Oyuncu Altan Erkekli'den Filistin önerisi! İlk kez dile getirildi

Oyuncu Altan Erkekli, Filistin'de yaşanan insanlık dramı nedeniyle dünyanın acılar içinde olduğunu belirterek, "Çığlıkları susturacak olan sanattır." dedi. Usta oyuncu ayrıca Filistin için dikkat çeken bir öneride bulundu.

GİRİŞ 10.12.2023 17:43 GÜNCELLEME 10.12.2023 17:44
Bu Habere 110 Yorum Yapılmış

Sinema eleştirmeni Suat Köçer'in sunduğu, Şehir Ekranı'nda yayınlanan "Bir Efsaneydi" programına konuk olan Erkekli, programda Gazze'de yaşananlara, kişisel yaşamı ve oyunculuk hayatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sanatın, Gazze'de yaşanan insanlık dramını ve bu acıları dünyaya duyurması gerektiğini ifade eden Erkekli, "Birleşmiş Milletlerin alamayacağı kararı sanat alabilir." diyerek, şöyle konuştu:

FİLİSTİN FİLMİ YAPILMALI DÜNYAYA ANLATILMALI

"Sanat, Prometheus gibi ateşi insanlara doğru getirmektir. Sevgiden, dürüstlükten, emekten yana olan, o inanılmaz dünyanın habercisi ve onun çağrıcısı olmaktır sanat. Dünya şu anda hakikaten acılar içinde. Filistin'de ölen yavrular, ağlayan anneler, yalnız kalan çocuklar, mahvolan hayatlar, nehirler, parklar, hayvanlar. Acı içinde yaşanırken sanat bütün bunların üzerinde güzellik sunmaya devam edecek. Mutluluğu, sevgiyi sunmaya devam edecek. Savaşların, acıların yaşandığı şu zamanlarda bu acıları, çığlıkları susturacak olan sanattır diyerek, destek verici özel sektörün de olması gerekiyor. Mesela şu anki savaşın (Filistin) acısını nasıl anlatabiliriz? Panellerle anlatmak zor ama bir sinema filmiyle savaşın acısını, evrensel duyguları içine katarak bütün dünyaya anlatabilirsin. Minicik bir yerden bütün dünyaya ışık tutabilecek bir ölçeğin oluyor sanat."


 

ÇOCUKLUĞUM DİYARBAKIR'DA GEÇTİ

Altan Erkekli, annesinin nüktedan bir insan olduğunu ve oyunculuk anlamında ondan çok etkilendiğini belirterek, "Rahmetli annemin genetik özelliği bana geçmiş. O da çok nüktedan bir insandı. Bir meddah gibiydi. Enstitü mezunuydu, ev hanımıydı ama bir yemek tarifi, adres tarifi, bunları yaparken bir kişileştirme yapar, lehçeler kullanır, yerel aksesuarlarla kılıktan kılığa girer, komşuları korkuturdu. Böyle muzip bir tarafı vardı. Ben ona hayran hayran bakar izlerdim. Ben de ilkokulda kendi kendime hayal dünyası içinde hikayeler kurup, üstüne bir şeyler ekleyip, kendi yorumlarımla hayata geçiriyordum." ifadelerini kullandı.

Usta oyuncu, "Vizontele" filminde canlandırdığı "Reis Bey" karakterine ilişkin de şunları söyledi:

"Yılmaz Erdoğan senaryoyu çok güzel yazmış zaten. Bir de benim çocukluğum Diyarbakır'da geçti. Lehçelere çok meraklıyımdır. Biriyle sohbet ediyorum mesela, hemen soruyorum, üç şehir söyleyeceğim, bunlardan hangisindensin? O kadar. Bulamazsam da yıkılırım. Siirt'le Bitlis gibi, böyle ince tınılar vardır farklı, oralarda belki yanılırım. Çarşıya pazara çok giderim. Çok kulak kabartırım. Çok gözlem yaparım. Dolayısıyla o lehçenin altyapısı vardı Reis bey rolüne hazırlanırken. Tabii ki Yılmaz Erdoğan'ın da çok katkısı oldu, karakteri ortaya çıkarırken. Çünkü gerçek bir karakter Nazmi Erdoğan. Sağ olsun diğer arkadaşlarımın da katkısı oldu. Demet Akbağ'ın oyunculuğu bana çok katkı sağladı. Hepsine çok çok teşekkür ediyorum."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 110
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  sanat veya sanatçılar aman ha yorum yapmasın gerek yok bence
  Cevapla
 • AYKIRI 2 ay önce Şikayet Et
  Bir tane değil çok yapılmalı. Bir çok insanın haberi yok daha doğrusu yanlış biliyor. Kurtlar vadisi ırak yayınlandığı zaman, ABD askerlerine sinemalar dan uzak durun diye genelge çıkarmıştı. Anlayın ne kadar etkili olduğunu.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Çok mantıklı bir teklif derhal yapılmalı bu film geç olmadan ve tüm festivallerde gösterilmeli
  Cevapla
 • Hakim 2 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar herkes kendi penceresinden bakıyor haklısınız ölüm onlar için her dakika her saniye bombalarla yagıyor. Amerika ve Batılı ülkeler filimleri yle önce bizi kendilerine düşman ettiler ve sonrada kendilerini bizleri yok etmek de bir algı oluşturdular. Bizler ne yaptık onlarla beraber galalara ve Festivallerine katıldık ve birgün olsun bu yaptıklarınız ne insanı nede vicdanı ola
  Cevapla
 • Fatih Yıldırım 2 ay önce Şikayet Et
  Adam en azından zulme karşı ve santında zulme sessiz kalmaması için uğraşıyor adama tepki vericeğinize bu soykırıma karşı ses çıkarmayanlara karşı tepki gösterin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdullah Özdemir Bağcılar için yeni dönem projelerini anlattı
Esenyurt'ta DEM Parti mitingi! Terörist elebaşının posterini açtılar