Son dakika: MSB'den 'Eurofighter' ve 'KAAN' mesajı!

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 30.11.2023 12:06 GÜNCELLEME 30.11.2023 14:15
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Milli Savunma Bakanlığı Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı’nın bilançosunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, “Bugüne kadar 647 terörist etkisiz hâle getirildi, değişik çaplarda toplam 1.391 silah ve 780 bin 57 mühimmat ele geçirildi, 2 bin 515 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edildi, 812 mağara ve sığınak kullanılamaz hâle getirildi” dedi.

Gazze için bugüne kadar Hava Kuvvetlerine ait 12 uçakla 222 buçuk ton insani yardım malzemesinin bölgeye sevk edildiğini belirten Tuğamiral Aktürk, “Ülkemize getirilen Gazzeli kardeşlerimizin sayısı ise 188 olmuştur” açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, İngiltere’den talep edilen Eurofighter uçaklarıyla ilgili olarak ilk etapta 20 adet, daha sonra da 20 adet olmak üzere toplam 40 adet son versiyon Eurofighter uçak temin edilmek istendiğini hatırlattı... Bakanlık kaynakları, Eurofighter uçaklarının temini konusunun yanı sıra milli muharip uçağı KAAN’ın yakında ilk uçuşu gerçekleştirerek TSK’nın envanterine girmesi için büyük bir hızla çalışıldığına işaret etti.

Bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Tuğamiral Zeki Aktürk, şunları söyledi:

TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

“Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve sınır ötesinde kesintisiz bir şekilde ve başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil son bir haftada 49 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 01 Ocak’tan itibaren bin 976’ya, 24 Temmuz 2015’ten itibaren ise 39 bin 319’a ulaşmıştır. Ayrıca, 24 Kasım’da Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik icra edilen hava harekâtları ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 17 hedef başarıyla imha edilmiş ve çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir. Yine, 29 Kasım’da Irak’ın kuzeyinde Sinath-Haftanin bölgesinde bir yeraltı sığınağında tespit edilen 10 terörist SİHA atışı ve müteakiben icra edilen hava harekâtıyla etkisiz hale getirilmiştir.

PENÇE-KİLİT BİLANÇOSU

Terör inlerine tek tek girmeyi sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde devam eden arama-tarama faaliyetleri kapsamında son olarak çok sayıda odası bulunan bir mağara ele geçirmiştir. Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 647 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam bin 391 silah ve 780 bin 57 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 515 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 812 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir. Terörle mücadelede elde edilen başarılarda en büyük paya sahip olan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin vatan, bayrak ve millet uğrunda döktükleri kanın hesabı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorulacaktır. Hâlihazırda üs bölgelerinde ve hudutlarımızda kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; asil milletimizden aldığı güçle terörle mücadelesine; Artan bir baskı ve yoğun bir tempoda, Tüm terör inleri yok edilip tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

SURİYE’DE TERÖRLE MÜCADELE

İstikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına için çalışmalarımızın devam ettiği Suriye’de, harekât alanlarımızda sağlanan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik teröristlerin taciz ve saldırı girişimleri devam etmektedir. 01 Ocak’tan itibaren birliklerimize 461 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiştir. Anında ve misliyle verilen karşılık ile 31’i son bir haftada olmak üzere bin 408 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

SINIR GÜVENLİĞİ

Yoğun ve etkin tedbirlerle güvenliği sağlanan hudutlarımızda; Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 220 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 4’ü FETÖ terör örgütü mensubu olmak üzere 5’i teröristtir. 2 bin 391 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece, yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 12 bin 687’ye yükselmiştir. Bu şahıslardan 406’sı FETÖ mensubu olmak üzere toplam 581 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 194 bin 157 olmuştur. Ayrıca, icra edilen operasyonlarda 10 kilogramı geçtiğimiz hafta içerisinde olmak üzere 01 Ocak’tan itibaren 15 bin 313 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir.

BÖLGESEL VE KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARA KATKILAR / İKİLİ İLİŞKİLER

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasının yanı sıra birçok coğrafyada bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı da sürdürmektedir.

