Bugün Ramazan Bayramı!

Müslümanlar için büyük öneme sahip Ramazan Bayramı, bugün başlayacak.

Bugün Ramazan Bayramı!
Bugün Ramazan Bayramı!
GİRİŞ 10.04.2024 03:59 GÜNCELLEME 10.04.2024 04:01
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye genelindeki camilerde bayram namazı kılınacak, ardından bayramlaşmalar yapılacak.

Bayram namazı Ankara'da 06.49, İstanbul'da 07.04, İzmir'de 07.13, Çanakkale'de 07.15, Iğdır'da 06.04'de kılınacak.

İllere göre bayram namazı saatleriİllere göre bayram namazı saatleri

ŞEVVAL HİLALİ, ASYA KITASI'NDAN İTİBAREN GÖRÜLMEYE BAŞLANACAK

Şevval (Ramazan Bayramı) hilali, Asya Kıtası'ndan itibaren görülmeye başlanacak ve İslam dünyası Ramazan Bayramı'nı idrak edecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Fatih Mehmet Aydın, AA muhabirine, Müslümanların ramazan ayında yaptıkları ibadetlerle manevi bir mesafe katettiklerini ve ardından kendilerine hediye bayrama kavuştuklarını söyledi.

Ramazan Bayramının Müslümanlar için çok önemli bir zaman dilimi olduğunu belirten Aydın, "Hadis-i şeriflerde ifade edildiği üzere hem Ramazan hem de Kurban Bayramı, Müslümanlara bayram olarak kılınmıştır. Bundan dolayı bayram günlerinde ıslah ve samimiyet ile dualarımızı yapalım. Bayram günü sabah namazından çıktıktan sonra fitrelerimizi ramazan içinde vermediysek bir an evvel verelim. Bayramlar Müslümanların bir araya gelmesi için çok önemli zaman dilimleridir." değerlendirmesinde bulundu.

"BAYRAM GÜNLERİNİ KÜSKÜNLERİN BARIŞMASINA VESİLE KILMAK GEREKİR"

Hazreti Muhammed'in çocuk, kadın, yaşlı herkesi bayram namazına davet ettiğini aktaran Aydın, bayram günlerinde asrı saadetten bu yana ikramların ve kutlamaların yapıldığını ifade etti.

Bayramda da fitre, fidye ve sadakalarla ihtiyaç sahiplerine yardım yapılmasını tavsiye eden Aydın, "Bayram günlerini küskünlerin barışmasına vesile kılmak gerekir. Küçüklerin büyüklerin yanına gitmesi, yaşadıkları yer uzaksa ve gidemiyorlarsa telefon açmaları, tebrik mesajları göndermeleri ve gönül almaları çok önemlidir." diye konuştu.

 

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Cengiz 3 ay önce Şikayet Et
    "Allah'ım! Kabir azabından sana sığınırım. Cehennem azâbından Sana sığınırım. Hayatın ve ölümün fitnelerinden sana sığınırım. Deccâlin fitnelerinden sana sığınırım." (Buhârî, Ezan, 149) Ramazan bayramımız mübarek olsun. Rabbim Ramazan ayına ve Bayramına tekrar kavuşmayı şimdiden cümlemize nasip etsin. ÂMİN. Ecmain. Fiemanillah..
    Cevapla
  • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
    bizim gayri müslümanlarada nasip etsin bu hazzı yaşamayı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin girişimleri sonuç verdi! Kerkük'te yeni dönem başlıyor!
Biden'dan çekilme kararı sonrası ilk açıklama! 'Çalışmaya devam edeceğim'