsiei 8 ay önce Şikayet Et
  Bir ögrenci olarak ögretmenler öğrencilere kaba davranıyolar ve bu öğrencileri egimden sogutuyor
  Cevapla
 • Ali Güven 8 ay önce Şikayet Et
  Dindar ögretmeni kovup yerine böyle gaddarlari aldılar,nerede vicdansız var,nerede ateist var hepsini devlet okulları ve diğer devlet kurumlarına toplamışlar.Allah peygamber kuran bilenleri kovdu bu milli eğitim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanlardan dikkat çeken analiz! Afrika'da yeni güç Türkiye!
İnanılmaz anlar! Hırsızların yöntemi pes dedirtti..