Özgür Özel'den LGBT'lilere destek sözü! İmzayı attı

CHP Genel Başkanı Özel, Gençlik Örgütleri Forumu üyelerini TBMM'de ağırlayarak LGBT haklarını içeren sözleşmeye imza attı. Özel, CHP adaylarını da sözleşmeyi imzalamaya teşvik etme sözü verdi.

GİRİŞ 29.02.2024 12:44 GÜNCELLEME 29.02.2024 12:54
Bu Habere 231 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor)’nun “farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği haklarını güvence altına almayı” da içeren Gençlik Hakları Sözleşmesi’ne imza attı. GoFor’un internet sitesinde Özel’le yapılan görüşmeden de ayrıntılar yer aldı.

Buna göre Özel, “CHP adaylarını sözleşmeyi imzalamaya teşvik edeceğini ifade ederek gençlik politikalarına dair 57 üye örgütüyle birlikte GoFor ile çalışma sözü verdi”. Aydınlık, bilgiyi CHP kaynaklarından doğrulattı. Özgür Özel’in birlikte çalışma sözü verdiği 57 üye içinde Türkiye’nin ilk gey lezbiyen örgütü olmakla övünen Kaos Gey Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (KaosGL) ve Genç Lezbiyen Gey Biseksüel Trans İnterseks Gençlik Çalışmaları ve Dayanışma Derneği de yer alıyor. GoFor, ABD Büyükelçiliği ile Avrupa merkezli kurum kuruluşlar tarafından fonlanıyor.

ÖZEL, CHP'Lİ ADAYLARA DA İMZALATACAK

GoFor, hazırladığı protokolü yerel seçimler öncesinde Özgür Özel’e de imzalattı. Özel’i TBMM’deki makamında ziyaret eden GoFor temsilcileri protokolü siyasi partilerin genel başkanları, belediye başkan adayları ve belediye meclis üyesi adaylarının imzasına açtıklarını bildirdiler. GoFor’un sosyal medya hesaplarından da paylaştığı haberde şu ifadeler yer aldı:

“Özgür Özel, gençlik hakları, yerel yönetimlerde gençlik katılımı ve gençlik örgütlerinin dahiliyetine dair beyanlar içeren Gençlik Hakları Sözleşmesi’ni imzaladı. Gençlerin haklarını ve katılımını önceleyen bir yerel yönetim modelinin öneminden bahseden Özel, gençlik odaklı çalışmalar yürüttüklerini belirtti. CHP adaylarını sözleşmeyi imzalamaya teşvik edeceğini ifade ederek gençlik politikalarına dair 57 üye örgütüyle birlikte GoFor ile çalışma sözü verdi.”

GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI SÖZÜ

Bu 57 örgüt arasında KaosGL, Genç Lezbiyen Gey Biseksüel Trans İnterseks Gençlik Çalışmaları ve Dayanışma Derneği dikkat çekiyor. Özel’in imza attığı sözleşmede gençlik tanımının farklı dil, din ırk, etnisite, millet, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve sosyoekonomik sınıf gibi sosyal grupları içinde barındırdığına dikkat çekiliyor. Sözleşmede, bu kimliklere uygun “yerel gençlik gündemlerini takip ederek makro ve mikro politikalar geliştirilmesini sağlama” ve bu alanda uzman danışmanlarla çalışma sözü veriliyor.

TOPLUMUN AYRIŞTIRILMASI

GoFor, yerel seçimler öncesinde belediyelerde gençlerin temsiliyeti için “Kaç Genç Var/ Seçim 2024” çalışması başlattı. Çalışmanın tanıtım yazısında, gençlerin temsilinin önüne engeller konulduğu ifade edildi, Türk milleti kimliklere ayrıldı. Yazıda “Var olma mücadelesi veren gençler olarak karşılaştığımız hak ihlalleri ve ayrımcılık, kadın, LGBTİ+, mülteci, Kürt, Roman, Alevi, engelli, işsiz ve sahip olduğumuz diğer birçok kimlikle birlikte daha da derinleşiyor.(…) Bizler bugün ırk, etnik köken, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, inanç, hastalık, engellilik, eğitim seviyesi ve politik görüş gibi nedenlerle ayrıştırılmaya çalışılan, hakları gasp edilen, görmezden gelinenler olarak temel hak ve özgürlüklerimize sahip çıkmak için buradayız.” denildi.

CHP'DEKİ ÇALIŞMALAR GEÇMİŞE DAYANIYOR

CHP içinde “Toplumsal cinsiyet eşitliği” adı altında yürütülen çalışmalar geçmişe dayanıyor. Daha önce de CHP’nin Kadına Şiddet Sorunu için Çözüm Raporu’nda belediyelerde toplumsal cinsiyet eşitliği kurullarının oluşturulması istendi. Doç. Dr. Emel Memiş, 14 Ekim 2022’de yayımlanan raporu hazırlayan Kadına Şiddet Çözüm Masası üyeleri arasında yer alıyor. Memiş ayın zamanda Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD)'nin yönetim kurulu üyesi. CEİD'in eşitlik birimleri ile ilgili raporunda ise siyasi partilerin politika olarak bu kurulları benimsemesi gerektiği ifade edildi. 29 belediyedeki Eşitlik Birimleri’nin yürüttüğü LGBT propagandasını Aydınlık açığa çıkarmıştı. CEİD’in Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi AB tarafından finanse ediliyor. Projenin bütçesi 1 milyon 628 bin avro. Hedef grubunda cinsiyet odaklı sivil toplum örgütleri, hak temelli izleme yapan örgütler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kamu kurumları, valilikler ve belediyeler var.

KAYNAK: AYDINLIK
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 231
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  diyeri. onursal başkanı. bay kemal. buda. sağ kolu. diye. madalya. versin ler. ey CHP. gönül vermiş. insanlar. partiniz. biti artık beka sorunu. tez zaman da. kapatil mali siyasi yasak bunlara. bunlar. sapik zihniyetli. ler. uyanın bir. tarafsız bakın. kimin peşindesiniz sizler
  Cevapla
 • Şebeke borsada 1 ay önce Şikayet Et
  Kötülüğü engelle İYİLİĞE ÇALIŞ.bunun sonucu otomatikman adı konulmamış İSLAM düzeni demek.GÖZE BATMAYA GEREK YOK,SLOGAN ATARAK MEYDANDA BAYRAK SALLAYARAK.HAK ÜZERE OL Kİ MÜSLÜMANDAN NEFRET ETTİRME.HAKKI HAKİM KILMAYA?BATIL OLAN NE VARSA ÖNLEMEYE,YOK ETMEYE ÇALIŞ.bunun adı zaten Cihad.CİHAD yapıyoruz diye meydanda basbas bağırmaya gerek yok.
  Cevapla
 • ugr btn 1 ay önce Şikayet Et
  özüne dönüyor
  Cevapla
 • Şebeke borsada 1 ay önce Şikayet Et
  Herkes neye gayret ederse onun mükafatını alacak.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yine oyu erdoğana verecez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
7 milyon kişi Türkiye'ye gelecek! Uçak yetişmiyor
Hazine ve Maliye Bakanlığından Dünya Bankası kaynaklarına ilişkin açıklama