Bakanlıktan son dakika F-16 açıklaması! Mektup resmen geldi

Mili Savunma Bakanlığı'ndan gelen son dakika haberine göre 40 adet yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile ilgili ABD tarafından gönderilen teklif ve kabul mektubu bakanlığa ulaştı.

GİRİŞ 29.02.2024 11:59 GÜNCELLEME 29.02.2024 13:10
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanlığı, terörle mücadele başta olmak üzere, ABD ile devam eden F-16 savaş uçaklarının tedariğiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

25 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Artan bir etki ve yoğun bir baskıyla devam eden, tehditleri sınırlarımızın ötesinden başlamak üzere bertaraf etmeyi öngören terörle mücadelemiz, terörizmin tüm biçim ve tezahürlerine karşı kesintisiz sürmektedir.

Bu kapsamda, başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;

-  Son bir haftada 25 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

- Böylece, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar 193’ü Irak’ın, 290’ı Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 483 olmuştur.

Hâlihazırda üs bölgelerinde ve hudutlarımızda zorlu iklim/arazi şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; terörle mücadelesine tek bir terörist kalmayıncaya kadar devam edecektir.

Diğer yandan Bakanlığımız, FETÖ ile mücadelesini de yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürmektedir, sürdürecektir.

F-16 İÇİN SON DAKİKA GELİŞMESİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle tam bağımsız savunma sanayi hedefi doğrultusunda geliştirilen yerli ve millî savunma sanayi ürünlerimizle Silahlı Kuvvetlerimiz her geçen gün daha da güçlenmekte ve caydırıcılığını artırmaktadır.

Bu kapsamda;

Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda; 40 adet yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatı içeren talebimize ilişkin ABD tarafından gönderilen “Taslak Teklif ve Kabul Mektupları” Bakanlığımıza ulaşmıştır. İlgili birimlerimiz gerekli inceleme ve değerlendirmelere başlamıştır.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI YAŞAR GÜLER’İN İNGİLTERE ZİYARETİ VE EUROFİHGTER KONUSU 

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’in İngiltere ziyareti sırasında Eurofighter konusunun gündeme gelip gelmediğine dair sorular üzerine Bakanlık kaynakları şunları söyledi:
“Sn. Bakanımız resmi bir davet üzerine İngiltere’yi ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyarette ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bu ziyaretteki gündem başlıklarından biri de Eurofighter konusu olmuştur. Eurofighter konsorsiyumu ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. İngiltere ve üretici firma temsilcileri ile teknik görüşmelere devam edilmektedir.”

SURİYE

Suriye’de istikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

Hudutlarımızın güvenliğini sağlayan, yeni bir göçü önleyerek büyük bir insanlık dramının yaşanmasını engelleyen Bahar Kalkanı Harekâtı’nın 4’üncü yıl dönümünde aziz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet; kahraman gazilerimize sağlıklı ve mutlu ömürler diliyoruz.

101 KİŞİ YAKALANDI

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda;

- Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 101 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 4’ü terör örgütü mensubudur. 2.384 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

- Böylelikle, 01 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 1.448’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 30.015 olmuştur.

BÖLGESEL VE KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARA KATKILAR / İKİLİ İLİŞKİLER

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra;

- Millî meselemiz olan Kıbrıs,

- “İki devlet, tek millet” anlayışı ile bir ve beraber olduğumuz Azerbaycan,

- Tarihî ve kültürel bağlarımız olan Balkanlar,

- Dostluk ve kardeşlik ilişkilerimiz bulunan Libya ve Somali başta olmak üzere birçok coğrafyada kardeş, dost ve müttefik ülkelerin haklı davalarına destek olmayı sürdürmektedir.

Bu vesileyle, 32 yıl önce Hocalı’da acımasızca katledilen soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, insanlık tarihine kara bir leke çalanları lanetliyor; kederde ve kıvançta Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

İsrail’in, Gazze’de uluslararası hukuku ihlal etmesi, 07 Ekim'den bu yana Gazze'yi benzeri görülmemiş şekilde bombalıyor olması, yoğun sivil ölümlerine yol açması, Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakmayı amaçlayan kuşatma ve toplu cezalandırma yolunu tercih etmesi çok ciddi bir endişe kaynağıdır.

İsrail saldırılarını sürdürdüğü müddetçe, bölgesel ve küresel barışa yönelik tehditler de artmaktadır.

Hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için,  Gazze’de koşulsuz ve kalıcı ateşkes ilan edilmesi kaçınılmazdır.

Değerli Basın Mensupları,

Sayın Bakanımız;

- 23 Şubat’ta Polonya’nın, 26 Şubat’ta da Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçilerini kabul etmiş,

- 27 Şubat’ta Birleşik Krallık, 28-29 Şubat’ta ise Bosna Hersek’e resmî ziyaretler gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyaretlerde mevkidaşları ile ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüşen Sayın Bakanımız çeşitli temas ve ziyaretlerde de bulunmuştur.

EĞİTİM-TATBİKAT FAALİYETLERİ / ULUSLARARASI GÖREVLER

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin harbe hazırlığının en üst seviyede tutulması maksadıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam edilmektedir.

