Mevlâna'nın huzurunda 250 semazen Sema Ayin-i Şerifi icra etti

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Kültür Yolu Festivali kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte düzenlediği 20. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali Mevlana Meydanı’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı.

GİRİŞ 23.09.2023 23:11 GÜNCELLEME 23.09.2023 23:21
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Kültür Yolu Festivali kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla düzenlediği 20. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, “Vuslat Yürüyüşü” ve 250 semazenin Mevlana Meydanı’nda aynı anda icra ettiği sema ayini şerifiyle başladı.

30 EYLÜL'E KADAR SÜRECEK

Konya’dan ve Konya dışından binlerce misafirin ilgiyle takip ettiği programda manevi atmosfer yoğun şekilde hissedildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 30 Eylül’e kadar birbirinden farklı etkinliklerle sürecek Konya Mistik Müzik Festivali için tüm Türkiye’yi Konya’ya davet etti.

Festivalin açılış etkinlikleri kapsamında ilk olarak Alaaddin Tepesi’nden Mevlana Meydanı’na kadar 250 semazen ile birlikte “Vuslat Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Yürüyüşe; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, belediye başkanları, protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Mevlana Meydanı’nda düzenlenen açılış programında Türk Tasavvuf Musikisini ve Folklorunu Araştırma ve Yaşatma Vakfı tarafından sanatçı Ahmet Özhan riyasetinde “Halvet-i Devranı” adlı dua ve zikir program ilgiyle takip edildi.

250 SEMAZEN SEMA AYİNİ İCRA ETTİ

Programın sonunda ise Konya en özel günlerinden birini daha yaşadı. 250 semazenin aynı anda sema ayini şerifi icra ettiği programda manevi atmosfer yoğun şekilde hissedildi. Programı Konya’dan ve Konya dışından binlerce vatandaş ilgiyle takip etti.

BAŞKAN ALTAY TÜM TÜRKİYE’Yİ KONYA’YA DAVET ETTİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Mevlana Meydanı’nda 250 semazenle sema ayini şerifi icra edildi. Tüm Konyalılar ve misafirlerimiz de buna eşlik etti. Hakikaten manevi iklimi yeniden yaşadığımız bir gün oldu. Mistik Müzik Festivalimiz 30 Eylül akşamına kadar kesintisiz bir şekilde devam edecek. Tüm Türkiye’yi mistik müzik festivalimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mevlana Meydanı’ndaki programı takip eden vatandaşlarla ise ortaya çıkan manevi iklimi hissetmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

250 semazenin katılımı ile gerçekleşen sema ayini şerifi 24 Eylül saat 17.00’de Mevlana Meydanı’na tekrar icra edilecek.

BÜYÜKŞEHİR TAŞ BİNA’DA EBRU MAPPİNG GÖSTERİSİ

Öte yandan festival kapsamında Ebru Sanatçısı Garip Ay tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Taş Binaya Ebru Mapping Gösterisi yansıtıldı. Taş Bina’daki ebru gösterisi 27 Eylül’e kadar her gün saat 19.15’te sanatseverin beğenisine sunulacak.

30 Eylül Cumartesi gününe kadar sanatseverlerle buluşacak festival kapsamında Türkiye başta olmak üzere Afrika’dan, Orta Doğu’dan ve Türk coğrafyalarından gruplar ve sanatçılar birbirinden özel konserler ve etkinlikler gerçekleştirecek. Sanatseverler festival için detaylı bilgilere “mistik.kulturyolufestivalleri.com” adresinden ulaşabiliyor.

 

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 41
 • Şemseddin Sami 2 ay önce Şikayet Et
  Hz. Mevlana'nın vefatından sonra astronomi merakı olan bir zatın Mevlevilik içine sızması ile birde Sultan Üçüncü Selim zamanı Devlet işleriyle uğraşmak yerine musiki ile uğraşmak çeşit çeşit makam icat etmek bunların hepsi bidattir..Hz Mevlana hiçbir zaman semazen kıyafeti giyip sema etmemiştir
  Cevapla
 • Karahanlı 2 ay önce Şikayet Et
  Hz Mevlana sema etmiştir. Allah'ı zikretmek tesbih etmek güzeldir kardeşim lazımdır azizim hatta elzemdir muhterem.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Sapıklığa tüm Türkiye’yi davet etmişler
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Mevlana hazretleri hiçbir zaman böyle dans etmedi
  Cevapla
 • Abtullah 2 ay önce Şikayet Et
  Peygamber efendimizden gören duyan olmuş mu bu şekilde ibadeti. Hazreti Mevlana dönmüş bunlar gibi. Hangi kitabında anlatmış bu ayini. İnsaf edin müslümanlar. Dinde bidat değil de nedir bu. Hem bidat tır hemde küfür dür Mevla sadeçe allaha denilir
  Cevapla
 • Abtullah 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlar islam dinine fitnedir Allah’ın resulu bunu yabmadı Allah’ın cennetiyle müçdelenen Halifeler bunu yabmadı bunları yahudilerin islama girdirdiği fitneden başka bir şey değildir ve bilelim ki mevlana Allah’ın ismidir sadeçe allaha denilir ente mevlana denilir Allah’tır bizim Mevla mız Celalet tin Rumi’nin ismini mevlana koymuşlar ve fitneyi islama kirdiriyorlar bunlar küfürdeler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Netanyahu'ya 'savaş durursa hükümeti dağıtırız' tehdidi! Al birini vur ötekine...
Başkan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü