Emekçiyi kovup HDP’lileri işe alan CHP'li belediyeye soruşturma!

HDP'ye kadro açmak için 4 bin 500 kişiyi işten çıkaran Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne soruşturma açıldı. Mağdurların ifadesi alınmaya başlandı.

GİRİŞ 03.01.2024 12:00 GÜNCELLEME 03.01.2024 13:36
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

CHP'li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, HDP'ye kadro açmak için geçmiş dönemde çalışan işçileri tek tek işten çıkardı. Belediye kanununun 29'uncu maddesi (yüz kızartma) suçundan ekmeğinden edilen işçiler, işsizlik maaşı da alamadı. Depremde 6 yakınını kaybeden işçiyi bile telefonu açmadı’ gerekçesi ile çıkaran CHP'li Seçer işçilere hak ettikleri tazminatı da vermeyerek 4 bin 500'e yakın işçiyi mağdur etti.

 

 

Başkan Vahap Seçer'in "Çok gizli" kaydıyla yaptırdığı yazışmalar sonrasında haksız yere işlerinden olan işçilerin yerlerine önceden belirlenen HDP'li isimler çeşitli birimlerde işe alındı. Öyle ki CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde HDP’li 1 daire başkanı ve 17 çalışan terör örgütü PKK soruşturmasında gözaltına alındı. Skandalları saymakla bitmeyen CHP’li belediyenin yaptığı usulsüzlükler sayıştayı harekete geçirdi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde koltuğa oturduktan sonra kimi "bankamatikçiler" kimi "borç batağı devraldık" diyerek işçilerin ekmeğiyle oynayan CHP'li belediyelerde yaşanan işçi kıyımına ilk büyük soruşturma Cumhuriyet Savcılığı tarafından Mersin'de açıldı.

 

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

Haksız yere işlerinden olan işçilerin şikâyeti üzerine İçişleri Bakanlığı müfettişleri iddiaları inceledi ve işçi çıkaran sorumlular hakkında soruşturma izni verdi. Bakanlık müfettişlerinin kararına Başkanı Vahap Seçer'in avukatları itiraz etti. Danıştay yapılan itirazı reddetti. Bunun üzerine Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, haklarında soruşturma izni verilen Belediye Başkanı Vahap Seçer, Genel Sekreter Ahmet Müfit Bayram, Genel Sekreter Vekili Olcay Tok ve Hasan Gökbel'in de aralarında olduğu toplam 23 kişinin ifadelerinin alınmasına başlandı.

 

 

Belediye Başkanı Vahap Seçer'in ifadesinde, "Toplu işten çıkarma yönünde talimat vermedim. Şirketlerin ayrı tüzel kişiliği var. Olaylarla herhangi bir ilgim yok" dediği öğrenildi. Seçer'in danışmanı olan Ertan Liman'ın genel sekreterler ve daire başkanlarıyla yaptığı toplantıdan sonra listeler hazırlattığı, İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı da belediye iştiraki olan şirketlere bu listeleri göndererek işçilerin çıkışlarının verildiği belirlendi.

 

SAYIŞTAY HAREKETE GEÇTİ

Sabah’ın haberine göre, yaklaşık 4 bin 500 işçinin haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldığı mahkeme kararıyla da tescillenince Sayıştay da harekete geçti ve Mersin Büyükşehir yönetimine oluşan kamu zararı nedeniyle dava açmak için düğmeye bastı. HDP kadrolarına yer açmak için işten çıkarıldıklarını öne süren ve işe dönüş davası açan 667 işçinin de ifade vermeye başladığı öğrenildi.

 

 

İfade veren işçiler, "Bizi Emniyet'ten aradılar. Büyükşehir Belediyesi'ndeki işten çıkarılmamız ve tazminatlarla ilgili bilgi almak üzere bizi davet ettiklerini ifade ettiler. Bize 'Ne zaman çıkarıldınız, hangi sebeple çıkarıldınız, size yöneltilen suçlama neydi, bu suçlamayla ilgili tutanak tutuldu mu?' soruları soruldu. Bize tutanak tutulmadı, bazı arkadaşlarımıza tutanak tutulmuş ama imzaları yok o arkadaşlarımızın. Sahte imzalar var, sahte ifadeler var. Onları da söyledik. Zaten bunları mahkemede de söylemiştik, o şekilde işe iade ve tazminat hakkı kazandık ama ne işe geri alındık ne de ödeme yapıldı" dedikleri öğrenildi.

