Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit ailelerine: Boynumuzun borcudur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehit yakınlarımız ve gazilerimiz milletimizin bize emanetidir. Kendilerinin her meselelerinde yanlarında olmak gönüllerini hoş etmek rızalarını almak boynumuzun borcudur" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 11.03.2024 20:13 GÜNCELLEME 12.03.2024 07:59
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde şehit aileleri ile iftar programında bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'ye diz çöktürerek ülkemizi yeniden eski zayıf günlerine geri döndürmek isteyenlerin çabaları tabii ki hiç bitmeyecektir. Önemli olan bizim milletçe kazanımlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmamızdır." dedi.

"MUHABBETTEN MUHAMMED OLDU HASIL, MUHAMMED'SİZ MUHABBETTEN NE HASIL"

Her ramazanda olduğu gibi bu yıl da ilk iftarı şehit yakınları ile yapmak istediklerini dile getiren Erdoğan, bu zengin sofranın adının muhabbet sofrası olduğunu söyledi. Erdoğan, "Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed'siz muhabbetten ne hasıl. Böyle bir sofrayla Ramazan-ı Şerif'in ilk iftarını yapmış olduk." diye konuştu.

Erdoğan, devlet protokolünün de iştirakiyle gerçekleştirdikleri iftar vesilesiyle milletin ve tüm İslam aleminin mübarek ramazan ayını tebrik etti.

"GÖNÜLLERİNİ HOŞ ETMEK, RIZALARINI ALMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR"

Şehit yakınları ve gazilerin milletin emaneti olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Kendilerinin her meselelerinde yanlarında olmak, gönüllerini hoş etmek, rızalarını almak boynumuzun borcudur. Bu amaçla hem gereken kurumsal düzenlemeleri yaptık hem de onları kalbimizin en mutena köşesinde misafir etmeyi şeref bildik." ifadelerini kullandı.

Bugün de sınırlar içinde, sınırlarda ve sınırların ötesinde milletin huzuru, devletin bekası, geleceğin güvencesi için vazife yürütenler bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Sayılarını milyonlarla ifade edebileceğimiz askerimize, polisimize, jandarmamıza, güvenlik korucumuza ve diğer kamu personelimize şükran borçluyuz. Rabb'im, hepsini de korusun, muhafaza etsin, ayaklarına taş değdirmesin." diye konuştu.

"REFORMLARLA MİLLİ ŞAHLANIŞIN ALTYAPISINI GÜÇLENDİRDİK"

Erdoğan, 15 Temmuz'da, bu ülkenin erkeği ve kadınıyla, genci ve yaşlısıyla, her meslekten, her kesimden insanıyla tamamının yeri geldiğinde birer savaşçı kahramana dönüşebildiğini gördüklerini belirterek, "Tarihçiler, milletlerin öne çıkan vasıflarını anlatırken bizim için 'asker millet' tespitini yaparlar. Gerçekten de binlerce yıllık millet tarihimiz ve 2 bin 200 yılı aşkın devlet geleneğimiz boyunca bu vasfımızı hep gösterdik. Bu vasfımızı hiçbir zaman kaybetmedik." dedi.

Son olarak Çanakkale'de ve Milli Mücadele'de topyekun seferberlik anlayışıyla vatan topraklarını savunurken de aynı saikle kıyam ettiklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yakın geçmişimizde PKK'dan FETÖ'süne kadar bütün terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadele de esasen milli bir şahlanıştı. Son 21 yılda biz de eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma, her alanda hayata geçirdiğimiz reformlarla bu milli şahlanışın altyapısını güçlendirdik. Savunma sanayine yaptığımız yatırımlarla Türkiye'yi gerçek anlamda bağımsız bir devlet haline getirdik. Çevrenizde yaşananları görüyorsunuz. Şayet siyasetiyle, ekonomisiyle, savunma sanayiyle, sosyal yapısıyla güçlü bir devlet değilseniz size her türlü zulmü reva görüyorlar. Vatan topraklarınızı korumanın ve o sınırlar içinde güvenle yaşamanın yolu, her bakımdan güçlü olmaktan geçiyor. Cumhuriyet'imizin ilk asrında bu konuda yaşadığımız eksiklerin bedelini geri kalmışlıkla, istikrarsızlıkla, kaosla, vaktimizi ve enerjimizi iç mücadelelere harcayarak ödedik."

