Bakan Özhaseki hareketli olan fay hattı sayısını açıkladı

Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin her bir köşesinde hala hareketli olan 485 tane fay hattının olduğunu belirterek "Yapacağımız tek şeyTedbir almaktır, tedbirli olmaktır" dedi.

GİRİŞ 26.12.2023 16:30 GÜNCELLEME 26.12.2023 16:47
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bir dizi program için Samsun'a gelen Bakan Özhaseki, ilk olarak Samsun Valiliği'ni ziyaret etti. Burada konuşan Özhaseki, Samsun'da TOKİ'nin kentsel dönüşüm ve sanayi bölgelerinin taşınması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, "1950'den 2000 yılına kadar yapılan binaların, iş yerlerimizin bazılarında depreme dayanıklılık hususunda sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Bunları yenilemenin de tek bir yolu var; o da kentsel dönüşüm. Dünyada da bu işin başka bir yolu bulunamadı" dedi.

'TÜRKİYE, BİR DEPREM ÜLKESİ'

Özhaseki, "Samsun özeline geldiğimiz zaman, bizim TOKİ olarak yaptığımız ciddi çalışmalar var. Kentsel dönüşüm çalışmaları var, sanayi alanlarının taşınması var. Üzerinde hala proje olarak çalıştığımız birçok yer var. Bunları da belediyemiz ile uzun uzun çalışacağız. Şunu herkesin bilmesi lazım; Türkiye, bir deprem ülkesi. Türkiye'nin her bir köşesinde hala hareketli olan 485 tane fay hattı var. Bu fay hatlarının kırılmasına, doğadaki bu müthiş enerjinin dışarı çıkmasına mani olamayız, onunla savaşamayız da. Yeniliriz. Yapacağımız tek şey; onu bilerek, anlayarak hareket etmektir. Tedbir almaktır, tedbirli olmaktır. Konutlarımızı ve iş yerlerimizi sağlam ve güvenli yapmaktır. Kentsel dönüşümü her yerde hızla yapmak zorundayız ve gerçekleştirmek zorundayız. Geçtiğimiz hafta İstanbul'un kentsel dönüşüm meselesini açıklamıştık. Bugün de burada belediye başkanımız epey bir hazırlık yaptı, üzerinde çalışacağız. Devam eden işler ve bundan sonra devreye alacağımız işlerin de hep birlikte üzerinde çalışacağız" diye konuştu.

'BÜTÜN BELEDİYELER BİR GAYRET İÇERİSİNDE'

Özhaseki, belediyelere ilişkin de "AK Parti olarak zamanında ortaya koymuş olduğumuz belediyecilik anlayışında, durmadan yeni hamleler yapan, kendisiyle yarışan bir ortamdayız. Yıllar öncesinde hizmet belediyeciliği diye ortaya çıkmıştık. Evet, hizmet ettik. Daha sonra marka belediyecilik diye kendimizi yeniledik. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın da durmadan vurguladığı gönül belediyeciliği anlamında da bütün belediyelerimiz büyük bir gayret içerisindeler. Özellikle genel merkezde daha önce başlatılmış olan ve benim ve arkadaşlarımın da emeği olduğu gerek gençlik faaliyetleri gerekse kültür sanat faaliyetleri ile ilgili de bütün belediyeler bir gayret içerisinde. Bunları da yakından takip ediyoruz. Bunlar, bizim belediye açısından yapabileceğimiz çalışmalar" dedi.

KAYNAK: DHA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 6
 • Semih 6 ay önce Şikayet Et
  Yüksek katlı evler yasaklanmalı müstakil bahçeli evlerde yaşamalı il sınırları tekrar düzenlenmeli ve 2 milyon üstü nüfus lü şehirlerde komple inşaat bina yasaklanmalı sağlıklı olan budur ülkeye eşit şekilde yaşanmalı heryer gelişir çevre kirlilik trafik gibi sorunlarda biter
  Cevapla
 • Birisi 6 ay önce Şikayet Et
  İmar verilmemesi gereken yerlere belediyelerinizin imar vermesini engelleyin yeter K. Maraş yerel yönetimlerden sorumlu il Başkan Yardımcınız bizzat itiraf ediyor aslında oralara imar verilmemesi gerek diye. Neden verdiniz o zaman diye sordum maalesef politika dedi
  Cevapla
 • Mahmut 6 ay önce Şikayet Et
  Ülkeyi 9 anca kurtarır.
  Cevapla
 • Kamil 6 ay önce Şikayet Et
  Bence insan yılmamalı azmetmeli ve doğal olguları zekasıyla kendi avantajına kullanmalıdır . Türkiye'de çok zengin Jeotermal kaynakları vardır . Derin sondaj yaparak da yapay jeotermal enerji üretebiliriz . Ayrıca Deprem İzolatörlerini elektrik enerjisi üretecek şekilde tasarlayabiliriz . 4 ve üzeri salınımlardan enerji elde ederek depolayabiliriz .
  Cevapla
 • ipekkuyruk 6 ay önce Şikayet Et
  Halkımızın çok değerli fikirleri olduğunu,fakat belli mercilere ulaştırılamadığında,çürüyüp gittiğini düşünüyorum.Bir haberin yorum kısmında 3-5 beğeni olarak kalmamalı...Bu düşüncenizi bakanlığa bir şekilde mutlaka ulaştırmalısınız..
  Cevapla
 • Celebi 6 ay önce Şikayet Et
  Guzel bir.fikir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yasaya karşı çıkanlar şimdi de köpek kılığına girdi
İsrail, Yemen'e harekat başlattı! Husilerden tüm Arap ülkelerine son dakika duyurusu