Valilik, Çağlayan Adliyesi'ndeki izinsiz eylem hakkında açıklama yaptı

İstanbul Adliyesi önünde izinsiz basın açıklaması yapmak isteyen, aralarında avukatların da bulunduğu grup ile polis arasında yaşanan arbedede 14 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin gözaltı işlemleri sonrası serbest bırakıldığı bildirildi.

GİRİŞ 03.04.2024 19:13 GÜNCELLEME 03.04.2024 19:14
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının geri alınmasını protesto eden bir grup avukat Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki meydanda saat 13.00 sıralarında toplandı. Polis, kaymakamlıkça izin verilmediği gerekçesiyle gruba dağılmasını söyledi. Avukatlar, bu kez adliye önünde açıklama yapmak istedi. Ancak polisler, gruba dağılma uyarısında bulunarak ablukaya aldı.

TAŞKINLIK ÇIKARAN 14 AVUKAT GÖZALTINA ALINIRKEN KAMU MALLARI ZARAR GÖRDÜ

Bu sırada arbede yaşandı. Adliyeye girmek isteyen avukatlara polis engel oldu. Avukatlar, adliyeye zorla girmeye çalıştı. C Blok kapısında güvenlik noktasında yaşanan arbede sonucunda X-Ray cihazları ve monitörler hasar gördü.

Gruptakilerle polis arasında yaklaşık 20 dakika yaşanan arbede sonrasında grup dışarı çıkarıldı. Polisin 14 avukatı gözaltına aldığı öğrenildi.

VALİLİK KANUNA AYKIRI HAREKET EDEN AVUKATLARIN "İZİNSİZ" OLDUĞUNU AÇIKLADI

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "03.04.2024 günü saat 13.00 sıralarında Çağlayan Adliyesi önünde toplanan 100 kişilik grup, Van'da yaşanan olaylarla ilgili basın açıklaması yapmak istemiştir.

Olay öncesinde gerekli tedbirleri alan emniyet güçlerimiz grubu, yapmak istedikleri basın açıklamasının izinsiz olduğunu belirterek dağılmaları yönünde uyarmıştır. Uyarıları dikkate almayarak Çağlayan Adliyesi'ne girmek için harekete geçen gruba emniyet güçlerimiz müdahale etmiştir. Müdahale sonucunda 8 kadın 6 erkek şahıs gözaltına alınmış, grubun geri kalanı ise adliye dışına çıkarılmıştır.

Konu ile ilgili yakalanan şahıslar hakkında, 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet, Görevli Memura Mukavemet, Görevi Yaptırmamak için Direnme, Kamu Malına Zarar Verme suçlarından adli işlem başlatılmış olup, 14 kişilik grup işlemlerinin ardından dosyaları ikmalen gönderilmek üzere adli makamlarca serbest bırakılmıştır." denildi.

KAYNAK: DHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 41
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Benim anlamadığım bu herif aday olurken neredeydi bu kanunlar. Kazanınca neden hakkı elinden alındı
  Cevapla
 • Ankara 2 hafta önce Şikayet Et
  kamu zararına verilen maddi zararin yanında güvenlik kuvvetlerinin emek ve mesaisi de göz önünde bulundurarak tazmin edilmesi.
  Cevapla
 • Yorumcunun biri 2 hafta önce Şikayet Et
  bu mevcut yasalarla terör bitmez
  Cevapla
 • Ramazan 2 hafta önce Şikayet Et
  Maalesef devlet bu gibi durumlarda demir yumruğunu indirmedikce bu çapulcu tayfasına daha çok bu gibi olaylar olur. Yazık
  Cevapla
 • GÜLAĞA ÖZKUL 2 hafta önce Şikayet Et
  DEVLETE VATANATECAVÜZCÜYE İHANET EDENE İDAM GELMEDİĞİ SÜRECE BU İŞLER DÜZELMEZ yazık yazık yazık ülke ne hale geldi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
O soru çileden çıkarmaya yetti! Mehmet Büyükekşi, kritik toplantıyı terk etti
TÜİK son verileri paylaştı! Hangi ilin nüfusu ne kadar oldu...