MİT şifrelerini kırdı! Emniyet'te 3 bin kripto FETÖ'cü deşifre oldu

KOM Başkanlığı'na teslim edilen verilerde yapılan çalışmalarda, bugüne kadar FETÖ'den herhangi bir işlem görmemiş yaklaşık 3 bin kripto emniyet personelinin deşifre edildiği öğrenildi.

GİRİŞ 26.09.2023 23:32 GÜNCELLEME 27.09.2023 09:56
Bu Habere 165 Yorum Yapılmış

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'nın (MİT) "Garson" kod adlı gizli tanıktan 2017'de ele geçirilen AES 256 bit ile şifrelenmiş hard disk içinde bulunan FETÖ'nün 16 yıllık emniyet mahrem yapılanmasının bilgilerini, süper hızlı işlemcilere sahip devasa bilgisayarlarla 6 yılda kırmayı başarmıştı.

Veriler Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı'na sunulmuştu. KOM Başkanlığı, gizli tanık 'Garson'dan elde edilen ve MİT'in şifresini kırdığı 57 bin belgenin detaylı incelemesinde sona doğru doğru yaklaştı.

3 BİN KRİPTÖ EMNİYET PERSONELİ DAHA SEŞİFRE OLDU

Son gelişmelere göre, bugüne kadar FETÖ'den herhangi bir işlem görmemiş yaklaşık 3 bin kripto emniyet personeli daha deşifre oldu. Bu kişilerle ilgili yapılan araştırmalarda önümüzdeki günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na fezleke ile bildirilmesi bekleniyor.

4 BİN 121 MAHREM DAHA ORTAYA ÇIKTI

MİT'in KOM'a teslim ettiği şifresi kırılmış dokümanlarda, FETÖ'nün 7 Şubat, 17-25 Aralık, 15 Temmuz Darbe girişimi dahil birçok kirli kumpasında görev almış 4 bin 672 mahrem sorumlunun SD karttan çıkarak deşifre edilmişti.

MİT'in 6 yıl sonra kırmayı başardığı şifreli dokümanlardan 4 bin 121 mahrem sorumlu daha ortaya çıktı. Bunlardan 3 bin 400'ünün örgütün emniyetteki kadın emniyet müdürleri, amirleri ve polis memurlarından sorumlu mahrem abla oldukları tespit edildi.

3 BİN 400'Ü MAHREM ABLA

Polis memurlarını mesleğe adım attığı günden itibaren adım adım izlendiği tespit edilen 3 bin 400 mahrem ablanın ayrıca tüm örgüt mensubu erkek polis memurlarından emniyet müdürlerine kadar olan örgüt üyelerinin eşlerinden de sorumlu oldukları tespit edildi.

KOM Başkanlığı, mahrem ablaların hangi polis memurları veya müdürlerine ve eşlerinden sorumlu olduğuna ilişkin bilgileri, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ilgili birimlerine gizli yazıyla iletti.

YARISININ MAHREM OLDUĞU YENİ ORTAYA ÇIKTI

Yeni tespit edilen, aralarında kadın mahrem ablaların da olduğu 4 bin 121 mahrem sorumlunun bir kısmının, KOM Başkanlığı'nın yaptığı çalışmalar neticesinde, FETÖ ile iltisaklı ve Bylock benzeri soruşturmalarda adının geçtiği tespit edildi.

Bu bilgiler de emniyetin ilgili birimlerine iletildi. Tespit edilen toplam yaklaşık 8 bin 900 kişilik mahrem sorumlulardan çoğunun bugüne kadar emniyet mahrem sorumlusu olup olmadığının bilinmediği ortaya çıktı.

 

 

KAYNAK: SABAH
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 165
 • Ali Çelik 9 ay önce Şikayet Et
  Milli istihbarat ın çok temiz olduğunu kim söyledi acaba..... Ülkenin düzelmesi çok zor malesef koyun postu giymiş kurtlar GEZİYOR her yerde...
  Cevapla
 • Atın onları 9 ay önce Şikayet Et
  Fetöden atılan bir Eleşkirt kaymakamı vardı nerde o
  Cevapla
 • Ali Gokce 9 ay önce Şikayet Et
  Idam sart.
  Cevapla
 • Ali Gokce 9 ay önce Şikayet Et
  Bunlara verilen cezalar cok az. Bunlara cok cok agir ceza verilmeli. Bizim kanunlar hikayeden ibaret.
  Cevapla
 • Elazigli 9 ay önce Şikayet Et
  Emniyet dolu milli egitim dolu bu fetönün artiklari bir an önce temizlenmeli artik ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrailli kadın baltayla oğlunu öldürüp AVM'de meditasyon yaptı!
Sokak ortasında cinayet: Dehşet anları kamerada