Türkiye'den 19 üniversite "Avrupa'nın en iyileri" arasına girdi

Türkiye'den 19 üniversite "Avrupa'nın en iyileri" arasına girdi. "Avrupa Geneli" sıralamasında ODTÜ 124'üncü, İTÜ 138'inci, Koç Üniversitesi 174'üncü, Bilkent Üniversitesi 178'inci, Boğaziçi Üniversitesi 199'uncu sırada yer aldı.

GİRİŞ 22.09.2023 04:26 GÜNCELLEME 22.09.2023 09:41
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symond'ın (QS) bu yıl başlattığı ve Avrupa'daki en iyi üniversiteleri sıraladığı "Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024" listesi yayımlandı.

Bu kapsamda QS, Avrupa Konseyine üye 42 ülkedeki 688 üniversiteyi değerlendirdi.

Listeye göre, "Avrupa Geneli" sıralamasında Türkiye'den ODTÜ 124'üncü, İTÜ 138'inci, Koç Üniversitesi 174'üncü, Bilkent Üniversitesi 178'inci, Boğaziçi Üniversitesi 199'uncu sırada yer aldı.

İlk 500 üniversite arasında ise Sabancı Üniversitesi 201'inci, Hacettepe Üniversitesi 224'üncü, İstanbul Üniversitesi 228'inci, Gazi Üniversitesi 283'üncü, Ankara Üniversitesi 289'uncu, Yıldız Teknik Üniversitesi 326'ncı, Ege Üniversitesi 381'inci, İstanbul Gelişim Üniversitesi 432'nci, Abdullah Gül Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi 445'inci, Marmara Üniversitesi 451'inci, Çankaya Üniversitesi 455'inci, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi 488'inci sıradan listeye girdi.

İşverenler tarafından en çok tanınan ODTÜ

QS'in, "Akademik saygınlık, çalışan saygınlığı, makale başına düşen atıf ve öğretim üyesi başına düşen makale sayıları, uluslararası araştırma iletişim ağı, istihdam edilebilirlik, öğretim üyesi-öğrenci oranı, uluslararası öğrenci çeşitliliği, uluslararası öğretim üyesi oranı, gelen değişim öğrencisi oranı, giden değişim öğrencisi oranı, sürdürülebilirlik puanı" kriterlerini esas alarak ve "küresel tanınma, araştırma becerisi, öğretim kaynakları, uluslararasılaşma ve istihdam" gibi alanlarda yaptığı değerlendirmede 72 üniversite ile Türkiye, Birleşik Krallık'tan sonra en fazla üniversite ile temsil edilen ikinci ülke oldu.

QS'in uluslararası işverenler arasında tanınırlık açısından yaptığı değerlendirmeyi yansıtan "İşveren İtibarı" göstergesinde Türkiye'den 3 üniversite Avrupa'nın bu alandaki en iyi 50 üniversitesi arasına girdi. Bu listede ODTÜ 34'üncü sırada yer alarak işverenler tarafından en çok tanınan Türk üniversitesi olurken, ODTÜ'yü 37'nci sıradaki İstanbul Teknik Üniversitesi ve 42'nci sıradaki Boğaziçi Üniversitesi izledi.

ODTÜ, "Akademik İtibar" göstergesinde ise 109. sırada yer aldı.

Değişim programlarında Avrupa'daki en iyi Türk üniversiteleri

Türk üniversiteleri, "Avrupa'nın en iyi öğrenci değişim programları" kategorilerinde de üst sıralarda yer buldu. "Giden Öğrenci Değişimi" göstergesindeki değerlendirmede, Avrupa'da Galatasaray Üniversitesi 12'nci, Bilkent Üniversitesi 31'inci, ODTÜ 32'nci olurken, "Gelen Öğrenci Değişimi" göstergesinde ise Fırat Üniversitesi 35'inci sırada yer aldı.

