Türkiye'ye 'F-35' tuzağı: Eninde sonunda verecekler, amaçları...

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland ile CIA Direktörü William Burns'ün açıklamalarını değerlendiren uluslararası ilişkiler uzmanları ise ABD'nin F-35'ler üzerinden Türkiye'ye tuzak kurmayı amaçladığı belirttiler.

GİRİŞ 05.02.2024 06:20 GÜNCELLEME 05.02.2024 09:20
Bu Habere 142 Yorum Yapılmış

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün, Ortadoğu'da yaşanan krize ilişkin son çarpıcı açıklamaları endişe yarattı.

Burns, Amerikan dış politika dergisi Foreign Affairs için kaleme aldığı "Ajanlık ve Devlet Yönetimi: Rekabet Çağı İçin CIA'in Dönüşümü" başlıklı makalede, "Ortadoğu'yu son 40 yıldır bu kadar karmaşık ve patlamaya hazır görmedim" ifadelerini kullandı. 

William Burns

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise ABD yönetimine, "Herhangi bir saldırıya kararlı ve süratle yanıt vereceğiz" dedi.

Karşılıklı açıklamalar sürerken, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland ise Washington'ın, Türkiye'yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacağını söylemesi soru işaretine neden olurken, tartışma başlattı.  

Victoria Nuland

ABD ZEMİN HAZIRLIYOR

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Köni, Ortadoğu'dan başlayarak, küresel savaşa evrilecek bir çatışmanın kapıda olduğunu belirtirken, "Burns'ün sözleri aslında, psikolojik altyapı oluşturmak için ortaya atıldı. ABD, İran üzerinden yeni bir çatışma planlarken, şimdiden bunun altyapısını oluşturup, 'uyarmıştık' imajı çizmeye çalışıyor. F-35 için ılımlı mesajlar da bunun için" dedi.

KRİZ SÜRECEK

Prof. Dr. Köni, savaş olasılıkları ve Türkiye'nin durumu hakkında ise şu görüşleri dile getirdi:

"ABD sürekli olarak, batılı müttefiklerine Ukrayna'ya yardım çağrısında bulunuyor. Trump, seçilirse ABD dış politikası ve kadrolar tümüyle değişir. ABD halkının önceliği göçle mücadele. Ancak Biden yönetimi kasım ayına kadar görevde kalacağından Ukrayna ve Ortadoğu'daki kriz devam edecek. ABD, İran'a müdahale konusunda da müttefiklerin dahil olmasından yana. Türkiye ve Katar, öne sürülmek istenen iki ülke. Nuland'ın 'F-35 verebiliriz' açıklamasını bu açıdan okumak gerektiğine inanıyorum. ABD önümüzdeki ilkbahardan itibaren S-400'leri bile sorun etmeden hem F-35 teslimatı, hem ekonomik destek açıklamalarında bulunabilir. İran ile Türkiye'yi karşı karşıya getirmek istiyorlar.

VEKALET SAVAŞLARI 

İran olası bir savaşta Çin ve Rusya'dan destek yağacaktır. Nisan ve sonrasında bir takım olaylar gelişebilir. PKK'nın kış ortasındaki hain saldırısını, İsveç'in NATO üyeliği üzerinden okumak gerek. Türkiye, ne olursa olsun İran ile savaşa girmez ancak Ortadoğu'da vekalet savaşları yaşanacaktır."

TUZAĞA ÇEKMEK İÇİN  

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Ünal ise CİA Direktörü Burns'ün kaleme aldığı yazıya ihtiyatla yaklaştığını belirtti.

Yazının bütün olarak ele alındığında Burns'ün; Ukrayna ve İsrail'e batı desteğinin devam etmesi gerektiğine işaret ettiğini dile getiren Prof. Dr. Ünal,  şunları söyledi:

"Montrö'nün kaldırılmasına yönelik talep ve hemen akabinde F-35 konusundaki yumuşak mesajlar, Ukrayna ve İran konusunda Türkiye'nin tamamıyla ABD eksenine girmesi için ortaya atıldı. ABD'nin Ukrayna meselesi ve Karadeniz'de Türkiye'ye ihtiyacı var. Türkiye'yi yanlarına çekmek için eninde sonunda, F-35'leri de teslim edeceklerdir."

"DÜNYA ATEŞ ÇEMBERİNE DÖNER"

Biden yönetiminin Türkiye'yi tuzağa çekmeye çalıştığını dile getiren Prof. Dr. Ünal, "Ancak Türkiye tuzağa düşmeyecektir. Direk olarak Rusya ve İran'ı karşımıza almak ekonominin tümüyle çökmesi anlamına gelir. ABD veya batının İran'a müdahalesi durumunda Türkiye çekimser kalır. NATO resmi olarak İran ve Rusya'ya müdahalede bulunacağını düşünmüyorum. Bu olursa, dünya ateş çemberine döner ve nükleer savaş felaketi yaşanır." dedi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 142
 • Irfan 4 ay önce Şikayet Et
  Ey ABD binlerce kilometreden gelip ordodoguda artik bize rağmen racon kesemeyeceksin planlarının hepsini boşa çıkardık cikarmayada devam edecegiz inşallah
  Cevapla
 • Misafir1 4 ay önce Şikayet Et
  Abd ve israil iranla birlikte karşılıklı anlaşmalarla ortadoğuyu kan gölü haline getiriyor üç ülkede birler
  Cevapla
 • Canacan 4 ay önce Şikayet Et
  Abd İran İsrail aynı. Neyi bahane der kime saldırir kestirmek mümkün değil. Husiler sözde ticaret gemileri vuruyor İsrail'e füze atıyor tatbikat yapıyor. Kizil denizde o kadar savaş gemisi var neden onlara saldırmiyor. Bim km öteden füze sallıyor yola çıkmadan vuruluyor. Amaç ne.
  Cevapla
 • Alpagut 4 ay önce Şikayet Et
  Kaan'nın uçacağını anladılar, hemen f35 i devreye soktular
  Cevapla
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  her sabah f-35 lerin çalışması için abd’den gelecek şifreyi beklemek zorundayız dolayısıyla bizi kendine tam bağlamak istiyor abd... kaan’ın tam teşekküllü uçmasına zaman var.. yunanistana yığınak yapan, ortadoğuyu karıştıran abd, sana da f-35 vereyim bak etrafındakiler de var demek istiyor. f-16 viber, eurofighter geçici çözümler.. kızılelma, anka-3 ve kaan hedefimiz olmalı..
  Cevapla
 • Cafer 4 ay önce Şikayet Et
  Kendi uçağımıza gece gündüz çalışıp biran önce operasyonel hale getirebirsek bizim içi o kadar iyi F-35 den bizi attıkları için kurban kesmemiz lazım ve yazılımı conide olan uçağın bize ne faydası olacak hem pahalı hemde sorunu hiç bitmeyen bir uçak bir alan bir almayan pişman bu savaş uçağını.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Konya'da polis noktasında sıcak saatler... 3 kişi etkisiz hale getirildi
Bakan Yerlikaya açıkladı! Bayram tatilinin ilk günü acı haber