"HAMDOLSUN MİLLETİMİZ BU OYUNLARI BOZDU"

Erdoğan, bilhassa son 10 yılda Türkiye'yi yeniden aynı duruma düşürmek için pek çok oyun oynandığına ve tuzak kurulduğuna dikkati çekerek, "Terör saldırıları ve darbe girişimleri de bunların arasındaydı. Hamdolsun milletimiz birliğine, beraberliğine, kardeşliğine sahip çıkarak tüm bu oyunları ve tuzakları bozdu. Şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakarlığıyla 85 milyonun tek yürek ve tek bilek olarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkmasıyla hep yolumuza devam ettik." diye konuştu.

"YAŞADIĞIMIZ HER SINAMADA GÖRÜYORUZ Kİ MİLLETİMİZİN KARARI NETTİR, KESİNDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla geleceğe yeni bir ufuk açtıkları şu dönemde aşılması gereken sıkıntıların hala mevcut olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Allah'ın izniyle hepsinin de üstesinden geliriz. Sahip olduğu güçlü altyapı sayesinde ülkemiz için artık gündemindeki her meselenin çözümü, sadece irade, plan ve vakit işidir. Çünkü biz, bir ülkenin programlarını hayata geçirebilmesi için gereken ilk şarta, yani huzur ve güven iklimine, siyasi istikrara, sosyal barışa sahibiz. Türkiye'ye diz çöktürerek ülkemizi yeniden eski zayıf günlerine geri döndürmek isteyenlerin çabaları tabii ki hiç bitmeyecektir. Önemli olan bizim milletçe kazanımlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmamızdır. Yaşadığımız her sınamada görüyoruz ki milletimizin bu konudaki kararı nettir, kesindir."

Ramazan ayının mübarek olmasını dileyen Erdoğan, bu ay boyunca tutulacak oruçların, yapılacak ibadetlerin Hak katında kabul ve karin olmasını niyaz ettiğini söyledi.

Aziz şehitleri rahmetle yad ettiğini, gazilere, ülke ve millet adına şükranlarını sunduğunu ifade eden Erdoğan, "Allah'ımız bizi nasıl Ramazan-ı Şerif'e kavuşturduysa, aynı şekilde Ramazan Bayramı'na da kavuşturmasını rızasına uygun olarak bizler de diliyoruz." duasında bulundu.KURTULMUŞ: BİRLİĞİMİZ DAİM OLSUN

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Mübarek Ramazan-ı Şerif'in ilk orucunu Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde şehidlerimizin emaneti kıymetli aileleri ve gazilerimizle birlikte açtık. Dualarımız makbul, birliğimiz daim olsun." paylaşımında bulundu.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 33
 • selim ileri 4 ay önce Şikayet Et
  o ailelerin şehit çocukları Türk çocuğu Türk topraklarında özgürce yaşasın diye şehit oldular. sizin boynunuzun asıl borcu Türk ülkesini hayasızca işgal ve istila eden alçakları ülkemizden derhal çıkarmanızdır! DERHAL!
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Sizler böyledevam edin
  Cevapla
 • İSMAİL 4 ay önce Şikayet Et
  böyle bir samimiyet hangi liderde görülmüş .adamsın REİSİMMMMM
  Cevapla
 • vatan sevdalısı 4 ay önce Şikayet Et
  Elhamdülillah " AHDE VEFA" Rabbim Tüm Şehitlerimize Rahmet Eylesin Gazilerimize Acil Şifalar versin Görevde olan Tüm Güvenlik Güçlerimizi korusun kollasın Muhafaza Etsin Küffara Karşı Muzaffer Eylesin Sayın Cumhurbaşkanımız Hayırlı Ramazanlar Rabbim sizlere sağlık sıhhat ve Afiyetler versin İnşaALLAH ( Amin )
  Cevapla
 • Taseronlar 4 ay önce Şikayet Et
  Evet söz verdiniz taserona kadroyu vermek boynunuzun borcudur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ehliyet alacaklar dikkat: Direksiyon sınavında kurallar değişiyor
Türkiye'de üretildi, ABD ve BAE talep etti: LiDAR!