NATO Kosova Gücü (KFOR) ihtiyat birliği rotasyon planlanması kapsamında, bir komando taburumuz 28 Şubat’ta Kosova’ya intikal etmiştir. İtalya’dan görevi devralacak birliğimiz 01 Mart-01 Haziran 2024 tarihleri arasında görev yapacaktır.

- Steadfast Defender 2024 kapsamındaki Brillant Jump, Dragon ve Cobra 2024 ile,

- İtalya ev sahipliğinde Orta Akdeniz’de icra edilen DYNAMIC MANTA-2024 (Denizaltı Savunma Harekâtı), Yunanistan ev sahipliğinde Ege Denizi’nde gerçekleştirilen ARIADNE-2024 (Karşı Mayın Harekâtı) tatbikatlarına katılım sağlanmaktadır.

Katar Özel Kuvvetleri ile Komando Birliklerimizin imkân ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi maksadıyla Katar’da Al Hares Al Mane 2024 (Yenilmez Muhafız) Tatbikatı gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca, TCG BURGAZADA korvetimizin sancak gemisi olduğu NATO Deniz Muhafızı Operasyonu Görev Grubu, Doğu Akdeniz'de üç hafta süren deniz güvenliği devriyesini 27 Şubat’ta başarıyla tamamlamıştır.

TCG GELİBOLU ve TCG GÖKSU fırkateynlerimiz ise ABD Deniz Kuvvetlerine ait BATAAN Amfibi Görev Grubu ve Birleşik Krallık Deniz Kuvvetlerine ait ARFUS lojistik gemisi ile 26 Şubat’ta Doğu Akdeniz’de geçiş eğitimleri icra etmiştir.

Diğer yandan;

- TCG GEDİZ fırkateynimiz, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 görevi kapsamında 24 Şubat’ta Katanya/İtalya’ya liman ziyaretinde bulunmuştur.

- Arnavutluk Deniz Kuvvetlerine ait LISSUS gemisi tarafından 24 Şubat-01 Mart tarihleri arasında İzmir’e liman ziyareti yapılmakta; Fransa Deniz Kuvvetlerine ait PROVENCE gemisinin ise 02-05 Mart tarihleri arasında Aksaz’a liman ziyareti gerçekleştirmesi planlanmaktadır.

NATO Güvence Tedbirleri çerçevesinde ise;

- Hava Kuvvetlerimizin tanker uçağı tarafından NATO’ya ait AWACS uçağına 23 Şubat’ta Romanya üzerinde yakıt ikmali yapılmış,

- 23 ve 26 Şubat’ta Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından hava sahamız ve Romanya hava sahasında uçuş görevleri icra edilmiştir.

Yine, 23 Şubat’ta Romanya hava sahasında Romanya’ya ait 4 adet F-16 uçağı ile tanker uçağımız tarafından havada yakıt ikmali eğitimi yapılmıştır.

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi kapsamında da Romanya'da konuşlu
F-16 uçaklarımız, 27-28 Şubat’ta Fransız Hava Kuvvetlerine ait tanker uçağı ile ilk defa havada yakıt ikmali görevi gerçekleştirmiştir.

Harita Genel Müdürlüğümüz tarafından, TÜBİTAK ile "Türkiye Diri Faylarının Paleosismolojik Özelliklerinin Belirlenmesi" konulu İş Birliği Protokolü imzalanmıştır.

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 31
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Herhalde bu f16 lar bizim kaandan çok daha iyi olmalı ki biz hala f16 da ısrar ediyoruz.Tabiiki durum böyleyse ısrarcı olup f16yı alacağız ancak kaanın f16 seviyesine gelmesi için çalışmalıyız.Yoksa düşmanın silahına çok da güvenmemek lazım.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Ne alaka mu 2028 de en var telimize girecek bizim mevcut uçaklar eskidi modernizasyonu ve hava gücünü artırmamız gerekiyor. Uçak yaptık diye düşman uyuyacakmı duracakmı, 4 yıl biz bekleyecekmiyiz tabiki hayır f16 da alacagız uçağımızıda inş. daha önce bir tarihte enver talep katarız.
  Cevapla
 • fhm 1 ay önce Şikayet Et
  Kaan uçmaya başlayınca , siz üretmeyin , biz size veririz (ama canımız isteyince) mantığı..
  Cevapla
 • sivas 1 ay önce Şikayet Et
  bu ucaklar da dost tanıma sistemi var savaş da Amerika ve İsrail karşı kullanamayız
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Eh , Viper'larımızı alalım bari , Fazladan jet türbinleri de tedarik eder , Kendi Milli seri üretim bandı motor tesisimizi inşa edene dek KAAN lara montaj yaparız . Bu hassas jeopolitik konjonktürde takviye güç olacaktır .
  Cevapla
 • Haso 1 ay önce Şikayet Et
  Abd ve avrupa ulkelerin butun fliyetleri dondurulmali kosolosluklar kapatilmali eskisi gibi savasmiyorlar icerde yuvalanip devleti yikmaya calisiyorlar o yuzden Her yerde konsolosluk konsolosluk olmaz bir binaya doldur butun konsolosluklari hepsi ayni yerde göreceksiniz kendileri kapatir ne faliyetler yapiliyor konsolosluklarda hey seyden haberimiz olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya'dan savaşı körükleyecek karar! Patriot gönderecekler
Menajerler futbolun kalbinde resmen para bastı!