Son Dakika: Tahliye edilmişti: Ogün Samast hakkında düzenlenen iddianame kabul edildi

Son dakika... Ogün Samast hakkında, "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis istemiyle düzenlenen iddianame İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

GİRİŞ 21.11.2023 14:09 GÜNCELLEME 21.11.2023 14:53
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis istemiyle düzenlenen iddianame, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.


İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, savcılıkça hazırlanan iddianame üzerindeki incelemelerini tamamladı.

İLK DURUŞMA 26 ARALIK'TA

İddianameyi kabul eden mahkeme, hazırladığı tensip zaptında ilk duruşmanın 26 Aralık'ta yapılmasını kararlaştırdı.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Arat, Delal, Hasrof, Rahil Dink ve Sera Dink Nazarıan müşteki olarak yer alırken, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin suç duyurusunda bulunduğu kaydediliyor.

Yasin Hayal'in "suç örgütü yöneticisi olmak", Erhan Tuncel ve Ogün Samast'ın ise "suç örgütü üyesi olmak" suçundan ceza aldıkları ifade edilen iddianamede, Samast'ın 5 Aralık 2014'te savcılıktaki ifadesine de yer verilerek, şunları söylediği aktarılıyor:

"Mektupta yazdığım gibi Yasin önce beni Erhan Tuncel'in evine götürdü. Ben evde bilgisayarda oyun oynuyordum. O sırada benim bulunduğum yerin 3 metre arkasında mutfak bölümü vardı, mutfağın kapısı açıktı. Erhan'la Yasin konuşuyordu. Ben de kulak misafiri oldum. Erhan'ın 'Ramazan Akyürek ve Fuat müdür' diye konuştuğunu duyunca döndüm dinledim. Yasin dedi ki, 'O zaman sırtımız sağlam.' dedi. Evden çıkınca Yasin'e sordum. Yasin dedi ki, 'Ben Ramazan Akyürek'i tanıyorum. İsmen de tanıyorum, Trabzon'da müdürlük yaptı biliyorum ama Fuat müdür kim? dedim. Yasin de bana, 'Erhan'ın tanıdıkları, biz bu işi öteki çocuğa yaptıracaktık. Çocuk vazgeçti, Erhan onlardan referans almış, Ramazan müdür hatta 'İstanbul emniyet amiri bile biliyor ama arkanızda hepsi, düşün, büyük kahraman olacaksın, cayarsan fena olur yakarım seni.' dedi. Ben de önce dediğim gibi tekrar 'peki' dedim. Ben Yasin’e 'Olay nasıl olacak?' dedim. Yasin de bana 'Direkt olarak vuracaksın, bu şekilde imzanız olacak.' Ayrıca bana bayrak verdi otobüsten Trabzon’a dönerken 'Samsun’dan seni alacaklar, eğer burada alınırsan Ramazan müdür açığa çıkar.' dedi."

FETÖ'nün devletin tüm anayasal kurumlarını ele geçirmeye yönelik nihai hedefleri doğrultusunda askeriye, mülkiye, emniyet, yargı ve stratejik öneme sahip diğer kamu kurumlarını ele geçirmek için kendilerine engel olacaklarını düşündüğü bürokrat ve personeli sistem dışına çıkardığı anlatılan iddianamede, örgüt üyelerinin bu makamlara getirildiği ifade ediliyor.

İddianamede, örgütün, devletin kurumlarını ele geçirmek için izlediği stratejiler anlatılarak, Dink cinayeti sonrası öncelikli olarak örgütün İstanbul İstihbarat Müdürlüğünü ele geçirdiği, daha sonra ise bu şubenin imkanlarıyla Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Askeri Casusluk, Cizre/Temizöz, Devrimci Karargah, Tahşiye, Selam Tevhid, 17-25 Aralık operasyon ve davalarını, devamında 15 Temmuz hain darbe girişimine giden süreci başlattığı vurgulanıyor.

7 YIL 6 AYDAN 12 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Ogün Samast hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin somut delil elde edilemediği ifade edilen iddianamede, Samast hakkında ele geçirilen bir kısım delillerin örgütün yönetici ve üyeleriyle belli bir irtibatının olduğunu, bu irtibatla şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender'le birlikte Samast'ın Dink cinayetini işlerken ve sonrasında örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğini ortaya koyduğu anlatılıyor.

Ogün Samast'ın "suça sürüklenen çocuk" olarak yer aldığı iddianamede, Samast'ın "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi isteniyor.

KAYNAK: DHA, AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 36
 • Ali Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Hırant için ERMENİ OLAN Batı Uşakları FİLİSTİN olunca BATIlı Abileri gibi Sus-pus OLLDU
  Cevapla
 • aaa 1 hafta önce Şikayet Et
  Şehit edilen onca Türk diplamatın ermeni katillerinin kaçı yakalandi,ceza aldı. Ogün suç işledi cezasıni çekti,gerisi zorlama dava acma, biz dinkiz ,biz ermeniyiz diyen chp lilerin baskısi. Chp nin yeni başkani ö.özel cezaevinde samastı hem ziyaret ediyor (2014),cezası sonrası serbest bırakilinca feryat-ı figan iki yüzlü binbir suratlar......
  Cevapla
 • sütçü 1 hafta önce Şikayet Et
  azılı suç örgütü fetö ..abd .abd diasporarının talimatıyla tc.yanlısı ermeni vatandaşımız gazeteciyi.alçakça haince arkadan vurarak katletmiştir...bu alçaklar zafer pozları vermişlerdir.alkışlayanların arasında fetöseverler ve marjinal sol grupta vardır.bakmayın timsah gözyaşlarına.bu katiller sürüsü muhabbet hapis verilip gün yüzü görmeyeler..
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Adam cezasını çekip çıkmış ömür boyu yatmasımı gerekiyor
  Cevapla
 • Muzaffer 1 hafta önce Şikayet Et
  Gayri müslüm olunca ölüsü dirisi fark etmez bizden beş kat daha degerli.... Cocuk kandirilmis kullanilmis ve yatmis daha ne yatacak
  Cevapla
 • tepki 1 hafta önce Şikayet Et
  adam øldurmek on yil olmasi bence de sacma bana gelse idam edilsin de kanun da zaten sorun var herkes on yil olup islerine gelmeyene iki uc kati verelim olmaz ustelik bu yargilama ilk de yapilmis sonra birileri mutlu olsun diye geriye koymaz kader kurbani diye ne kadar mafia cete var ise cikti idi o zaman ayni sey onlara uygulacak
  Cevapla
 • He yaa 1 hafta önce Şikayet Et
  Bir insanı öldürmenin cezası on yıl mı tabi yatsın ömür boyu hatta idam edilsin bende Trabzonlular böyle vatanseverlik olmaz yüzüne küfür etse biri onu öldürür mü bu zat Trabzon'a kalkıp İstanbul da yapmış bunu aşmayan devlet utansın
  Cevapla
 • Vanlı Gökhan 1 hafta önce Şikayet Et
  İyiki varsın ogün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan Hakk'a yürüdü
Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı