Son dakika: YÖK'ten kritik yeni kararı duyurdu!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf yükseköğretim kurumlarında normal eğitim süresinde mezun olamayarak okulu uzatan öğrencilerden eğitim öğretim ücretinin, yıllık değil sadece tekrar gerektiren ders veya dönem başına alınacağını bildirdi.

GİRİŞ 19.09.2023 12:27 GÜNCELLEME 08.10.2023 12:44
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

YÖK'ten yapılan açıklamada, Kurul'un vakıf yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören ve dönem tekrarı yapan veya normal eğitim süresini uzatan öğrencilere yönelik karar aldığı belirtildi.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında vakıf yükseköğretim kurumlarında öğrencilerden alınacak eğitim ve öğretim ücretlerinin mütevelli heyet tarafından belirleneceğinin hüküm altına alındığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bir üst sınıfa geçen öğrencilerden daha önce alarak başaramadığı ve yeniden alması gereken alt sınıf dersleri için dönem/yıllık ücrete ilave olarak ek bir ücret alınmaması Yükseköğretim Genel Kurul tarafından daha önce karar altına alınmıştı. Buna karşılık bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının normal eğitim süresinde mezun olamayarak okulu uzatan öğrencilerden kaldığı ders ücreti yerine yıllık ücret talep ettiğine ilişkin Başkanlığımıza ulaşan şikayetler üzerine, Yükseköğretim Genel Kurulunca, öğrencinin dönem tekrarı yapması veya normal öğrenim süresinin aşılması halinde alınacak ücretin yıllık değil sadece tekrar gerektiren ders veya dönem başına ücret ödemesine ve ödenen bu ücretin de her halükarda ilgili dönem alması zorunlu olan ders/kredi başına düşen tutarı aşmamasına karar verilmiştir."

Açıklamada, tüm vakıf yükseköğretim kurumlarına bildirilen karara uygun hareket edilip edilmediğinin ilk denetim döneminde gözden geçirileceği vurgulandı.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 28
 • vatandas 10 ay önce Şikayet Et
  Vakif üniversitelerinin ücretleri nin cok fazla arttigini. herkes sikayet etti ama Devlet kayitsiz kaldi sonrada diyemezlerki bizimi haberimiz yok hersey ortada diyemezssiniz secimden önce vaadler vaadler simdi sus pus yine secim gelecek ....
  Cevapla
 • Nxjdjd 10 ay önce Şikayet Et
  Nasıl para daha fazla para alırizin resmi
  Cevapla
 • Kamil 10 ay önce Şikayet Et
  Ülkeler ile eğitim anlaşmaları yapmalıyız . Milyonlarca Türk öğrenci yurtdışına açılmalıdır . Kanada , Norveç , İngiltere , Güney Kore , Tayvan , Singapur , Gana , Suudi Arabistan gibi ülkelerin yüksek kalite eğitim veren Kolejlerinde eğitim almalıdırlar .
  Cevapla
 • Süleyman 10 ay önce Şikayet Et
  Sanki öyle oluyor da insanlar keyfinden gidiyor. Almazlarsa almasınlar parasıyla değil mi.
  Cevapla
 • Lawyer 10 ay önce Şikayet Et
  İyi bir gelişme ancak denklik problemine kulağını tıkamış YÖK, görmüyor duymuyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fransa'dan İsrail-Lübnan açıklaması: Felaket olur
Türkiye, 140 milyon dolarlık maliyetten kurtulmak için kendi geliştirdi! İmzalar atıldı