YTB, dünyanın dört bir yanında Ramazan'ın bereketini paylaştı

YTB her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da soydaş ve akraba topluluklar, yurt dışı vatandaşlar ve ülkemizde eğitim gören uluslararası öğrenciler ile Ramazan programlarında bir araya geldi.

YTB, dünyanın  dört bir yanında Ramazan'ın bereketini paylaştı
YTB, dünyanın dört bir yanında Ramazan'ın bereketini paylaştı
GİRİŞ 09.04.2024 16:30 GÜNCELLEME 09.04.2024 16:30

YTB, birlik ve beraberlik duygumuzun artmasına vesile olan Ramazan ayının manevi iklimini yine dünyanın dört bir yanında soydaş ve akraba topluluklar, yurt dışında yaşayan vatandaşlar ve uluslararası öğrenciler ile birlikte yaşadı.

YTB Başkanı Abdullah Eren, Ramazan ayında yaptığı programlarda vatandaş ve gönül coğrafyamız başta olmak üzere tüm İslam alemine huzur, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Eren ayrıca bayram mesajında da Ramazan boyunca olduğu gibi Bayram’da da duaların Gazze’deki zulmün sona ermesi ve tüm mazlumların felaha ermesi için olacağını belirtti.

Abdullah Eren, YTB’nin Ramazan boyunca yurt dışındaki vatandaşlardan gönül coğrafyasına Türkiye’de okuyan uluslararası öğrencilerden dünyanın farklı noktalarındaki Türkiye Mezunlarına çok geniş bir yelpazede çeşitli programlar yaptığına ve birçok programa da katkı sunmaya gayret ettiğinin altını çizdi.

‘‘Ana vatan Türkiye’den kilometrelerce uzaktaki vatandaşlarımızın da gönül coğrafyamızın da yanında olmak, Türkiye’nin onları Ramazan’da da yalnız bırakmadığını göstermek ve Ramazan’ın bereketini hep beraber paylaşmak istedik.’’ açıklamasında bulunan Eren, ‘‘Türk dünyası başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarından gelen uluslararası öğrencilerimiz de memleketlerinden ve ailelerinden uzakta olsalar da kendilerini yalnız hissetmesinler düşüncesiyle onlarla beraber de farklı illerimizde iftar programları ve çeşitli etkinlikler düzenledik. Çünkü biliyoruz ki onlar bizlere ailelerinin, ülkelerinin ve ülkelerinin geleceklerinin emaneti. Türkiye ve ülkeleri arasındaki ilişkilerde çok önemli görevler üstlenecekler.’’ değerlendirmesinde bulundu.

BAYRAMI BELÇİKA’DAKİ VATANDAŞLARIMIZLA KARŞILAYACAĞIZ

YTB olarak Bayramın ikinci gününü Belçika’da vatandaşlarımızla birlikte karşılayacaklarını belirten Abdullah Eren, ‘‘Memleketlerinden uzakta olan vatandaşlarımızı Bayramda da inşallah yalnız bırakmayacağız. Belçika’da hep beraber bayramlaşıp, bayramın sevincini sıladan gurbete taşıyacağız.’’ dedi.

‘‘Gazze’de aylardır süren zulüm ve katliam hepimizi derinden üzdü. Maalesef Ramazan da bunun burukluğuyla geçti. Duamız bu insanlık dışı müdahalelerin bir an önce son bulması.’’ diyen YTB Başkanı Eren, ‘‘Bayramın tüm Türk ve İslam alemine, insanlığa huzur ve esenliğe vesile olmasını diliyorum.’’ şeklinde konuştu.

YTB RAMAZAN’I DOLU DOLU GEÇİRDİ

YTB Ramazan ayının başında yurt dışındaki vatandaşlarımıza Avrupa'da Ramazan'ın nasıl idrak edildiğini sordu ve vatandaşların duygu ve düşüncelerini içeren bir video hazırlayarak sosyal medya hesaplarından paylaştı.

