Mavi Vatan'da gücümüze güç katmaya geliyorlar!

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Mavi Vatan'da stratejik güç unsurlarının envantere gireceğini vurgulayarak, İstanbul Fırkateyni'nin yanı sıra yeni savaş gemilerinin de envanterine gireceğini açıkladı.

GİRİŞ 11.01.2024 13:00 GÜNCELLEME 11.01.2024 17:25
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, "TCG İSTANBUL Fıkrateyni, Denizde İkmal Gemisi DERYA ve Denizde Akaryakıt Gemisi Ütğm. Arif Ekmekçi gemilerinin 19 Ocak’ta Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilip edilmeyeceğine ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

“MİLGEM Beşinci Gemi Tedariki Projesi kapsamında TGM İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilen İstanbul Fırkateyni'nin halihazırda Deniz Kabul Testi (DKT) faaliyetlerine devam edilmektedir. Proje faaliyetlerinde gelinen durum itibariyle İstanbul Fırkateyni'nin yanı sıra Denizde İkmal Muhabere Gemisi “Derya”, “Denizde Akaryakıt Gemisi Ütğm. Arif Ekmekçi ve Marlin İDA’nın ocak ayı içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi planlanmaktadır.”

EĞİTİM-TATBİKAT FAALİYETLERİ / ULUSLARARASI GÖREVLER

MSB'den yapılan açıklama da ise, "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; karada, denizde ve havada kapsamlı eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir. 

Bu kapsamda;

 • 7-16 Ocak tarihleri arasında Marmara ve Ege Denizi ile Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de DENİZKURDU-I Tatbikatı başarıyla icra edilmektedir.
 • Deniz Kuvvetlerinin yanı sıra Kara ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ve kamu kurumlarından 17 bin personelin katıldığı tatbikatta; sevk ve idare etkinliğinin değerlendirilmesi, katılan unsurların karar verme yetenekleri ile birlikte çalışabilirliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
 • 110 su üstü gemisi, 7 denizaltı, 27 Uçak, 22 Helikopter ve 22 İnsansız Hava Aracının görev aldığı söz konusu tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü yarın (12 Ocak) gerçekleştirilecektir.
 • Tatbikat kapsamında ayrıca, 45 gemi ile 8 limanda halka açık liman ziyaretleri de icra edilmektedir.

SAVUNMA SANAYİ / ENVANTERE GİREN YENİ SİLAH SİSTEMLERİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle tam bağımsız savunma sanayi hedefi doğrultusunda geliştirilen yerli ve millî savunma sanayi ürünlerimizle Silahlı Kuvvetlerimiz her geçen gün daha da güçlenmekte ve caydırıcılığını artırmaktadır.

Bakanlığımıza bağlı ASFAT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “8 adet Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında, yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un beşincisi yarın (12 Ocak) teslim edilecektir.

Bu vesileyle, ülkemiz ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için önemli ve kıymetli çalışmalarda bulunarak Savunma Sanayimizin gücüne güç katan ASFAT’ın kuruluşunun 6’ncı yıl dönümünü kutluyor, tüm personelimize çalışmalarında başarılar diliyoruz.

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 10
 • SARÌYERLÌ 3 ay önce Şikayet Et
  gümbür gümbür geliyoruz Aslan mehmetçiklerimiz bu daha ne ki
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Vuslat kardeşim Devlet yönetmek demek mahalle bakkalı yönetmeye benzemez hepimizin ciğeri yanıyor küfür birleşmiş vaziyette fakat Müslümanlar özellikle araplarda tık durum böyle olunca nasıl müdahale olacak. Rabbim o siyonistlerin ve işbirlikçileri olan siyonist kafirlerin hesabını görücüdür..
  Cevapla
 • Vuslat 3 ay önce Şikayet Et
  Hepsi boş istersen uzaya çık Filistin'de onbinlerce mahsum öldürüldü ses yok iha siha savaş uçağımız varmış hepsini kendimiz uretmişiz hepsi boş biz filistini izleyip hiç birşey yapmadığımız gün herşeyimizi kaybettik
  Cevapla
 • Tuhaf 3 ay önce Şikayet Et
  İtrailin savaşı genişletip haçlı savaşı ve dünya savaşına döndürmekten başka çaresi kalmadı. Hamas karşısındaki hezimetini masumları öldürerek çıkartıyor lanetliler.
  Cevapla
 • Ceiko 3 ay önce Şikayet Et
  Birader gitsene cepheye biz yandık hiç olmazsa sen kendini kurtar.
  Cevapla
 • Altunova 3 ay önce Şikayet Et
  Biz neden destroyer yapamıyoruz
  Cevapla
 • Kerim 3 ay önce Şikayet Et
  Para ve teknoloji yetersizliğinden değil ege ve akdenizde öyle büyük gemilerle savaşamazsın. Ege için korvet üretmemiz de bu sebepten
  Cevapla
 • Rasim 3 ay önce Şikayet Et
  Para ve teknoloji yetersiz
  Cevapla
 • TÜRK 3 ay önce Şikayet Et
  Milgem yapılması kararı alınan 9,10,11,12 gemiler kesinlikle istif sınıf olmamalı ya istiften büyütülerek yada asfat as3600 tasarımı baz alınarak 5000-6000 tonajda en az 48-64 hücreli fırkateyn olarak yapılmalıdır
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  gardaş tam ne dediğini anlamadım ama sanırsam iyi birşey dedin :))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Havada en derin kabus... Teleferik kazalarında 48 yılda 136 ölüm
İran'ın fırlattığı İHA İsrail'in Ramon Havaalanı yakınlarına düştü