Son dakika: Bakan Fidan'ın restine ABD'den ilk yanıt!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın " Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, topyekün meşru hedefidir." açıklamasına ABD'den ilk yanıt geldi.

Son dakika: Bakan Fidan'ın restine ABD'den ilk yanıt!
Son dakika: Bakan Fidan'ın restine ABD'den ilk yanıt!
GİRİŞ 05.10.2023 18:09 GÜNCELLEME 08.10.2023 12:39
Bu Habere 157 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanı Halkla İlişkiler Yardımcısı Patrick S. Ryder "Müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız" mesajı verdi.

Dün KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu düzenlediği basın toplantısında Ankara’daki hain saldırıya çok sert tepki gösteren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Çalışmalarımız neticesinde teröristlerin Suriye’den geldikleri, burada eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu terör saldırısına cevabının son derece net olacağını söyleyen Fidan “Böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerine pişman olacaklar. Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, topyekün meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan'ın açıklaması bugün dünya çapında yankılanırken, ABD'den konuya illişkin ilk açıklama geldi. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Halkla İlişkiler Yardımcısı Patrick S. Ryder CNN Türk'e özel olarak yaptığı açıklamada 'Müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız' mesajı verdi.

CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy, Ryder'ın mesajlarını canlı yayında şöyle aktardı:

"Türkiye'den gelen açıklamalar sonrası Pentagon'dan bir açıklama gelmemişti. İlk yanıt CNN Türk'e geldi. Özel açıklama aldık. Türkiye ve Türk halkının ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınmış PKK ile olan mücadelesinde NATO müttefikimiz Türkiye’nin sağlam kararlılıkla yanındayız. Türkiye'ye yönelik her türlü terör eylemini kınıyor. PKK’nın meşru güvenlik tehdidi oluşturduğunu kabul ediyoruz.

Bu açıklamanın ilk kısmı. Bunu biz Dışişleri Bakanlığı’ndan iki kez duyduk. PKK’nın terör örgütü olarak kabul ettiklerini, meşru olarak Türkiye’nin çekincesi olduğunu, bunu tanıdıklarını söylemişlerdi. İkinci kısımda çekinceler bildiriliyor.

"DURUMU YAKINDAN GÖZLEMLEMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Öte yandan Suriye’nin Kuzey’indeki durumu yakından gözlemlemeye devam ediyoruz. Orada yaşanacak askeri tırmanmanın sivil nüfusa ve DAEŞ'in kalıcı maliyetini güden koalisyon operasyonuna getirebileceği muhtemel etkiler konusunda endişelerimizi sürdürüyoruz.

Dikkatlerin kritik bu görevden ayrılması istikrarsızlık yaratıyor. DAEŞ’in yeniden ortaya çıkma riskini artırıyor. Bu nedenle gerginliklerin azaltılması, ateşkeslerin sürdürülmesini savunmaya devam ediyoruz

Bu açıklama Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder tarafından CNN Türk’e yapıldı. Burada en önemli kısım PKK ile mücadelede Türkiye’nin haklı mücadelesinde yanındayız derken, konu Suriye olduğunda konuyu yakından gözlemliyoruz. Hem sivil nüfusa gelebilecek etkilerinden dolayı hem de DAEŞ'in kalıcı mağlubiyeti için çalışan koalisyonun operasyonlarına gelecek etkilerden ötürü endişelerimizi sürdürüyoruz cevabı geldi."

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 157
 • Hüseyin 8 ay önce Şikayet Et
  Pkk,ypg,deaş vs. Hepsi amerikanın, ermeni lobilerinin yahudi lobilerinin çalışması neticesinde kurulmuş ortadoğu da istedikleri düzeni sağlamak ve hegemonyası altına almaktır. Içimizde hain çoktur.
  Cevapla
 • Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Şu abd ülkemizin en büyük düşmanıdır ne müttefiki nede destekçisidir hep karşı tarafta olmuştur artık incirlik üssününde gözden geçirilmesi vaktidir.
  Cevapla
 • Naim 8 ay önce Şikayet Et
  Biz Terör itlerini inlerinde vurmaya devam edeceğiz Sizde müttefik görünerek yanımızda olmaya devam edeceksiniz Tarafsız görünenler için Acı bir durum
  Cevapla
 • Serkan 8 ay önce Şikayet Et
  Dostunu takın tut , "Düşmanını daha yakın " sizin bize olan daveanışıniz bu
  Cevapla
 • Cemal K. 8 ay önce Şikayet Et
  ABD gibi dost varsa düşman aramaya da lüzum yoktur. Ne AB ne ABD Türkiye'nin dostu değildir. Asla da olmamıştır! "Sen onların dinlerine uymadıkça yahudiler de hıristiyanlar da senden asla memnun kalmayacaklardır..." (Bakara 120)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Daha önce Türkiye'den satın almışlardı! O ülke 50 savaş uçağı satın alacağını duyurdu
İsrail'den Hamas itirafı: Yok edilemez!