Saldırı sonrası Bakan Fidan, İranlı mevkidaşıyla görüştü! Dışişleri'nden açıklama

Bakan Fidan, İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile telefonda görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Fidan, gerilimi artıracak adımların sona ermesini arzu ettiğini ifade etti. Öte yandan dışişlerinden de açıklama geldi.

GİRİŞ 14.04.2024 17:42 GÜNCELLEME 14.04.2024 17:46
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

Dün gece yaşanan gerilime ilişkin Ankara’dan ilk tepki geldi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

"GERİLİM DAHA FAZLA YÜKSELTİLMEMELİ"

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Bakan Fidan görüşmede, 13 Nisan gecesi İsrail’e yönelik gerçekleştirilen misillemenin ardından bölgede gerilimin daha fazla yükseltilmemesi gerektiğini vurguladı.

"MİSİLLEME OPERASYONU SONA ERDİ"

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; İranlı bakan, İsrail’e karşı misilleme operasyonunun sona erdiğini söyledi.

Bakan Abdullahiyan, İran’ın saldırıya uğramadığı takdirde bir harekata girişmeyeceğini söyledi. Abdullahiyan, İran’ın yeni bir saldırıya uğraması halinde bu defa daha güçlü bir karşılık vereceğini belirtti.

BAKAN FİDAN, İNGİLİZ MEVKİDAŞIYLA DA GÖRÜŞTÜ

Bakan Hakan Fidan, bölgedeki gerilime ilişkin İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’la da bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede her iki bakan da gerilimin daha fazla tırmandırılmaması gerektiğini vurguladı.

DIŞİLERİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

İran'ın İsrail'e yönelik İHA ve balistik füze saldırısının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarımızı uzun süredir tüm muhataplarımıza hatırlatmaktayız.

İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir.

Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır.

Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.

Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir.

Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 86
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  iran balon fissss
  Cevapla
 • @İŞÇİ@ 1 ay önce Şikayet Et
  iranın bu dehşetecengiz korkunç operasyonunda ağızlarımız açık kaldı... israil ne korkmuştur
  Cevapla
 • Kartal 1 ay önce Şikayet Et
  İran ne attı ne vurdu ortada havayı fişek var gerisi hikaye
  Cevapla
 • Almanya 1 ay önce Şikayet Et
  Iran rol yapıyor ise diğer ülkeler ne yapıyor oturup seyretmekten başka..
  Cevapla
 • BAMSI BEYREK 1 ay önce Şikayet Et
  İran kız kaçıran attı bir ikide torpil havai fişek pahalı atamadı İsrail lilier bir korktu bir korktu sorma İran oynuyor İran İslam Düşmanı Cumhuriyeti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ömer Çelik'ten son dakika açıklamaları!
UEFA'dan Türkiye'ye müjde! Avrupa Ligi ve Konferans Ligi...