Başsavcılıktan "avukat darbedildi" iddiasına yalanlama

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı, "Avukat Bülent Akbay'ın adliye içerisinde darbedildiği, olay yerindeki işlemleri suçu soruşturmakta görevli makamların seyrettiği" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Başsavcılıktan "avukat darbedildi" iddiasına yalanlama
Başsavcılıktan "avukat darbedildi" iddiasına yalanlama
GİRİŞ 01.12.2023 11:45 GÜNCELLEME 01.12.2023 11:45
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, İskenderun Adliyesi önündeki yolda aracıyla giden Akbay'ın, başsavcılığa ait makam aracının şoförü ile yol verme meselesi yüzünden tartıştığı, sonrasında koruma ve şoförün, avukatı darbederek adliye binasına girdikleri, adliye içerisinde de darp eyleminin sürdüğüne dair medyada haberler yer aldığı belirtildi.

Olayın 30 Kasım saat 08.35 sıralarında meydana geldiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İskenderun Adliyesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi arasında bulunan ve 25 Ekim 2023'te sivil araç trafiğine kapatılmasına karar verilen ancak düzenlemelerin halen bitmemesi nedeniyle fiili olarak sivil araçların da kullandığı çift şeritli yolda, avukat Bülent Akbay sevk ve idaresindeki araç ile yolu ortalayarak seyrettiği, görev yerine gitmeye çalışan ve içerisinde Cumhuriyet Başsavcısının da olduğu makam aracına yol vermeyerek geçişine engel olması üzerine şoför tarafından önce korna çalarak uyarılmıştır, ardından aracın makam aracı olduğu ve trafikte geçiş önceliğinin bulunduğu Bülent Akbay'a hatırlatılmıştır. Avukat Bülent Akbay'ın agresif tavırlar sergileyip hakaret ederek, bununla da yetinmeyip koruma polisine fiziki müdahalede bulunması üzerine, koruma polisi tarafından Bülent Akbay kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir. Arbede esnasında gerek Bülent Akbay gerekse koruma polisi yaralanmıştır."

Açıklamada, olayın ardından kolluk kuvvetine işlemler için talimat verildiği, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısının da görev yeri olan adliyeye geçtiği bildirildi.

Tartışmanın taraflarının adliyeye giriş yaptığı belirtilen açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

"Bülent Akbay'ın adliye içerisinde de agresif tavırlarını sürdürmesi üzerine sakinleştikten sonra İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşebileceği, bu aşamada sağlıklı bir görüşme yapılmasının mümkün olmadığı kendisine belirtilmiştir. Olayla ilgili olarak tartışmanın taraflarının karşılıklı birbirlerinden şikayetçi olmaları üzerine İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca, avukat Bülent Akbay hakkında 'görevini yaptırmamak için direnme, kamu görevlisine alenen hakaret ve ulaşım araçlarının alıkonulması' suçlarından, koruma polisi ve araç şoförü hakkında ise 'kasten yaralama' suçundan soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında olay yeri, güzergahı ve adliye binası içerindeki kamera görüntü kayıtları çıkarılmış, görgü ve bilgi tanıkları belirlenmiş, tartışmanın tarafı olan koruma polisinin emniyet mensubu olması nedeniyle, tahkikat işlemlerinin görevlendirilen cumhuriyet savcısı nezdinde İskenderun İlçe Jandarma Komutanlığı marifetiyle yapılması talimatı verilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle yürütülmekte olup bazı basın yayın organlarında yer alan 'Avukat Bülent Akbay'ın adliye içerisinde darbedildiği, olay yerindeki işlemleri suçu soruşturmakta görevli makamların seyrettiği' yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır."

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Mustafa 6 ay önce Şikayet Et
  Artistler
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  belli ki provakatörlük için planlı bir eylem yapmış
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  kimse Devletten üstün değildir,
  Cevapla
 • selçuk 6 ay önce Şikayet Et
  Atın içeri gitsin, avukat alunca devletten üstün mü sanıyor kendini
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi... Başkan Erdoğan'dan 'Suriye' resti: Böyle bir şey olduğu anda...
CHP ve İYİ Parti arasında 'savaş' çıktı! Canlı yayındaki olay sözler ortalığı karıştırdı..