Bakan Koca 'Asla' diyerek aşı ve kapanma konusuna açıklık getirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni görülen varyantların ardından "Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma benzeri tedbirler asla uygulanmayacak." dedi.

GİRİŞ 02.10.2023 09:53 GÜNCELLEME 02.10.2023 13:13
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

AŞI PROPAGANDACILARINA TEPKİ

Arkadaşımız Dr. Ersin Mahmutluoğlu adının karıştırıldığı tezvirattan incinmesin, nur içinde yatsın.
 
Bilindiği gibi, Erzin Devlet Hastanesi Başhekimimiz Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nu yakın bir tarihte kaybettik. Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Ne acıdır ki arkadaşımız Dr. Ersin’in vefatı, bilhassa hekimleri üzecek şekilde anılmaya, adeta bir kara propaganda aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 
Bu propaganda, Eris varyantı sebebiyle, tıpkı salgının başlarındakine benzer, şu an için asla gerçekçi ve gerekli olmayan, bilimsellikten tamamen uzak tedbirlerin uygulanmasına ve aşı kampanyaları başlatılmasına yöneliktir. Her ürünün üreticisi gibi, aşı üreticileri de ürettikleri ürünün daha fazla alıcı bulmasını isteyebilirler. Ama bilim buna bakmıyor! Gereksiz bir ilacı kim kullanmak ister, onu hangi hekim önerebilir? Öneriyorsa, o tıp ahlakına bağlı bir hekim midir? Hastayla ilişkisi dışında, olası başka ilişkileri de akla gelmez mi?
 
Bilim adına bilime aykırı girişimlerde bulunanları ve ülkemizin gereksiz yere “sosyal bir depresyona” sürüklenmesinde sakınca görmeyenleri bilimin tarafsızlığını, sorumluluğunu üstlenmeye davet ediyorum. Kim ne derse desin, spekülasyonlardan hareketle, gerçekçi veriler olmadığı halde yapılmayacak olanı yapmayacağız. Sosyal depresyon da büyük bir sağlık sorunudur.

"AŞI KAMPANYASI VE KAPANMA OLMAYACAK"
 
Covid-19’la mücadelede, radikal tedbirler almaktan aşı uygulamasına, insanımızın sağlığı için ne gerekiyorsa hepsini, milletçe uyum içinde yaptık. Şimdi gündemde olan küresel ve yerel propaganda, eski tecrübenin haklı endişesinden hareketle bir boyun eğdirme çabasıdır. Boyun eğmeyiz, eğmeyeceğiz. Bu söz konusu bile olamaz. Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma benzeri tedbirler asla uygulanmayacak. Covid-19, artık griple nasıl mücadele ediliyorsa tıpkı öyle mücadele edilecek bir hastalıktır. 85 Milyon müsterih olsun.
 
Genç yaşta kaybettiğimiz hekim arkadaşımız bu yönden de talihsiz. Adı, etik dışı emel sahiplerinin dilinde. Kendisinin vefat nedeni çok açıktır. Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nun 35 yaşından itibaren kalp yetmezliği rahatsızlığı vardı. Dr. Ersin, bu rahatsızlığına bağlı olarak gelişen hastalıklarıyla birleşen solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle hayatını kaybetti. Yapılan 3 ayrı PCR testi sonucunda kendisinin Covid-19 olmadığı anlaşılmıştı. Buna rağmen, bilimsel mantıkla sağlaması yapılmış bir içerik sunuyormuş gibi görünerek, bilimsel karşılığı olmayan bir takım yorumlarda bulunanlar talihsiz bir davranış örneği sergilediler. Bugün konuşulanların ömrü kısa olacak, bilimin sözünün ömrü uzundur.
 
Hekimliğin rengi beyazdır. Bir hekime, kara propaganda yakışmaz. Arkadaşımız Dr. Ersin Mahmutluoğlu adının karıştırıldığı tezvirattan incinmesin, nur içinde yatsın.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • M.i 9 ay önce Şikayet Et
  Aşıya Hayır milyar dolarlar iş gücü kaybı ekonomimiz üretim durdu her şey dibe vurdu amaçları buydu bakın ben eşim çocuklarım torunlarım ailecek aşı olmadık çok rahat atlatttık bağışıklık sistemini güçlü kılacak kürleri kullandık okadar
  Cevapla
 • Rotterdam 9 ay önce Şikayet Et
  millet yemiyor daha asi hikayesini, avrupadada insanlar tepkili. ben oldum ayni haftasi fenalastim covid oldum. pesine felc gecirdim. cocuklarim olmadi, turp gibiler masallah. bizi hasta etmek icin ugrasiyor dso. dso kendisi gitsin vurulsun asi
  Cevapla
 • Osmanlıcıkürt 9 ay önce Şikayet Et
  Kureselcilere boyun egiyorsinuz Paris anlaşması ve iklim yasası iptal edilmelidir
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  aşı yptıranlar çok konuşmasın. o zamanlarda da aşı olmak isteğe bağlıydı ve ben ne anneme nede kendime yaptırmadım. aşı olanlar o dönem aşı nerde çığırtkanlığı yapanlardı. devlet de iş te aşı ister ol ister olma dedi. çok konuşmayın.
  Cevapla
 • Özcan 9 ay önce Şikayet Et
  Dsö ne derse o olacak!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süleymancıları deşifre eden çağrı! Görmez'e itiraf ettiğin gibi...
Türkiye'de en ucuz şey dolar! 'En az 37 TL olmasını istediler'