YTB Ramazan ayında yurt dışında yaşayan Türk gençleri için harika bir fırsat olan Evliya Çelebi Hareketlilik Programlarını duyurdu. Programlar kapsamında yurt dışında yaşayan gençleri kamp ve gezi faaliyetlerine davet etti.

YTB Başkanı Abdullah Eren, KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka'nın ev sahipliğinde Kosova Demokratik Türk Partisi tarafından düzenlenen iftar programına katılarak soydaşlarımızla bir araya geldi.

YTB Heyeti de Türk Alman İş Adamları Derneği (DTGB) tarafından Frankfurt’ta düzenlenen İftar programı kapsamında vatandaşlarımız, iş adamları ve siyasetçilerle bir araya geldi. Bunun yanında YTB Heyeti, İslam Toplumu Millî Görüş Ludwigsburg şubesinin Marktplatz Meydanı'nda yaklaşık 3 bin vatandaşımızın katılımıyla düzenlediği iftar programına katıldı.

YTB Heyeti, Almanya’da Rheinland-Pfalz eyaleti Başbakanı ve Mainz Başkonsolosluğunun iştirak ettiği Türk-Alman Bilim ve Ekonomi Akademisi tarafından düzenlenen iftar programına da katılım sağladı.

YTB tarafından derlenen "Kıbrıs'ın Gönül Dili: Kıbrıs İlahileri" Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde Ahmet Özhan ve ekibi tarafından icra edilen muhteşem bir konserle dinleyicisiyle buluştu. KKTC'deki kültürel mirasımızın önemli bir parçası olan Kıbrıs ilahileri, Ahmet Özhan ve ekibinin yorumuyla hayat buldu.

YTB tarafından yürütülen “Gönül Köprüsü 2024 Projesi” kapsamında Başkent Lefkoşa’da bulunan Alayköy’de bir iftar programı düzenlendi. YTB Başkanı Eren iftar programında Kıbrıs Türkü soydaşlarımızla bir araya geldi. İftar programı öncesinde ise Abdullah Eren başkanlığındaki YTB Heyeti, köy ziyareti yaparak vatandaşlara ve çocuklara Ramazan hediyeleri ikram etti.

YTB Başkanı Eren, Ramazan ayında şiirleriyle gönül dünyamıza dokunan çok kıymetli şair ve yazar Prof. Dr. Nurullah Genç'in sunumuyla ekranlara gelen “Bir Başka Ramazan” programına da konuk oldu.

YTB'nin uluslararası öğrencilere yönelik düzenlediği geleneksel iftar programları bu yıl da gerçekleştirildi. Türk dünyası başta olmak üzere uluslararası öğrencilere yönelik iftar programları organize edildi. Programlarda ülkelerinin gelenek ve göreneklerini tanıtan stantlar kuruldu. Ayrıca Ankara’da okuyan uluslararası öğrenciler İftara Az Kala programı ile Ankara’da trafikte iftara yakalanan vatandaşlarımıza iftariyelikler dağıttı.

Filistin’de yaşanan zulüm de YTB tarafından unutulmadı. YTB, Filistinli uluslararası öğrenciler, aileleri, Filistin’den getirilen yaralılar, ailelerini kaybetmiş Filistinli öksüz ve yetimlere yönelik de iftar ve Ramazan programları hayata geçirdi.

Ülkemizde eğitim almış ve Türkiye ile ülkeleri arasındaki ilişkilerde önemli görevler üstlenen Türkiye Mezunları da Ramazan’da unutulmadı. Kardeş Azerbaycan’da ve dost ülke Somali’de Türkiye Mezunları düzenlenen iftar programlarında bir araya geldi.

Son olarak YTB, yurt dışındaki vatandaş coğrafyalarımızdan olan İngiltere, ABD ve İtalya’da yapılan iftar programlarına da katkılar sunarak; oralardaki insanımızın da yanında olmaya gayret etti.

İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İlçe karıştı! İki grup arasında büyük kavga! Belediye başkanı da yaralandı
Han Yunus'ta soykırım! Şehit edilen Filistinli sayısı açıklandı