Bu kapsamda Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı ülkemiz öncülüğünde başlatılan; Türkiye, Bulgaristan ve Romanya heyetlerinin yer aldığı Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Toplantısı’nın 3’üncü turu 22-23 Kasım tarihlerinde, Bakanlığımız ev sahipliğinde icra edilmiştir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız tarafından 23 Kasım’da resmî davetlisi olarak Ankara’ya gelen Birleşik Krallık Savunma Bakanı ile ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayi iş birliği hususlarının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirilmiş ve “Savunma İş Birliği Niyet Beyanı” imzalanmış, 27 Kasım’da ise Bakü’de Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın yer aldığı Üçlü Savunma Bakanları 10’uncu Toplantısı ve mevkidaşları ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmiş, ayrıca toplantıya ilişkin protokol imzalanmıştır.

Sayın Bakanımız; bugün de resmî davetlisi olarak Ankara’ya gelen Katar Savunma Bakanı ile ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularının ele alınacağı bir görüşme gerçekleştirmektedir. 

188 GAZZELİ TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ

İsrail ve Filistin’de 07 Ekim’den beri devam eden gelişmeleri büyük bir endişe ile takip ediyoruz. Türkiye olarak Gazze ile ilgili ilk günden bu yana sergilediğimiz insani ve adaletli tutumumuzu bugün de sürdürüyoruz. Gazze’de çatışmalara 4 günlük insani ara verilmesi konusunda taraflar arasında varılan mutabakatı ve akabinde insani aranın 3 gün daha uzatılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Mutabakata tam riayet edilmesini ve bu insani aranın, Gazze’deki çatışmaların sona ermesine vesile olmasını temenni ediyoruz. Beklentimiz; barışa giden, akan kanın durması için sarf edilen tüm gayretlerin amasız ve fakatsız gösterilmeye devam edilmesidir.

Filistin meselesi iki devletli ve adil bir sonuca kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı bir barışın mümkün olmayacağını da bir kez daha vurguluyoruz. Ülkemizin Gazze’ye yönelik insani yardımları kapsamında Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak; 29 Kasım’da C-130 tipi kargo uçağımız ile 9,5 (dokuz buçuk) ton tıbbi malzeme ve 9 sağlık personeli bölgeye ulaştırılmış; çoğunluğu acil tedaviye ihtiyaç duyan hasta ve refakatçilerden oluşan toplam 44 Gazzeli kardeşimiz ülkemize getirilmiştir. Böylece; Gazze için bugüne kadar Hava Kuvvetlerimize ait 12 uçakla 222,5 (iki yüz yirmi iki buçuk) ton insani yardım malzemesi bölgeye sevk edilmiş, ülkemize getirilen Gazzeli kardeşlerimizin sayısı ise 188 olmuştur.

EĞİTİM-TATBİKAT FAALİYETLERİ / ULUSLARARASI GÖREVLER

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, hâlihazırda yürüttüğü tüm operasyonları ve görevleri ile eş zamanlı olarak eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir.
Bu kapsamda;

- Ayyıldız, Deniz Güvenliği ve Doğu Akdeniz tatbikatları ile Millî Anadolu Kartalı 2023 Eğitimi başarıyla icra edilmiştir.

-NATO ülkeleri arasında komuta kontrol, muhabere, bilgi mübadelesi konularında birlikte çalışabilirliği geliştirmek maksadıyla Dynamic Master,

- Müşterek Görev Kuvveti karargâhı olarak eğitim ve planlama yeteneklerinin geliştirilmesi için Steadfast Jackal,

- NATO ve katılımcı ülkeler arasında siber savunma alanında iş birliğini geliştirmek amacıyla Cyber Coalition,

- 3’üncü Kolordu Karargâhının, 2024 yılındaki Çok Kolordulu Kara Unsur Komutanlığı görevine yönelik eğitilmesi maksadıyla On Guard,

- Katılımcı ülkelerin mayın harbi konusunda eğitim ve iş birliğini artırmak amacıyla NUSRET-2023 Davet tatbikatları ise icra edilmektedir.

