AK Parti'nin İstanbul stratejisi hazır! Büyük hazırlık

Hükümet kentsel dönüşüm seferberliği stratejisini geliştirdi. Dirençli Şehirler adı verilen yeni strateji kapsamında depremin yanı sıra sel, su stresi, tarımsal kuraklık gibi afet ve etkilere karşı da kırılganlık azaltılacak.S

GİRİŞ 27.02.2024 07:44 GÜNCELLEME 27.02.2024 09:27
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Dünyada yaşanan iklim krizi yeni afetleri de beraberinde getiriyor. Son yıllarda iklim krizinin de etkisiyle üst üste yaşanan seller, toprak kaymaları, yer altı sularında çekilmelerden kaynaklı yer göçmeleri gibi afetler ve Türkiye'nin en büyük gerçeği olan deprem artık yaşam alanlarının yeniden şekillenmesini zorunlu kılıyor.

Bu kapsamda yerel yönetimler için yeni bir strateji geliştiren hükümet, "Dirençli Şehirler" projesini açıkladı. "Kentsel Dönüşüm Seferberliği" stratejisinin daha da geliştirildiği Dirençli Şehirler projesinde, sosyal ihtiyaçlara uygun, sürdürülebilir şehirleşme modeli ile afetlere karşı dirençli yerleşim alanları oluşturulacak.

Vatandaşların mutluluğunu en üst düzeye çıkarmak ve toplumsal refahı artırmak amacıyla şehirler daha dirençli ve güvenli hale getirilecek. Dirençli şehirlerin inşası için "Yerelde Yeni Yaşam" projesiyle daha yaşanabilir ve müreffeh şehirler inşa edilecek. Ayrıca projenin bütünleyicisi olan "Kentsel Risk Kalkanı Modeli" ile koruma ve riskleri önlemeye yönelik faaliyetler de hayata geçirilecek.

VERİYE DAYALI YÖNETİM

Önümüzdeki dönemde kentsel dönüşüm seferberliğiyle birlikte projeler hızlandırılacak ve yaygınlaştırılacak. Bütüncül bir anlayışla farklı meslek disiplinlerinden uzmanlar ve vatandaşların katkıları alınarak yeni yaşam alanları ortak akılla yeniden inşa edilecek.

Depremin yanı sıra küresel iklim değişikliğiyle artış gösteren sel, su stresi, tarımsal kuraklık gibi afetlere karşı da kırılganlık azaltılacak. Bilgi ve iletişim teknolojileri eliyle mekansal analiz altyapısını geliştirerek afetlere dirençli şehirler noktasında veriye dayalı yönetim anlayışı güçlendirilecek.

 

KAYNAK: SABAH
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 22
 • Cahil vatandaş. 1 ay önce Şikayet Et
  Uyarıyorum...Önce güney marmara...
  Cevapla
 • ssk emeklisi 1 ay önce Şikayet Et
  seçim yatırımı, inandırıcî değil, hepsinin ağzında kendi partilerine göre bir takım vaadler var, sonuç yine vatandaş için sıfîr olacak, salla başını almaaşını, ülkede yeterli kanunlar çıkmadıkça, rüşvet torpil önlenmedikçe hava civa
  Cevapla
 • Nazlı 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul deyince aklıma boğaz , köprüler , karşılıklı birbirine bakan iki yaka ama geçen gördüm ki bir İstanbul kadar yeşillik var diğer yerlerinde sıkışık olan ilçelerin hepsini bağlı bahçeli evler olarak taşısınlar aynı yeri yıkıp yapmaktansa ulaşım rahatlar insanlar nefes alır yeni yerleride az katlı yeni binalar yaparlar trafik olmayınca uzaklık önemli olmaz
  Cevapla
 • Asım’ın Nesli 1 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah bir de köpek sorununa el atılır ,zira yakında sokaklarda köpek bolluğundan yürüyemez olacağız.
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Yapı tekniğinde radikal değişim gerekiyor . Yıllar geçtikçe beton dayanımı azalıyor . Havadaki nem , egzoz gazları sülfür dioksitle birleşip asit etkisi gösteriyor . Demirleri paslandırıp , korozyona uğratıyor . Zemin malum , üstü gevşek kil ve kum , altı kaya , keza derinliklerde ise kömür katmanları var .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran'ın saldırısı sonrası İsrail'den tüm dünyaya skandal çağrı: Terör örgütü...
Son dakika: İran'ın İsrail'e missillemesi sonrası NATO'dan ilk açıklama geldi!