Japon deprem uzmanından 4 il için kritik uyarı!

Japon yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, artçı sarsıntıların 2 yıla kadar devam edebileceğini belirterek, "Bingöl, Van, Muş, Bitlis dahil buralara dikkat etmek lazım." dedi.

GİRİŞ 30.11.2023 00:55 GÜNCELLEME 30.11.2023 00:56
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Moriwaki, özel bir firmanın "Yeniden Hep Beraber Ayağa Kalkıyoruz" sloganıyla hayata geçirilen projesi kapsamında "Kaşif" adı verilen mobil eğitim tırı ile geldiği Elazığ'da, dün bir otelde düzenlenen programda, yapı güçlendirmesi ve depreme ilişkin inşaat mühendisleri, mimarlar ve paydaş sektör çalışanlarına yönelik seminer verdi.

Erzincan'daki etkinliğe katılmak için kentten ayrılmadan önce gazetecilere açıklama yapan Moriwaki, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın uzun bir aradan sonra 24 Ocak 2020'de 6,8 büyüklüğündeki Elazığ depremi ve 6 Şubat'ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depremleri ile yeniden kırıldığını, bu kırılmanın fay hattının stres biriktiren bölgelerinde devam edeceğini söyledi.

"HATAY'DAN SONRA NEREDE KIRILMA OLABİLİR DERSEK DENİZDE VE KIBRIS TARAFINDA OLABİLİR"

Bu depremlerin ardından 20 Şubat'ta Hatay'ın Defne ilçesinde 6,4 ve birkaç dakika arayla Samandağ ilçesinde 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini anımsatan Moriwaki, "Hatay'dan sonra nerede kırılma olabilir dersek denizde ve Kıbrıs tarafında olabilir." diye konuştu.

"İLERİSİ İÇİN KARLIOVA, BİNGÖL, VAN, MUŞ, BİTLİS DAHİL BURALARA DİKKAT ETMEK LAZIM"

Doğu Anadolu Fay Hattı'nda yine Bingöl ve Karlıova, Bitlis, Muş ve Van tarafında bir deprem olabileceğinin tahmin edildiğini aktaran Moriwaki, şöyle devam etti:

"Dün Tunceli'de ve birkaç gün önce Malatya'da sarsıntı oldu ama bunlar için artçı depremler diyebiliriz. Artçı depremler 2 sene devam edebilir. Tabii bu artçılar çok az 4-5 büyüklüğünde, ara ara 3 büyüklüğünde olabilir. Bunun için artık şaşırmamak lazım, bunlar normal ama ilerisi için Karlıova, Bingöl, Van, Muş, Bitlis dahil buralara dikkat etmek lazım. Ancak Türkiye'nin her yerinde deprem olabilir. Zaten Türkiye deprem haritasında kırmızı, yani riskli bölgede yer alıyor, Japonya da aynı şekilde. Onun için şimdi ne zaman olacak, nerede olacak değil, her zaman olabileceği için hazırlıklı olmak lazım. Depreme hazırlıklı olursak hasar yüzde 70 ortadan kaldırılabilir. Bunun için şimdiden hazır olmak lazım. Türkiye'yi genel olarak düşünürsek Marmara Bölgesi ve İzmir'de deprem olabilir diye söyleyebilirim."

Moriwaki, binaların depreme dayanıklılığı noktasında zemin seçiminin çok önemli olduğunu vurgulayarak, özellikle kentsel dönüşüme destek olunması, bunun hep birlikte yapılması gerektiğini kaydetti.

"İSTANBUL'DA ACİL OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLAMAK LAZIM"

Özellikle yumuşak zeminlerde sıvılaşma olduğuna dikkati çeken Moriwaki, "Ova bölgeler aynı şekilde. Hatay'da ve Kahramanmaraş'ta ova tarafında çok hasar oldu. İstanbul'un riskli bölge olduğunu söylüyoruz. İstanbul'da acil olarak kentsel dönüşümü tamamlamak lazım." ifadesini kullandı.

Moriwaki, il il gezerek inşaat sektörü paydaşlarına yönelik seminerler verdiğine işaret ederek, yapı güçlendirmesinde beton ya da çelik kullanabileceğini ancak karbon fiber kaplamanın daha ekonomik ve kısa sürede yapılacak bir çözüm olduğunu anlattıklarını sözlerine ekledi.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 22
 • Emre 3 ay önce Şikayet Et
  Bu adam deprem uzmanı falan değil ! Sadece bir mimar japon deprem uzmanı deyip durmayın. Dediği yerleri zaten yıllarca söylüyorlar.
  Cevapla
 • Cemal K. 3 ay önce Şikayet Et
  Artık millet bu deprem gerçeğini biliyor. Anlatmaya gerek yok çünkü canlı yaşandı yaşanıyor. Üstelik ölüm gibi soğuk ve ne zaman geleceği belli değil. Evler dayanıksız. Ama yaptıracak imkan yok. Sürekli insanları korkutmakla sonuç alınmıyor.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  zihinlerde deprem oluyor haberi olan var mı
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  3 vakte kadar....
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  her ay yeni şehir isimleri, olunca da biz söylemiştikçiler.... bi bitmediniz ....!!!....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
6 Şubat depremi sonrası fay hareketliliğinde dikkat çeken değişiklik: İlginç sonuçlar...
Alper Gezeravcı'nın uzayda gerçekleştirdiği mikroalg deneyinde ilk sonuç