Tuzla Belediyesinden engellilere ve kronik hastalığı olanlara "evde refakatçi hizmeti"

Tuzla Belediyesi, engellilerle kronik hastalığı olan vatandaşlara evde refakat edilmesi ve temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla haftada bir gün "evde refakatçi hizmeti"ni hayata geçirdi.

Tuzla Belediyesinden engellilere ve kronik hastalığı olanlara "evde refakatçi hizmeti"
Tuzla Belediyesinden engellilere ve kronik hastalığı olanlara "evde refakatçi hizmeti"
GİRİŞ 09.09.2023 12:20 GÜNCELLEME 09.09.2023 12:20
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tuzla Belediyesi, engellilerle kronik hastalığı olan vatandaşlara evde refakat edilmesi ve temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla haftada bir gün "evde refakatçi hizmeti"ni hayata geçirdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, 2019 yerel seçimlerinde kronik hastalığı olan bireylere vadettiği "Kronik Hastalıklar Danışma Merkezi"ni kurarak evde refakatçi hizmetini ilçe genelinde hayata geçirdi.

Tuzla Belediyesi Kronik Hastalıklar Danışma Merkezi'nin bünyesinde hizmet sunan evde refakatçi hizmeti birimiyle de hastaların iyi bakılması sağlanıyor.

Hizmet kapsamında haftada bir gün evde refakat edilen hastaların ilaç, yemek, alt değiştirme, beden temizliği ve banyo gibi temel ihtiyaçları karşılanıyor.

Öte yandan kronik hastalığı olan kişilerin yakınları da bu hizmet sayesinde haftada bir gün dışarı çıkma şansını elde ediyor.

"AMACIMIZ, ONLARIN VE ONLARA BAKAN KİŞİLERİN YAŞAM STANDARTLARINI YÜKSELTMEK"

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ile eşi Dr. Fatma Yazıcı, Kronik Rahatsızlıklar Merkezi'nin refakatçi hizmetini yerinde gözlemlemek amacıyla 21 yıldır yatağa bağımlı olan ikiz kardeşler Fatih ve Akif'i evlerinde ziyaret etti.

Burada konuşan Yazıcı, engellilik durumu ya da kalp, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunan ve ayrı takip ile bakımının yapılması gereken vatandaşlara hizmet sunmak amacıyla bu merkezi kurduklarını belirtti.

Yazıcı, bu hastaların spesifik yardımlara ihtiyaç duyabildiklerini aktararak "Bu yardımların ve bakımların sağlanabilmesi için kurduğumuz birimle birlikte daha önce yaptığımız Evde Sağlık Hizmetleri'nin çok ötesinde, kronik hastalıklara ayrıca baktığımızı ve ilgilendiğimizi belirtmek istiyoruz. Amacımız, onların ve onlara bakan kişilerin yaşam standartlarını yükseltmek. Çünkü bakıcılar, bakanlar ve annelerin de özgürlüğe ve rahatlığa ihtiyaçları var. Merkezimiz bu yönde çok iyi çalışmalara başladı ve bunu geliştirerek devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Fatih ve Akif'in annesi ise yıllardır oğullarının yanından ayrılmadığını ancak bu hizmet sayesinde 7 yıldır görmediği komşularını ziyaret etme imkanı bulduğunu anlatarak Yazıcı'ya teşekkür etti.

Yazıcı'nın yatağa bağımlı kardeşlere kendisinden bir istekleri olup olmadığını sorması üzerine; Fatih bilgisayar talebinde bulundu, Akif ise evlenmek istediğini dile getirdi.

Bunun üzerine Şadi Yazıcı, "Akif'le konuştuk, bir kız isteyeceğiz inşallah. Bu artık bir gönül işi, gönül işine bakmamak mümkün değil. Fatih'in de bir bilgisayar talebi oldu. Ona inşallah kullanışlı bir şey yapacağız." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Bülent DUMAN 10 ay önce Şikayet Et
    allah razı olsun.
    Cevapla
  • Fakirullah 10 ay önce Şikayet Et
    Şadi yazıcı adamın hası sın Allah bu iyiliklerini görüyor Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İzmir’deki elektrik akımı faciasında çok konuşulacak itiraf
Paylaşım rekoru kıracak ilk video geldi: Ve KIZILELMA afterburner açtı!