Darbenin yıl dönümünde paylaştı! İşte 28 Şubatçı Çetin Doğan'ın cezaevindeki son hali

28 Şubat davasından tutuklanan 84 yaşındaki emekli orgeneral Çetin Doğan, postmodern darbenin yıl dönümünde, cezaevindeki son halini paylaştı.

GİRİŞ 28.02.2024 11:01 GÜNCELLEME 28.02.2024 13:05
Bu Habere 240 Yorum Yapılmış

Takvimler 28 Şubat'ı gösterirken tam 27 yıl önce başörtülü kadınlar hedef oldu ve postmodern darbe gerçekleştirildi. Türk siyasi tarihinin karanlık sayfalarında yerini alan 28 Şubat postmodern askeri darbesinden geriye ise sorumlular kaldı.

TESLİM OLDU

Şimdilerde yargılanan isimlerden biri de Emekli Orgeneral Çetin Doğan.

28 Şubat paşası Doğan ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen dava kapsamında yakalama kararı çıkarıldı.

Ardından Doğan da Bodrum Adliyesi'ne giderek teslim oldu. Cezaevinde bulunan Çetin Doğan, bugün kendisini hatırlattı.

SON FOTOĞRAFINI GÖNDERDİ

28 Şubat'ın 27'nci yıl dönümünde, cezaevinde çekildiği son fotoğrafını gönderdi.

Dava kapsamında yargılanan ve generaller hafızalara, "28 Şubat bin yıl sürecek." sözleriyle kazındı.

ÇETİN DOĞAN KİMDİR?

Çetin Doğan 15 Mayıs 1940 Maçka, Trabzon doğumlu asker, emekli orgeneraldir.

Mart 2003 yılında 1. Ordu Komutanı iken Balyoz Darbe planını hazırladığı iddia edilmiştir. Bu planla ilgili açılan davada tutuklu olarak 1 numaralı sanık olarak yargılanmış ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiştir. Ancak darbeye eksik teşebbüs sebebiyle verilen ceza ağırlaştırılmış müebbetten 20 yıla düşürüldü.

28 Şubat sürecinde adı fişlemeler ile anılan Batı Çalışma Grubu'nun başkanlığını yapmıştır. Kendisinin imzası olan 16 Nisan 1997 tarihli ve bütün askeri birimlere gönderilen bir belgesinde, laiklik faaliyetlerin arttığı vurgulanarak camilerin gözetim altına alınması emrediliyordu. Plana göre görevli askeri personel camilere gidecek ve laiklik karşıtı fiil ve sözleri ivedilikle garnizon komutanlıklarına bildirecekti.

Doğan, TSK'dan emekli olduktan sonra dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti başkanlığına atandı. 11. cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından görevden alındı.

Ardından 2021 yılında bir gelişme yaşandı.

28 Şubat davasında 14 sanık hakkında tutuklama kararı çıktı.

Yargıtay, 28 Şubat davasında 14 sanığa verilen müebbet hapis cezalarını onadı.

Yerel mahkeme de müebbet hapis cezası onanan sanıklar hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Bu isimlerden biri de Doğan oldu.

Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 240
 • KAMA 1 ay önce Şikayet Et
  Bu hainleri asmayıp da besliyoruz işte. bunlar Osmanlıda olsaydı çoktan celladın önüne gitmişti. Osmanlının dirayeti buradan geliyor işte. Devlet söz konusu olunca kimseye torpil yok.
  Cevapla
 • alperan 1 ay önce Şikayet Et
  Bu mason hâlâ gebermemiş mi?
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbim ateşiyle cevap versin. Başörtülü kızların geleceğini çalanların ahireti EBEDİ ATEŞ OLSUN...
  Cevapla
 • OĞUZ KAAN 1 ay önce Şikayet Et
  Müslüman Türk Milletinin inancına saldıran, egemenlik hakkını yok sayan, Necip Türk Milletine 80 yıl zulmeden sapık zihniyetin temsilciliğini yapan bu sapkın asker müsveddesi hapis haneden böyle bir poz vermemeliydi. demek ki, hala mevcut sistem ve mevcut bürokrasi Müslüman Türk Milletini temsil etmiyor.
  Cevapla
 • eşref 1 ay önce Şikayet Et
  Anadoluyu ve anadolunun masum çocuklarını mahvettiniz askerliği zindan ettiniz ezdiniz sövdünüz dövdünüz horladınız haklarını gasbettiniz.. yerin dibine batsın zihniyetiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran tehdit etti ABD jet hızıyla onayladı! Üç ülkeye 95 milyar dolar destek!
Ağaçlar devrildi, minareler yıkıldı! Yurdu fırtına vurdu