Uzman isim uyardı! ‘Türkiye, Mısır'a benzeyebilir’

Türkiye'nin yakın gelecekte Mısır'la aynı iklim özelliği taşıyabileceğini ifade eden Dr. İlker Eroğlu, iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirecek çalışmalara hız verilmesi gerektiğini vurguladı.

Uzman isim uyardı! ‘Türkiye, Mısır'a benzeyebilir’
Uzman isim uyardı! ‘Türkiye, Mısır'a benzeyebilir’
GİRİŞ 13.03.2024 10:54 GÜNCELLEME 13.03.2024 11:01
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İlker Eroğlu, iklim değişikliğinin dünyada bütün canlıları olumsuz etkilediğini ifade etti.

Küresel ısınmadan tüm dünyanın etkileneceğinin, bu konunun herkes tarafından ciddiye alınması gerektiğinin altını çizen Eroğlu, iklim değişikliği dolayısıyla subtropikal kuşağın gittikçe kuzeye doğru genişlediğini vurguladı.

Sıcak alanın kuzeye daha fazla yayıldığına işaret eden Eroğlu, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'nin yakın gelecekte Mısır'la aynı iklim özelliğini taşıması söz konusu. Bu açıdan denizlerimiz ısınıyor, ısındığı için istilacı balıklar bizim denizlerimize doğru, daha güneydeki denizlerde olsun, Akdeniz'e, Karadeniz'e doğru yol almaya başladı. Mesela hamsi daha kuzeye gidiyor. Daha soğuk kesimlere doğru göç ediyor. Bunlar bizim biyolojik popülasyonlarımızın biyolojik zenginliklerimizin azalmasına, buradaki habitatların yok olmasına neden oluyor."

Eroğlu, Türkiye'deki 3 bini endemik olmak üzere 12 bin bitkinin de küresel ısınmadan etkilenmesinin söz konusu olduğuna dikkati çekti.

İklim değişikliğinin etkilerini azaltacak yöndeki çalışmaların daha da artırılması gerektiğini belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

"İklim değişikliği özellikle sıcaklıkların artması, yağışın azalması ve kuraklık, ekosistemlerin bozulmasına, tarımsal verimliliğin düşmesine neden oluyor. Bununla ilgili gerekli tedbirleri almamız önemli. Bununla ilgili tabii ki politikalar üretmek gerekiyor. Gelecekte sıcaklık artışı ne kadar olacak, yağış azalması ne kadar olacak veya artışı, ne kadar varsa bunların tespit edilmesi gerekiyor. Yani bir kere mevcut durumu tespit etmemiz lazım.

 

Buna bağlı olarak da geleceğe yönelik projeksiyonlar ortaya koymamız gerekiyor. Mesela yağışlar azalıyor, sıcaklık artıyorsa, yağış isteği fazla olan bitkilerden ziyade bu iklime adaptasyonu sağlayabilecek bitki türlerine daha çok önem verilmesi lazım. Su kaynaklarının tasarruflu şekilde kullanılması da önemli. Suyu har vurup harman savurmamamız gerekiyor ki Türkiye zaten bu konuda su sıkıntısı çeken yani su stresi çeken ülkeler arasında yer alıyor."

KAYNAK: AA
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 5
 • Doga Allahı 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'yi sahara çölüne çevirmek küreselcilerin işidir.Herşey ortada iken niye hiçkimse sorgulamıyor. Bu"sözde"bilim adamı bunu çok iyi biliyor,Türkiye'nin çöl olması dunyanın 3/2 si yok olması demektir.Bu tür ekoloji felaket ancak insan eliyle oluşturabilinir. Dünyayı saran şeytani küreselci zihniyet hiç SORGULANMIYOR.Niye?Herkez hazırlıklı olsun çagrida bulunmak akılsızlıktır.
  Cevapla
 • Doga Allahındır 2 ay önce Şikayet Et
  Iklim degişikligi bişey yok.Elon Muskun uydularını düşürün iklimin iyiye gittigini çok az zamanda göreceksiniz.Dogayı bozan biz bilmedigimiz bir tehnolojilen uçaklarla dünyaya bir çeşit gaz sıkıyorlar ve uydularla tüm havaya yayıp güneşin dogal yayılmasını engeliyorlar.Dünya sera bahçesi gibi ısınıyor ve iklim bozuntusu meydana geliyor.Aluminium,Stroncium,Barium biçim partiküler dunyaya
  Cevapla
 • Doga Allahındır 2 ay önce Şikayet Et
  Küresel ısınma hiçbir zaman dogal bir olay degildir,bunudogal oldugunu lanse eden küresel güçlerdir.Buna biz inanmadıgımız surece onların işini kolaylaştırıyor.Mesela Elon Muskun 1000 lerce uyduları niye dünyayı sarmış durumda bunların dünyaya nekadar zararlı oldugunu biliyor muyuz?Hayır.Bu uydular iklimi degiştirdigini hiçkimse tartışmıyor.Tartışamaz bile fakat iklimi bilerek bozan bu
  Cevapla
 • Yanlız Kurt 3 ay önce Şikayet Et
  Çok haklısın hocam
  Cevapla
 • Doga Allahındır 2 ay önce Şikayet Et
  Neyin haklısı kardeşim.Türkiye çöl olursa dünyanın 3/2 si yok olacagını biliyor musun?Önlem almak için tepemizde gaz yayan küresecilerin uçaklarını durdurmaktan gelir.Tepemizde binlerce uyduların faliyetlerini durdurmak lazım.Onların bu tehnolojisi dünyayı dünyayı ısıtıyor ve iklim bozuluyor.Bu sözde bilim adamı bunu biliyor ama söyleyemiyor. Bunu bilen bilim adamın imkanlarıkısıtlanıyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
Havalimanında başıboş köpek paniği! Uçak aniden durmak zorunda kaldı