NUSRET-2023 Davet Tatbikatı kapsamında ayrıca; NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 unsurlarından İtalyan Deniz Kuvvetlerine ait ITS STROMBOLI ve ITS GAETA, Yunanistan Deniz Kuvvetlerine ait HS EVROPI, İspanya Deniz Kuvvetlerine ait ESPS TAMPRE gemileri, TCG ERDEMLİ mayın avlama gemimiz ile Çanakkale’ye liman ziyareti gerçekleştirmektedir.

Yine, ev sahibi ülkelerin kabul, toplanma ve ileri intikal kabiliyetlerini koordine etmek maksadıyla 04-07 Aralık tarihleri arasında GRIFFIN FORCE-2023 Tatbikatı’nın icra edilmesi planlanmaktadır.

Diğer yandan;

- TCG KINALIDA korvetimiz tarafından Arnavutluk’a liman ziyareti icra edilmiştir.

- Bangladeş Deniz Kuvvetlerine ait SANGRAM gemisi tarafından Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Kuvveti görevi kapsamında Mersin’e,

- Arnavutluk Deniz Kuvvetlerine ait BUTRUNTİ gemisi tarafından NATO Daimi Deniz Görev Grubu kapsamında ise İzmir’e liman ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.

- Ayrıca, TCG ANADOLU tarafından 30 Kasım-06 Aralık tarihleri arasında İzmit’e liman ziyareti icra edilmekte olup millî gururumuz bu sürede halkımızın da ziyaretine açık olacaktır.

ENVANTERE GİREN YENİ SİLAH SİSTEMLERİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşviki ile mütemadiyen geliştirilen yerli ve millî savunma sanayi ürünü silah sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetleri her geçen gün daha da artırılmaktadır. Bu çerçevede; Taktik Tekerlekli Araçlar Projesi kapsamında tedariki planlanan 6 adet Zırhlı Tekerlekli Araç Kurtarıcısı 27 Kasım’da Kara Kuvvetlerimizin envanterine alınmıştır. Ayrıca, Bakanlığımıza bağlı ASFAT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “8 adet Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında, yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un üçüncüsü 24 Kasım’da teslim edilmiştir. “

'EUROFIGHTER' VE 'KAAN' MESAJI

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, İngiltere’den talep edilen Eurofighter uçaklarıyla ilgili olarak ilk etapta 20 adet, daha sonra da 20 adet olmak üzere toplam 40 adet son versiyon Eurofighter uçak temin edilmek istendiğini hatırlattı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in İngiliz mevkidaşı ile yaptığı son görüşmede bu konunun ele alındığını, İngilizlerin uçak satışı konusunda Almanların ikna edilmesine yardım edeceklerine ilişkin sözlerini tekrar ettiklerini belirtti. Bakanlık kaynakları, Eurofighter uçaklarının temini konusunun yanı sıra milli muharip uçağı KAAN’ın yakında ilk uçuşu gerçekleştirerek TSK’nın envanterine girmesi için büyük bir hızla çalışıldığına işaret etti.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 65
 • Adam 2 ay önce Şikayet Et
  Oraya vereceğimiz parayı kendi yerli uçaklarımıza kullanalım bir an önce havalansın
  Cevapla
 • Serkan 2 ay önce Şikayet Et
  Dışarıdan birsey almayalım kendi uçak füze vs paramızı mesaimizi buraya harcamak zorundayız sadece bizim için değil bizimle yürüyecek kardeşlerimiz içinde yap.aliyız bunu.
  Cevapla
 • Adalı 2 ay önce Şikayet Et
  Abd ve demeden İngiliz bize günahını bile vermez. Yine iş dönüp dolaşıp abd ye çıkacak
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  yarabbim sen kâfir ve zalimleri kahreyle kahreyle kahreyle yarabbim
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  İngilize güven olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk Telekom CEO'su Önal'dan 5G için yerlilik çağrısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul ve Mersin mesajı: Kirli ittifakın farkındayız