 

 

18 BİN 270 PERSONEL ÇIKARILDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2019'daki seçim döneminde, "Biz kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız. Söz veriyorum hiçbir emekçinin ekmeğine dokunmayacağız" dedi. Göreve gelir gelmez sistematik olarak İBB ve iştiraklerinden toplamda 18 bin 270 kişiyi çıkardı. Buna karşın 58 bin 643 kişiyi işe aldı.

 

"NAMUS SÖZÜ VERDİLER"

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde "Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız. Namus sözü" diyen CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, koltuğa oturur oturmaz işçi kıyımına başladı. "Bankamatikçiler" diyerek bugüne kadar 3 binden fazla kişinin işine son verdi.

 

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
Dilan Can Haber7.com - Muhabir-editör
Haber 7 - Dilan Can

Editör Hakkında

2001 yılında Kocaeli'de doğdu. Gazetecilik mesleğine lise yıllarında başlayarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2023 yılında mezun oldu. 7 yıllık gazetecilik hayatında sunucu, editör, muhabir gibi birçok görevde bulundu. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Özel Haberler Muhabiri' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 85
 • Nizam38 6 ay önce Şikayet Et
  CHP li belediyelere boşa oy vemedi hdppkk lılar tabiki bu belediyelerde aldıkları oyun karşılığını bir çogu pkk yandaşı olanları işe aldılar bunlara güvenip hala peşinden gidenler görün kimlere oy verdiğinizi chp nin içinde Atatürk sevgisi olan kimse kalmadı pkk lı cenazesine giden onlar hdppkk ile yol yürüyen onlar ama tepetaklat gidecekler o belediyeler hak edene geçecek
  Cevapla
 • Ekrem 6 ay önce Şikayet Et
  İstanbul Ankara da da aynı şeyi yaptılar CHP bu adam gibi birşey beklenmez bunlardan rezillik
  Cevapla
 • Gerçek 6 ay önce Şikayet Et
  Belediye işçilerini bukadar savunmasız bu kadar istedikleri an ekmeğinden eden bir düzende bıraktıkları için hepsi utanmalı kamudakiler kadroyu aldı belediye işçileri savunmasız bırakıldı
  Cevapla
 • Nuri kavak 6 ay önce Şikayet Et
  Al birini vur ötekine, ya bu memleket ne hale geldi, bu CHP gerçekten iktidar olsa, düşünüyorum da vay halimize.
  Cevapla
 • Fahri yuksel 6 ay önce Şikayet Et
  Doğu belediyelerine kayyum atandiginda bölgede 20 bin insanı işten attılar yerine Malatya Erzurum Sivas Nevşehir Van Sakarya dan MHP ye üyelik yapılan insanları işe aldılar bunlar normaldir daha çok çekecekler
  Cevapla
 • Fho 6 ay önce Şikayet Et
  CHP hiç olmazsa Anayasaya aykırı davranmıyor, mülakat diye tutturmuyor.
  Cevapla
 • Adanalı 6 ay önce Şikayet Et
  18 yıl çalıştım her gelen adam çıkardı normaldir dedik ama hiç kimse Namus şeref sözü verdiği halde binlerce işçiyi işinden eşinden ekmeginden etmedi.garibanı çıkarıp size inanıp oy verenler utansın. Bu seçimlerde vicdanı olan namusuna sahip çıkıp bu zihniyete oy vermesinler.bunlar çogalıyor çogaldıkça zararı garibanlar çeker
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Uğurcan Çakır duvar ördü! Trabzonspor, Slovakya'da avantajı kaptı
Opel olmaz dedirtti: Fiyatı gören bayilere akın ediyor