QS'in "İstihdam Sonuçları" göstergesinde Boğaziçi Üniversitesi 33'üncü sıraya yerleşerek bu alandaki en iyi Türk Üniversitesi olurken, İstanbul Üniversitesi aynı alanda 62'nci sıraya yerleşti.

"Sürdürülebilirlik" alanında ise ODTÜ 47'nci sırada yer aldı.

72 üniversite ile en fazla temsil edilen ikinci ülke

YÖK Başkanı Erol Özvar, kurul olarak ülkenin yükseköğretim alanında dünya devleriyle rekabet edebilir hale gelmesi ve gittikçe artan sayıda öğrenci için bir çekim merkezi olması için uluslararasılaşma stratejisi doğrultusunda yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.

Özvar, "Yürüttüğümüz çalışmaların meyve verdiğini görmek bizim için büyük bir mutluluk kaynağı." ifadesini kullandı.

Kamuoyunun yakından bildiği, büyük bir prestij ve tanıtım aracı haline gelen üniversite değerlendirme kuruluşlarından olan QS'in sıralamasında Türkiye'den çok sayıda üniversitenin yer aldığına dikkati çeken Özvar, şunları kaydetti:

"Akademik saygınlık, öğrenci-öğretim üyesi oranı, makale sayısı, uluslararası öğrenci sayısı gibi kriterlere göre yapılan değerlendirmede üniversitelerimiz yüzümüzü güldürdü. Başta ilk 200 arasına girmeyi başaran ODTÜ, İTÜ, Koç, Bilkent ve Boğaziçi üniversitelerini, daha sonra da diğer tüm üniversitelerimizi tebrik ediyorum.

QS'in yalnızca bölgesel sıralamalarında değil, dünya üniversiteleri sıralamalarında da yüksek başarı gösteren üniversite sayımızın ileride daha da artmasını ve başarı gösteren üniversitelerimizin bu çıtayı daha da yükseltmelerini temenni ediyorum."

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 19
 • Karadenizli 2 ay önce Şikayet Et
  Kirilmayin ama bizim okullar henüz o asamada degil. Balkanlardakilerden iyiyiz ama gelismis ülkelerin cok gerisindeyiz. Adamlarin meslek okullarindan cikan patent bizim Üniversitelerimizden cok daha fazla. Onlarin duvarci ustalari bizim insaat mühnedislerinden daha bilgili.
  Cevapla
 • Çanakkaleli 2 ay önce Şikayet Et
  Hayret ki hayret! İki yıldır derslere girmeyen,akademik çalışma yapmayan,sabahtan akşama kadar bostan korkuluğu gibi dikilen öğretim üyeleriyle Boğaziçi Üniversitesi 199. sırada.Bu Avrupalılar iyice kendi değerlerini kaybetmiş anlaşılan.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Derslere girmeyince, ideolojik davranınca, devlete racon kesmeye kalkınca,lgbt desdekçisi olunca hainlerle yanyana olunca sıralamaya girebiliyorsun artık, , ayrıca avrupalıların bilim alanınında bir değerleri kalmadı yok artık. Bol bol bostan korkuluğu olması için varlar.
  Cevapla
 • mert 2 ay önce Şikayet Et
  sondan 1. cimi.
  Cevapla
 • pendiksss 2 ay önce Şikayet Et
  bu sıralamarla yetınıyoruz anlasılan bizdeki eğitim sistemi ve anlayısı bu oldugu sürece bu sekilde devam edecektir.
  Cevapla
 • Cenk 2 ay önce Şikayet Et
  Inanma. Itu mezunuyum Abd’de 1 numara muhendisim.
  Cevapla
 • Önce VATAN 2 ay önce Şikayet Et
  kendilerine yakın olan onların istedikleri gibi yürüyen üniversiteleri çok güzellemem yapmaktalar yeri geldiğinde ülkede sıkıntılar yaratan üniversiteler revaştadır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özdağ’a yakın isimlerin başlattığı akıma İsrail’den destek!
Dünya devinden itiraf gibi Türk Lirası açıklaması! Hepsi almaya başladı