Köpekten kaçarken ölmüştü: 9 yaşındaki Pınar'ın ailesi tazminat davasını kazandı

Köpekten kaçarken kamyon çarpan ve hayatını kaybeden 9 yaşındaki Pınar'ın ailesi tazminat davası açtı. Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Serik Belediyesi 3 milyon 920 bin lira Belediyesi tazminata mahkum bırakıldı.

Köpekten kaçarken ölmüştü: 9 yaşındaki Pınar'ın ailesi tazminat davasını kazandı
Köpekten kaçarken ölmüştü: 9 yaşındaki Pınar'ın ailesi tazminat davasını kazandı
GİRİŞ 28.11.2023 16:55 GÜNCELLEME 28.11.2023 21:01
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Antalya'nın Serik ilçesinde köpekten kaçarken kamyon çarpan, tedavi gördüğü hastanede 23 gün sonra hayatını kaybeden Mahra Pelin Pınar'ın (9) ailesi tarafından açılan davada, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Serik Belediyesi, toplam 3 milyon 920 bin lira maddi ve manevi tazminata mahkum edildi.

Serik'te 5 Mart 2022'de sahipsiz köpeklerden kaçarken kamyonun altında kalıp ağır yaralanan Mahra Pelin Pınar, 28 Mart'ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Mahra Pelin Pınar'ın ölümüyle ilgili ailenin 'sahipsiz hayvanlarla ilgili sorumluluklarını yerine getirmediklerinden dolayı hizmet kusuru ilkesi kapsamında sorumlu oldukları gerekçesiyle' Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Serik Belediyesi aleyhine açtığı tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme, geçen eylül ayında verdiği kararda Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Serik Belediyesi'nin yüzde 100 kusurlu olduğuna hükmederek, bu kurumların toplamda 3 milyon 920 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.


'DAVAYI AÇMAMIZDAKİ AMAÇ İDARELERİN ÖNLEM ALMASINI SAĞLAMAK'

Ailenin olayla ilgili Serik Belediyesi aleyhine açtığı ceza davasının ilk duruşması da bugün görüldü. Duruşmada ifade veren Mahra Pelin'in babası Murat Pınar ve annesi Derya Pınar, mahkeme çıkışında gazetecilere açıklama yaptı. Kızının ölümünün ardından Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği'ni kuran ve başkanlığını yürüten Murat Pınar, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Serik Belediyesi ve Antalya Valiliği hakkında açtıkları tazminat davasını kazandıklarını söyledi. Pınar, "5 Mart 2022'de meydana gelen kaza ile ilgili olarak avukatımız aracılığıyla tazminat davası açmıştık. Bu davanın neticesinde davalı idareler sorumlu bulunarak davamız sonuçlanmıştır. Bu davayı açmamızdaki amaç, harekete geçmek, hukuk savaşı vererek bu konuda idarelerin önlem almasını sağlamak" dedi.YÜZDE 100 KUSURLU BULUNDULAR

Mahkeme kararında ebeveyn olarak kendilerinin kusurlu bulunmadığını anlatan Murat Pınar, sahipsiz hayvanlarla ilgili sorumluların tespiti, güvenliğin sağlanmaması, kamu hizmetinin örgütlenmesinde, denetlenmesinde ve gerekli önlemlerin alınmasında yükümlülüklerini gereği gibi yerine getirmemesi, kişisel kamusal alanda güvenlik içinde yaşanmasını sağlayan önlemleri yeterince almaması nedeniyle Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Serik Belediyesi'nin olayın oluşumuna müştereken ve müteselsilen yüzde 100 oranda kusurlu bulunduğunu aktardı. Başıboş sokak köpekleriyle mücadelelerinin süreceğini, tüm çocuklar için verdikleri mücadele sonucu davayı kazandıklarını kaydeden Murat Pınar, bu sonucun örnek olması, halkın, belediyelerin, valiliklerin bilinçlenmesi için önemli olduğunu vurguladı.CEZA DAVASININ DA İLK DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Olayla ilgili Serik Belediyesi aleyhine açtıkları ceza davasının ilk duruşmasının da bugün görüldüğünü söyleyen Murat Pınar, bu davada veteriner işleri müdürünün sorumlu tutulduğunu, dönemin ilgili mülki idare amirlerinin yanı sıra mahallede sokak hayvanlarını besleyen 2 kişinin de ismini vererek şikayetçi olduklarını belirtti. 3,9 MİLYON LİRA TAZMİNATA HÜKMEDİLDİ

Anne Derya Pınar da bugün görülen ceza davasında ifade verdiğini, mücadelelerinin devam edeceğini söylerken, sokaktaki başıboş köpekler yüzünden insanların ve çocukların güvende olmadığını, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini anlattı. Açtıkları tazminat davasında mahkeme tarafından sorumlu idarelerin toplamda 3 milyon 920 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildiğini belirten Derya Pınar, sorumlu idarelerin itirazı üzerine dosyanın istinaf mahkemesine gönderildiğini kaydetti. 

KAYNAK: DHA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 51
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  o bölgede sahipsiz hayvan bekleyenler de suçlu. kamu görevlilerinin görevlerini yapmasına engel oluyorlar ve sokak hayvanlarının kontrol altına alınmasına karşı çıkıyorlar. Bu sebeple onlarda suçlu ve cezalandırılmalı.
  Cevapla
 • meraci83 2 ay önce Şikayet Et
  Böyle onurlu bir kararı veren mahkeme heyetine yürekten teşekkürler. Elbette o yavrumuzu geri getirmeyecek lakin mahkemenin sorumluluğunu yerine getirmeyen yerel yönetimi hak ettiği bir cezaya mahkum etmesi çok yerinde bir karar olmuş.Teşekkürler mahkeme heyeti!
  Cevapla
 • Köpek sorunu biter 2 ay önce Şikayet Et
  Bu ceza komik ötesi. Emsal için o suçsuz günahsız yavrucağın ileride olacağı öğretmen doktorluğun ve annebabanın gelinlik torun rüyalarını da hesaba alarak her anneler babalar günü için 23 nisan ve doğum günü için enaz 1er milyon olmak üzere yıllık 5er milyondan annenin ve babanın vefatına kadar olmak üzere 500milyon + her doğum gününde vali bld.bşk. dahil mezar ziyartine mahkum etseler
  Cevapla
 • Emekli 2 ay önce Şikayet Et
  Tazminat parası idarecilerin kendi hesaplarından tahsis edilir inşallah....
  Cevapla
 • Türk 2 ay önce Şikayet Et
  El kadar çocuğun ölümüne sebebi olmuşlar.. Ceza daha ağır olmalı.. Belediye imkanlarını kullanıp 1 tane barınak yapmıyorlar..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Filistin'de baba olmak!Kadraja yansıyan o anlar yürekleri titretti
14 Başlıkta 202 proje! İlçenin çehresi değişecek