Hırka-i Şerif ziyarete açıldı

Fatih'te bulunan Hırka-i Şerif ziyarete açıldı. Hırka-i Şerif Ramazan ayı boyunca, haftaiçi 10.00-17.00, haftasonu ise 09.00-17.30 saatleri arasında açık olacak.

GİRİŞ 15.03.2024 12:41 GÜNCELLEME 15.03.2024 15:16
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Fatih'te bulunan ve Hz.Muhammed'in vasiyetiyle Veysel Karani Hazretlerine hediye edilen Hırka-i Şerif, Hırka-i Şerif Camii'nde ziyarete açıldı. Hırka-i Şerif'in açılışı için düzenlenen törene İstanbul Valisi Davut Gül ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan ve Veysel Karani’nin 59. kuşak torunu Barış Samir katıldı.

Kuran-ı Kerim ve dua okunmasıyla başlayan törenin ardından, Erbaş beraberindekilerle Hırka-i Şerif'i ziyaret etti. 1851 yılından beri Hırka-i Şerif Camii'nde muhafaza edilen Hırka-i Şerif'i ve Sakal-ı Şerif’i görmek isteyenler sabah saatlerinden itibaren cami girişinde kuyruk oluşturdu. Hırka-i Şerif'i ziyaret edenler duygusal anlar yaşadı. Hırka-i Şerif, Ramazan ayı boyunca haftaiçi 10.00-17.00, haftasonu ise 09.00-17.30 saatleri arasında, Kadir Gecesi’nde ise 03.00’e kadar ziyaret edilebilecek. Ziyaretler, arife günü ikindi namazı sonrasında sona erecek.

"AYAĞININ İZİ BİLE BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Hırka-i Şerif, Peygamber efendimizin hırkası, kutsal eşyaları, ayağının izi bile bizim için o kadar değerli ki. Onun Hırka-i Şerifi’ni de asırlardan beri bugüne kadar taşıdık. Muhafızlardan muhafaza edenlerden Allah razı olsun. Gençlerimize, çocuklarımıza peygamber sevgisini aşılayalım. " diye konuştu. Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş beraberindekilerle Hırka-i Şerif'i ziyaret etti.

"HERKES HİSSETSİN İSTİYORUM"

Ziyarete kızıyla gelen bir baba, " İkinci gelişim. İkinci gelişimde de çocuğumla beraber geldim. Çerkezköy'den geliyoruz gayet mutluyuz. İyi ki açılmış." ifadelerini kullandı.

Ziyaret sırasında gözyaşlarını tutamayan Muzaffer Çeşme ise, "Çok duygulanıyorum, bambaşka. Her sene gelip her sene görüyorum. Herkes hissetsin istiyorum bunu.Onun maneviyatı, onun kokusu güzel. Babam annem beni buraya adadı, burada dua etmişler ben doğmuşum, onun için her sene gelirim. Evlatlarım da gelir torunlarım da gelir. " diye konuştu.

KAYNAK: DHA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • misafir-1 2 ay önce Şikayet Et
    'Hırka-i Şerif, Peygamber efendimizin hırkası, kutsal eşyaları, ayağının izi bile bizim için o kadar değerli ki' müslüman böyle der mi hiç?peygamberimizin kullandığı hırkanın din açısından ne önemi var?bize ne bundan?bu tür şeyler türklerdeki şaman geleneğin yansıması.şirk çok uzakta değil yakınımızda kol geziyor allah muhafaza
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türbülansa maruz kalmamak için ne yapılmalı?
Milyarderlerin yeni gözdesi! Uçan bir daha binmek istiyor: İşte Falcon 6X'in özellikleri!