TDV’nin 'Zekat İyilik Buluşmaları' devam ediyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde ülke genelinde "Zekat İyilik Buluşmaları" gerçekleştiriliyor.

TDV’nin 'Zekat İyilik Buluşmaları' devam ediyor
TDV’nin 'Zekat İyilik Buluşmaları' devam ediyor
GİRİŞ 03.03.2024 17:30 GÜNCELLEME 03.03.2024 17:30

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan, İl Müftülükleri ile TDV Şubeleri ev sahipliğinde düzenlenen "Zekat İyilik Buluşmaları"na ilişkin bilgi verdi. 

İslam’ın 5 şartından biri olan zekat ibadeti ile zengin ile yoksul arasında gönül köprülerinin kurulduğunu ifade eden Turan, zekat konusunda vatandaşları bilgilendirmek, zekat bilincinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla illerde “Zekat İyilik Buluşmaları" toplantıları gerçekleştirildiğini kaydetti. 

ZEKAT İYİLİK BULUŞMALARI GENİŞ KATILIMLA SÜRÜYOR

Turan, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde düzenlenen “Zekat İyilik Buluşmaları”nın din görevlileri, görevli personel, iş insanları, hayırseverler ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildiğini söyledi. 

Turan, söz konusu buluşmalar ile mali bir ibadet olan zekat ibadetinin daha bilinçli ve içten yapılmasına, zekat verebilecek durumda olan hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında kardeşlik köprülerinin kurularak dayanışma ve kaynaşma ruhunun canlı tutulmasına vesile olmayı amaçladıklarını belirtti. 

Genel Müdür Turan, 74 ilde gerçekleştirmeyi planladıkları “Zekat İyilik Buluşmaları" toplantılarının 60 ilde tamamlandığının bilgisini verdi. 

Zekat yardımlarının değerlendirildiği alanlarla ilgili de bilgi veren Turan şunları kaydetti: “Eğitim, ayni ve nakdi yardım, alışveriş yardım kartı, afet ve acil durumlarda insani yardımlar, gıda kolisi, sıcak yemek, savaş ve afet bölgelerinde acil ve insani yardımlar, Ramazan paketi ve iftar sofraları, yetim destek, kıyafet yardımı, sağlık ekipman desteği alanlarında zekat yardımlarını değerlendiriyoruz. Bu sayede zengin ile yoksul arasında gönül köprüsü kuruyor, sevgi bağı oluşturuyoruz.” 

ZEKAT HESAPLAMA MOBİL UYGULAMASI

Turan, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu rehberliğinde oluşturulan zekat hesaplama sistemi bulunduğunu vurguladı. Turan, “Zekatını hesaplamak isteyen vatandaşlarımız zekat hesaplama modülü mobil uygulamamız veya ‘zekathesapla.tdv.org’ web adresimiz üzerinden zekatlarını kolayca hesaplayabilme ve zekatlarını bağışlayabilme imkanı buluyor.” ifadelerini kullandı. 

 

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İYİ Parti Genel Başkan adayı Akalın'dan sahte kimlik iddiası!
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier davetlilere döner kesti