Evdeki diğer köpekten sahibini kıskanarak bacağını parçaladı

Adana’da Tina isimli Çin Aslanı cinsi köpek, evde bulunan Linda isimli Pomeranian cinsi köpeği kıskanıp sahibinin bacağını parçaladı. Genç kadının doku kaybı yaşadığı öğrenildi.

GİRİŞ 08.04.2024 10:47 GÜNCELLEME 08.04.2024 11:54
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Olay, geçen 25 Mart’ta merkez Seyhan ilçesine bağlı Gürselpaşa Mahallesi’nde gece saatlerinde meydana geldi.

İddiaya göre, evinde 4 yıldır Çin Aslanı cinsi Tina isimli köpeği besleyen 42 yaşındaki Ş.Ö., 2 sene önce Pomeranian cinsi Linda isimli bir köpek daha sahiplendi. Evde 2 köpeği daha bulunan Ş.Ö.’nün iddiaya göre Linda ve Tinda isimli köpekleri bir türlü anlaşamadı.

DİĞER KÖPEĞİ SEVİNCE KISKANDI

Ş.Ö., yatacağı sırada Linda isimli köpeğini sevdi. Ancak bu sırada Tina sahibinin sol bacağına saldırıp derisini kopardı. Genç kadının çığlığını duyan oğlu 18 yaşındaki A.T., annesini kurtarıp ambulansa haber verdi. Eve gelen sağlık ekipleri genç kadını Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdı. Genç kadın burada yapılan ilk müdahalelerin ardından özel bir hastaneye sevk edildi.

10 GÜN HASTANEDE KALDI

10 gün hastanede kalan genç kadının sol bacağında doku kaybı olduğu için ayağı alçıya alındı ve 1 ay sonra doku nakli olmasına karar verilerek taburcu edildi.

KÖPEĞİNİ ÇİFTLİĞE VERECEK

Köpeğinin yanına gitmeye korkan Ş.Ö., Mersin’deki yazlık evine gitti. Köpeğini barınağa da vermek istemeyen genç kadın özel bir hayvan çiftliği ile anlaştı. Önümüzdeki haftalarda Tina çiftliğe gidince Ş.Ö.’nün de evine döneceği öğrenildi.

"BÖYLE BİR ŞEY BEKLEMEZDİM"

Ş.Ö., yaşadığı dehşeti anlattı. Çin Aslanı cinsi köpeklerin kıskanç olduklarını anlatan Ş.Ö., “4 senedir beslediğim köpeğimden hiç böyle bir şey beklemezdim. Linda’yı kıskandığı belli ediyordu. Bundan birkaç ay önce de bana diş göstermişti ama böyle yapacağını hiç ummazdım. Yine de onu barınağa vermeye gönlüm el vermiyor. Şuanda oğlum ona bakıyor. Bende iyileşince çiftlikte yanına gideceğim. Herkes bu cinse dikkat etsin. Bu cins köpekler tek başına beslenmeli. Yanında bir hayvan ile anlaşamıyor” dedi.

"GÜÇLÜ HAYVANLARDIR"

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse ise Çin Aslanı köpeklerinin çok güçlü hayvanlar olduğunu anlattı. Köse, “Köpek besliyorsanız böyle durumlarla karşılaşma ihtimaliniz hep vardır. Köpeklerin doğası gereği böyle şeyler olabilir. Çin Aslanı güçlü bir köpektir. Aynı zamanda biraz da asosyaldir. Bulunduğu ailede bir kişiyi sahiplenir, sahiplendiği kişiyi kıskanır. Çin Aslanlarının eğitimi zordur bu türü ceza ile eğitemezsiniz, onlar ödülle, sevgiyle eğitilen hayvanlardır. Çin Aslanları, Çin de ve Moğolistan da bekçi köpeği olarak kullanılan güçlü hayvanlardır” ifadelerini kullandı.

ÇİN ASLANI CİNSİ KÖPEK İÇİN UYARI

Çin Aslanı cinsi köpeklerin asosyal olduğuna da dikkat çeken Nihat Köse, “Bu cins köpekler çok fazla oyunu seven sosyal hayvanlarda değillerdir, kıskançlardır, sahiplerini koruma içgüdüleri vardır. Mümkünse evde başka bir hayvan bulundurmamak ve eğitimlerini doğru yapmak gerekir. Çin Aslanı zaten çok tüylü bir hayvan. Akdeniz iklimi için sıcak bölgeler için uygun bir hayvan değildir. Dolayısıyla bu bölgede Çin Aslanın sahiplenilmesinin çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Dünyada ve artık ülkemizde de köpek psikolojisi çok önemli bir hale geldi. Veterinerler burada önemli bir yer tutuyor. Köpeklerin bebekliğinden bu yana sadece sağlığına, aşısına değil, eğitimi hakkında doğrudan bilgi alarak köpeğinizi yetiştirmeniz çok önemli” dedi.

KAYNAK: İHA
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 59
 • medo 1 ay önce Şikayet Et
  Sokakta olması gereken köpeği, evin salonuna sokarsanız sonuçlarına da katlanacaksınız.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Hayvan bu ne yapacağı belli olmaz,dışarda besle bağla dışarıya besle,evde serbest dolaşınca herşey olur
  Cevapla
 • Aşık dermani 1 ay önce Şikayet Et
  Köpek besleyeceğinize yoksul gariban kimsesiz yaşlı insanlara zaman harcayın loo
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Hayvana verilen değer insanlar için maalesef ölmüş.
  Cevapla
 • emekli misafir 1 ay önce Şikayet Et
  evde köpek olamaz evde ancak kedi beslenir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanlığı'ndan UAD'nin İsrail kararına ilişkin açıklama!
Bakan Işıkhan'dan dikkat çeken açıklama: Bayram ikramiyeleri ne zaman hesaplara yatacak?