Afetlere hazırlıkta bir ilk

Kocaeli'de, Çayırova Belediyesi Afetlere hazırlık kapsamında bir ilke imza attı. Çayırova Belediyesi'nin afetlerden sonraki süreç için yapmış olduğu geçici barınma alanları, Kocelli'de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Afetlere hazırlıkta bir ilk
Afetlere hazırlıkta bir ilk
GİRİŞ 17.11.2023 18:32 GÜNCELLEME 17.11.2023 18:40
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Çayırova Belediyesinin afet sonrası süreçler için oluşturduğu ve Kocaeli'de bir ilk olma özelliği taşıyan Çağdaşkent Geçici Barınma Alanının tanıtımı gerçekleştirildi.

VATANDAŞLAR BARINMA VE TEMEL İHTİYAÇLARINI GİDEREBİLECEKLER

Olası bir afet sonrasında vatandaşların barınma ve temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri "Çağdaşkent Geçici Barınma Alanı" nda duş ve tuvaletler, çamaşırhane, jeneratör, 15 tonluk su deposu ve çadırlar yer alıyor. Çayırova'da 13 farklı noktada inşa edilecek geçici barınma alanlarından oluşturulanların ilki olan Çağdaşkent Geçici Barınma Alanının tanıtım programı yapıldı. Tanıtım programında konuşan Kocaeli İl Müdürü Mehmet Emin Koçan, "1999 depremi bize çok şey öğretti. AFAD’ın kurulmasıyla birlikte afetlerde koordinasyon daha iyi bir şekilde sağlandı. AFAD olarak afetlere mücadele etmek için gayret gösterdik. Afetlerden önce atacağımız adımlar, afetlerden sonra atacağımız 7 adımdan daha önemli. Valimiz ve belediyelerimiz gayretleriyle afet öncesi çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Burada da Kocaeli’de bir ilk olan çalışmayı görüyoruz. Bünyamin Çiftçi başkanımıza gayretlerinden ötürü teşekkür ediyoruz" dedi.

"AFETLERDEN ETKİLENMEMEK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ"

Tanıtım programında konuşan Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, afet sonrasında, geçici barınma noktalarının ve toplanma noktalarının tanıtımı için burada olduklarını belirtirken, sözlerine şöyle devam etti: "Deprem kuşağında olan bir ülkeyiz. Belirli zamanlarda ülkemiz büyük depremlere maruz kalıyor. Yakın tarihte 1999 depremi yaşadık. Her geçen süreçte yeni tecrübeler ediniyoruz. Elde ettiğimiz tecrübeler çerçevesinde afetlerden etkilenmemek için çalışmalar yapıyoruz. Afet süreçlerinin yönetimi, afet öncesi süreçlerin yönetimi, afet sırasındaki süreçlerin yönetimi ve afet sonrası süreçlerin yönetimi olarak üçe ayrılıyor. En kıymetlisi de afet öncesi süreçlerin yönetimidir. Bu çerçevede, devletimiz önemli çalışmalar yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Afet öncesi süreçlerde yapılarımızın afetlere dayanıklı inşa edilmesi ve vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi çok önemli. Afet sırasında da neler yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Afet sonrası süreç ise bu alanda yaptığımız çalışmalarla yönetilir"

"6 ŞUBAT DEPREMLERİNDE EDİNDİĞİMİZ TECRÜBELERLE BİLGİLERİMİZİ BİRLEŞTİRDİK"

Afete hazırlık birçok çalışma yaptıklarını ifade eden Çiftçi, "Büyükşehir belediyemizle birlikte yapı stoku yaşlı bölgelerle alakalı tarama yaptık ve dönüşüm çalışmaları başlattık. Afet öncesi süreçlerde gereken eğitimlerin verilmesi kapsamında ilimizde önemli çalışmalar yapılıyor. 6 Şubat depreminde afet bölgesine hizmet ettik ve orada edindiğimiz tecrübeler neticesinde, teorik bilgilerimizi de bir araya getirdik, deprem toplanma bölgeleri ve geçici barınma alanlarına yönelik yaptığımız çalışmalarımızı revize ettik. Yapılan çalışmalar neticesinde deprem toplanma ve geçici barınma alanları oluşturacağız ve bunlardan birini size sunuyoruz. Geçici barınma alanları çerçevesinde ilçemizde 13 nokta belirledik ve bunları tüm altyapısı, üstyapısı ile hazır hale getireceğiz. Muhtemel bir depremde plan proje çerçevesinde en kısa süre içerisinde bu çadır alanlarımızı oluşturacağız. Tuvaletlerimiz, çamaşır odalarımız, duş odalarımız var ve bunları ilçemizde belirlediğimiz 13 noktada hazırlayacağız. Muhtemel bir depremde hemen bir aksiyon alıp, bu çalışmaları bugünden hazırlıyoruz. 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah rahmet eylesin. 'Deprem öldürmez, bina öldürür' diyor uzmanlarımız ve bu çerçevede de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Tahir Büyükakın hemen bir ekip kurdu ve Kocaeli’nin yüzde 80’i tarandı. Bu taramalar bittikten sonra gereken önlemler alınacak. Hazırladığımız bu projenin ihtiyaç duyulmaması için Rabbim'den temennide bulunuyorum. İhtiyaç duyulması halinde de tüm ihtiyaçlara yanıt verecek bir alan olmasını diliyorum" ifadelerini kullandu.

 

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 1
  • Ferhat 3 ay önce Şikayet Et
    Kalıcı konut projesi için yılmadan mücadele edip çalışanlardan Allah razı olsun inşallah. İşkembeyi Kubra dan Siyaset yapanlar gidin inceleyin öğrenin bu işi
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe Mersin'de hata yapmadı! Derbiyi zirveden izleyecek
Gazze sözleri rahatsız etti! Murat Kurum'dan Özgür Özel'e yanıt!